Jak zachęcić dziecko do ruchów w brzuchu? Bodźce przyjemne i nieprzyjemne dla płodu

Catherine Delahaye/getty images

Odczuwanie ruchów dziecka w brzuchu należy do jednych z najprzyjemniejszych doznań w ciąży. Jest to także dowód na to, że ciąża przebiega prawidłowo, a płód jest w dobrym stanie. Ich częstość oraz charakter zależy od wieku ciąży oraz rytmu dobowego malucha. Istnieją także skuteczne sposoby na to, aby pobudzić ruchy dziecka w brzuchu.

Pierwsze ruchy płodu ciężarna może poczuć już między 18 a 21 tygodniem ciąży. Wcześniej zdarza się to u tych kobiet, które mają już za sobą przynajmniej jeden poród. Początkowo odczucia są słabe i subtelne – przypominają delikatne muskanie wewnątrz jamy brzusznej lub ruch jelit. Im dziecko jest większe, tym jego ruchy stają się silniejsze. Pod koniec ciąży mogą to być mocne kopniaki, które powodują falowanie powłok brzusznych. Po 30 tygodniu ciąży płód jest bardzo aktywny, ale ma także określony rytm snu i czuwania. Podczas drzemki porusza się niewiele, co niekiedy może wzbudzić niepokój przyszłej mamy. Warto wówczas wiedzieć, jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu, aby sprawdzić, czy płód ma się dobrze.

Jak pobudzić dziecko do ruchów w brzuchu?

Kiedy zaczyna rozwijać się układ mięśniowo-szkieletowy płodu, dziecko w brzuchu mamy staje się bardzo aktywne, ponieważ ćwiczy nowe umiejętności i przygotowuje się do życia poza macicą. Płód macha rękami i nogami, obraca głową oraz robi fikołki. Z powodu ograniczonego miejsca w jamie brzusznej przyszła mama odczuwa każdy jego ruch. Niekiedy z różnych powodów płód przestaje się ruszać. Należy wówczas sprawdzić jego stan. Aby to zrobić, trzeba wiedzieć, jak zachęcić dziecko do ruchów w brzuchu.

Istnieje kilka sposobów na to, aby pobudzić ruchy dziecka w brzuchu. Można to zrobić poprzez dostarczenie maluchowi przyjemnych bodźców. Jednym z nich jest jednoczesne dotykanie, delikatne masowanie brzucha (niezalecane w przypadku ciąży zagrożonej) i mówienie. Płód rozpoznaje i lubi głos mamy, dlatego zaczyna na niego żywo reagować. Ruchy dziecka może pobudzić także zmiana pozycji. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta kładzie się na lewym boku.

Innym skutecznym sposobem na to, aby pobudzić dziecko w brzuchu, jest zjedzenie czegoś słodkiego. Wzrost stężenia glukozy we krwi spowoduje, że płód podejmuje aktywność. Przyszła mama może także puścić mu skoczną, energiczną muzykę – najlepiej przez słuchawki przyłożone do brzucha.

Ruchy dziecka w brzuchu mogą pobudzić także mniej przyjemne bodźce. Jednym ze sposobów jest wypicie przez ciężarną szklanki zimnej wody. Można spróbować także poświecić latarką w brzuch z bliskiej odległości. Płód staje się aktywny także w momencie, kiedy kobieta odpoczywa, ponieważ wówczas ustaje przyjemne kołysanie, które pobudza go do snu.

Co ma wpływ na odczuwanie ruchów dziecka w brzuchu?

Na odczuwanie ruchów płodu przez kobietę ciężarną ma wpływ kilka czynników. Są one zdecydowanie słabsze, jeżeli przyszła mama jest aktywna – pracuje, chodzi, uprawia gimnastykę lub znajduje się w pozycji stojącej. Podczas tych czynności macica jest delikatnie kołysana, co usypia dziecko. Ruchy nie są odczuwane także wtedy, kiedy płód śpi. Uważa się, że szczyt aktywności malucha przypada na godziny popołudniowe i wieczorne. Warto go obserwować i nauczyć się jego rytmu dobowego, aby zachować spokój, kiedy chwilowo przestanie się on poruszać. Zalecane jest wtedy położenie się i wypróbowanie jednego ze sposobów na to, jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu.

Ruchy dziecka mogą być także słabsze, kiedy ciężarna zażywa leki przeciwbólowe lub uspokajające. Negatywnie, nie tylko na aktywność, ale i na ogólny rozwój płodu wpływają alkohol i palenie tytoniu. Dziecko zaczyna się inaczej ruszać także wtedy, kiedy jego mama jest zestresowana i niespokojna lub kiedy słyszy gwałtowne, głośne i nieprzyjemne dźwięki.

Co robić, kiedy nie czuć ruchów dziecka w brzuchu?

Brak ruchów płodu jest wskazaniem do wypróbowania sposobów, by zachęcić dziecko do aktywności. Dzięki temu można wykluczyć drzemkę. Jeżeli natomiast nie ma jakiejkolwiek reakcji, należy skontaktować się z ginekologiem, który prowadzi ciążę i pilnie udać się do szpitala w celu wykonania kontrolnego badania ultrasonograficznego (USG) i kardiotokografii (KTG).

Przyczyną braku ruchów płodu może być:

  • niewydolność łożyska (płód nie dostaje odpowiedniej ilości tlenu i substancji odżywczych),
  • zgon wewnątrzmaciczny płodu,
  • niedotlenienie płodu przez owinięcie się pępowiny wokół szyi.

Do ginekologa lub szpitala ciężarna powinna udać się za każdym razem, kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące ją objawy. Zwłaszcza, kiedy ruchy dziecka ustały nagle po wzmożonej aktywności, zmieniło się ich nasilenie lub nie są odczuwane dłużej niż 8 godzin i nie pojawiają się po pobudzeniu dziecka jednym ze wspomnianych wcześniej sposobów.

Zobacz film: Jak dbać o ciało w ciąży?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. M.K. Whitworth i wsp., Słabsze odczuwanie ruchów płodu. Ustalenie standardów postępowania w celu poprawy zdrowia kobiet, [w:] „Ginekologia po dyplomie”, 2011 https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/971/original/68-80.pdf?1472209091, [dostęp: 20.08.2019].

Data aktualizacji: 20.10.2020,
Opublikowano: 20.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej