Jak wytrwać w niepaleniu

Fot.: Piotr Marcinski / stock.adobe.com

Od papierosów jesteśmy uzależnieni na dwóch płaszczyznach - psychicznej (cała seria przyzwyczajeń, kiedy sięgamy po tytoń) oraz czysto fizycznej (uzależnienie organizmu od nikotyny). Zerwanie z papierosami jest trudne, zwłaszcza w początkowej fazie rzucania nałogu.

W papierosach znajduje się nikotyna, która jest substancją silnie uzależniającą. Poza nią znajdziemy substancje smołowate, czyli metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, węglowodory aromatyczne, dwutlenek węgla, aceton, arsen, metanol, cyjanowodór, formaldehyd i butan, a to zaledwie początek listy trującej zawartości papierosów. Wszystko, co jest wykorzystywane w produkcji nie służy naszemu zdrowiu - palenie wpływa na układ krążenia, powodując choroby serca, nadciśnienie, a także na układ oddechowy, zmniejszając jego wydolność, przyczyniając się do powstawania nowotworów - nie tylko płuc. Palenie powoduje astmę, zaćmę, niepłodność, bóle głowy, alergie, pogarsza samopoczucie - już ta lista powinna być dostateczną motywacją do zerwania z nałogiem.

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie - rozmowa z Jackiem Jassemem. Źródło: 36,6.

Głód nikotynowy - objawy

Dla palacza najbardziej bolesne jest dwanaście godzin od ostatniego papierosa. Wtedy mogą pojawić się zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zmęczenie, kaszel, bezsenność oraz nieustanny głód. Często spotykamy się z tym, że osoby rzucające palenie "zajadają" głód nikotynowy i przybierają na masie. W takiej sytuacji dobrze jest mieć pod ręką zdrowe przekąski. 

Na zaspokojenie głodu nikotynowego i chęci sięgnięcia po papierosa pomoże także spacer. Przyspiesza on metabolizm i wspomaga organizm w pozbyciu się toksyn. Świeże powietrze koi nerwy, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Spacer zamiast papierosa jest o wiele zdrowszym nawykiem. 

Zmiana przyzwyczajeń

Palaczom o wiele bardziej niż głód nikotynowy doskwiera czasami... przyzwyczajenie. Nawyk sięgania po papierosa w przerwie w pracy, na przystanku w oczekiwaniu na autobus, przy alkoholu. Tutaj pomóc może tylko silna motywacja do zerwania z nałogiem. Co motywuje najbardziej? Walka o zdrowie. Zaledwie 8 godzin po ostatnim papierosie poziom tlenu we krwi wraca do normy, 24 godziny później zmniejsza się ryzyko zawału serca, a w rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza.  Jeśli to za mało, pod uwagę można wziąć względy ekonomiczne. W końcu papierosy nie należą do najtańszych przyjemności.

Zobacz także: Czym zastąpić papierosy, kiedy rzucamy palenie?

Wsparcie 

W rzucaniu palenia nieocenione jest wsparcie najbliższych. Często to oni są najsilniejszą motywacją do zerwania z nałogiem. Eksperci są przekonani, że o wiele łatwiej rzucać palenie w grupie. Może warto zatem rzucić palenie z kolegą lub koleżanką? Można także skorzystać ze specjalnych terapii grupowych, które wspierają palaczy w wyrwaniu w walce z nałogiem.

Zobacz: Jak zacząć detoks papierosowy?

Pamiętaj, co grozi palaczom!

Osoby palące nałogowo papierosy są narażone na wiele chorób. Wśród nich można wyróżnić:

U osób palących zwiększa się ryzyko wystąpienia:

  • zaćmy,
  • bezpłodności,
  • astmy i alergii,
  • zapalenia oskrzeli,
  • zgagi,
  • częstszych infekcji górnych dróg oddechowych.

Dodatkowo nikotyna oraz substancje smoliste zawarte w papierosach wpływają na kondycję skóry. Palacze zmagają się z brzydką cerę, nazywaną nikotynową twarzą (skóra jest blada, zszarzała, wysuszona, pomarszczona, brakuje jej sprężystości, pękają naczynka krwionośne, pojawia się trwałe zaczerwienienie środkowej części twarzy oraz ropne nacieki).

Zobacz także: Płuca palacza – jak wyglądają? Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc

Zobacz film: Rzuć palenie, zwiększ wydolność. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 02.09.2018,
Opublikowano: 05.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej