Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry?

Zobacz film: Jak z wraz z wiekiem zmienia się nasza skóra? Źródło: 36,6.

Skóra to nasz największy organ. Stanowi pierwszą barierę ochronną przed groźnymi dla naszego zdrowia patogenami. Jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybierać do jej pielęgnacji?

Szacuje się, że ludzka skóra waży ok. dwóch kilogramów. Najcieńsza jest na powiekach, a najgrubsza na piętach. Dużo delikatniejsza jest także na twarzy. Dlatego to właśnie tam, w pierwszej kolejności widoczny jest upływ czasu. Zmarszczka mimiczna, czyli ta, która pojawia się na czole powstaje wtedy, gdy skóra skurczy i rozkurczy się blisko 200 tysięcy razy. Po czterdziestym roku życia zaczynają pojawiać się tzw. zmarszczki grawitacyjne. Tym samym skóra zaczyna tracić swoją sprężystość i jędrność.

Co ciekawe, na tworzenie się zmarszczek mają wpływ także kości czaszki. Wbrew pozorom nie są one nieruchome i zbiegiem lat mogą się przesuwać i zmieniać swoje ułożenie.

Zatem, co zrobić, aby nasza skóra dłużej była piękna i zdrowa? Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie. Najlepiej do tego nadają się balsamy lub naturalne masła. Oliwka pozostaje jedynie na powierzchni skóry i tylko daje wrażenia nawilżenia. Po kosmetyki do natłuszczania czy nawilżania skóry najlepiej jest sięgnąć tuż po wyjściu z pod prysznica czy wanny. Dzięki tej odrobinie wody, która pozostała na skórze balsamy i masła znacznie lepiej się wchłaniają. Które wybierać? Zdaniem specjalistów najbezpieczniejsze dla naszej skóry są te, które powstały z niewielu składników, najlepiej pochodzenia naturalnego. Jakich substancji należy unikać? Co może szkodzić naszej skórze i pozbawiać nas naturalnej ochrony? Na te pytania odpowiedział ekspert programu 36,6 °C.

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6.






Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 04.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej