Jak wpływają na nas hormony tarczycy?

Fot. Prof. Krzysztof Łabuzek / x-news.pl

Tarczyca to mały narząd, który ma duży wpływ na funkcjonowanie całego ciała. Warto ją badać i dbać o tarczycę. Czasem badanie krwi nie jest w stanie powiedzieć, czy z tarczycą dzieje się coś złego. W takiej sytuacji należy wykonać USG.

Tarczyca kształtem przypomina pulchnego motyla. Jest to gruczoł endokrynny ważący około 30 gramów, który produkuje hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest bardzo ważne, bowiem wpływa na pracę każdego narządu, każdej komórki w naszym ciele. O tarczycę trzeba dbać i ją badać. Jak?

Profesor Krzysztof Łabuzek w programie 36,6°C dokładnie opisał tarczycę i zaprezentował, w jaki sposób należy ją badać. Każdy z nas powinien sam sprawdzać, czy z tarczycą nie dzieje się nic złego - podstawą jest badanie palpacyjne. Jak je wykonać? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak działa tarczyca i jaki mają wpływ na nasze zdrowie hormony tarczycy? Źródło: 36,6

Jednak samemu bardzo ciężko znaleźć małe guzki o średnicy do 5 mm. Najlepszą metodą diagnostyki tarczycy jest zatem USG narządu, które wykryje guzki o średnicy nawet 1 mm. W wypadku występowania takich zmian należy badać tarczycę raz do roku. Guzki mogą się rozrastać, zazwyczaj guzki o średnicy powyżej 10 mm poddawane są biopsji. Niektóre guzy powinno się wycinać. W programie 36,6°C prof. Łabuzek opowiedział więcej o sposobach usuwania guzków z tarczycy. Okazuje się, że dostęp do tarczycy można osiągnąć nie tylko poprzez nacięcie szyi, ale także z dołu pachowego, miejsca za uchem czy nawet okolic brodawek sutkowych.

Polecamy: Czy tarczycę trzeba zawsze usuwać? Prof. Marcin Barczyński o chorobach tarczycy wie wszystko!

Jednak wycinanie guzków to nie są jedyne operacje przeprowadzane na tarczycy. Kiedy narząd jest bardzo chory lekarze mogą zdecydować się na jego całkowite usunięcie. Jak wygląda taki zabieg? Zobaczcie, jak przeprowadza się usunięcie tarczycy za pomocą endoskopu:

Zobacz film: Na czym polega endoskopwe wycięcie tarczycy? Historia Pani Magdy. Źródło: 36,6

Warto wiedzieć: Mężczyźni też mają problemy z tarczycą! Jakie objawy może dawać chora tarczyca u panów i jak ją leczyć?

Należy także pamiętać o badaniu krwi pod kątem hormonów produkowanych przez tarczycę. Takie badanie powinno się przeprowadzać kontrolnie raz do roku.

Data aktualizacji: 07.10.2019,
Opublikowano: 07.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej