Jak usunąć nagniotki na stopach? Specjalistyczne i domowe sposoby

Fot: Fxquadro / fotolia.com

Nagniotki to odciski pojawiające się na stopach w formie sterczących, okrągłych i twardych narośli. Zmiany zlokalizowane są najczęściej w okolicy pięty, łuku stopy i podeszwowej strony palców.

Nagniotki powstają, gdy ucisk wgniata zrogowaciałe komórki w głąb skóry, które ulegają miejscowemu nagromadzeniu na skutek reakcji obronnej. Twarde zmiany tworzą się z reguły na wyniosłościach kostnych, miękkie natomiast występują głównie między palcami stóp. Jeśli nagniotki są rozległe i powodują ból, można usunąć je w gabinecie kosmetycznym lub u podologa. Pomocne okazują się także domowe rozwiązania.

Co to są nagniotki?

Nagniotki są reakcją obronną skóry na działanie miejscowego ucisku. Powstają w wyniku zwiększonego wytwarzania spłaszczonych komórek rogowych. Za nagniotek z korzeniem uważa się odcisk, w którego centralnej części zlokalizowany jest czop rogowy, przybierający zazwyczaj postać stożka. Zakończony jest ostrym wierzchołkiem, który skierowany w głąb skóry może podrażniać zakończenia nerwowe i stanowić źródło napadowego bólu, który często utrudnia poruszanie się. Odczuwany jest najczęściej w okolicy pięty, łuku stopy, u podeszwy palców. Na nagniotkach i skórze w ich okolicy rozwinąć się może stan zapalny, któremu towarzyszą zaczerwienienie, świąd i silny ból.

Za powstanie nagniotków odpowiada przede wszystkim noszenie nieprawidłowego obuwia. Rozwijają się często przy chodzeniu w butach na wysokim obcasie, za ciasnych, wąskich w czubie, niewygodnych lub zbyt luźnych – stopa nieustannie się przesuwa. Powstanie nagniotków determinuje:

  • nieprawidłowy chód, wywołany głównie zaburzeniami statyki ciała,
  • deformacje stopy, jak płaskostopie,
  • zachodzenie palców stóp na siebie będące genetycznie uwarunkowanym zniekształceniem,
  • zaburzenia struktury kostnej, jak ostroga piętowa,
  • chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp (z kostkami za bardzo do środka) lub zewnętrznych krawędziach stóp (z kostkami za bardzo na zewnątrz),
  • uszkodzenie gruczołów potowych, blizny i brodawki na stopach,
  • ciężka praca fizyczna i długie stanie.

Najczęściej powstają nagniotki na palcach u nóg, między palcami, na stawach lub powierzchniach stycznych, śródstopiu czy pięcie.

Jak usunąć nagniotki?

Usuwanie nagniotków przez specjalistę dotyczy dużych i głębokich zmian. W tym celu należy zgłosić się do wykwalifikowanej kosmetyczki lub podologa. Najczęściej odbywa się za pomocą frezarki, skalpela lub dłuta czy lasera CO2.

Można zastosować leczenie wspomagające w postaci maści, kremów i płynów złuszczających oraz zmiękczających naskórek. W ich składzie zwykle znajduje się kwas salicylowy. Nie wolno z nich korzystać częściej niż 2 razy w tygodniu. Na zdrową skórę wokół nagniotka warto zastosować maść ochronną. Najlepiej sprawdza się maść cynkowa. Osobom ze szczególną skłonnością do tworzenia się odcisków zaleca się noszenie profilaktycznych poduszeczek, krążków lub wkładek. Są one dostępne w sklepach ortopedycznych i niektórych aptekach na zamówienie. Można również kupić obuwie ortopedyczne z podwyższeniem śródstopia.

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowe sposoby na nagniotki

Domowe sposoby na nagniotki to przede wszystkim higiena i pielęgnacja. Należy regularnie pozbywać się nadprogramowych komórek naskórka za pomocą gruboziarnistego peelingu i ścierania naskórka tarką lub pumeksem. Przyspieszenie złuszczania się nagniotka można uzyskać poprzez częste gorące kąpiele. Działanie kojące i zmiękczające stwardnienia skóry przyniesie moczenie nóg w naparze z rumianku. Warto na co dzień używać zmiękczająco-odżywczy krem do stóp z dużą zawartością mocznika.

W leczeniu nagniotków wykorzystuje się cebulę. Połową rośliny naciera się zmienione chorobowo miejsca. Sok pozostawia się na skórze na całą noc, a na stopy zakłada się ciepłe, najlepiej bawełniane skarpetki. Rano należy dokładnie umyć stopy. Zabieg najlepiej powtarzać codziennie, aż odciski znikną. Pozytywne efekty przynosi mikstura z czosnku, który przeciska się przez praskę i miesza z łyżką oliwy z oliwek. Nakłada się ją na nagniotek i owija bandażem. Opatrunek pozostawia się na całą noc, a rankiem dokładnie zmywa. Zastosowanie w usuwaniu odcisków ma także pokrzywa. Garść jej liści miksuje się, dodając niewielką ilość wody (około 15 ml) tak, aby z połączenia składników powstała pasta. Nakłada się ją na kilka godzin na zmienioną skórę i owija bandażem. Zamiast pokrzywy wykorzystać można też garstkę kwiatów i liści nagietka.

Domowe sposoby na odciski to okłady z kwasu chlebowego i nacieranie skóry olejkiem rycynowym. Pozytywny efekt przyniesie umieszczanie na nagniotek skórki ze świeżej cytryny lub paska świeżego ananasa czy wilgotnej saszetki z herbatą. Dolegliwości złagodzą również kąpiele nóg z dodatkiem kwasu borowego i moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych. Sprawdza się także przykładanie do odcisków gazy nawilżonej wodą i zawijanie stóp plastikową folią na 15 minut. Raz w tygodniu wykonać można masaż stóp, używając kilku kropel oliwy z oliwek, wazeliny lub puree z bananów. Wykorzystanie w leczeniu nagniotków ma figa, która posiada właściwości przeciwzapalne. Przekraja się ją na pół i wyciąga miąższ, który nakłada się na zmiany chorobowe przed pójściem spać. Następnie przykrywa bandażem i pozostawia na noc. Następnego ranka zdejmuje się okład i moczy stopy w letniej wodzie. Potem szoruje się nagniotki pumeksem i nakłada nawilżający krem.

Bibliografia:

  1. Kwieciński A., Choroby stóp, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy”, 2007, 7–8: 56–58.
  2. Walewska E., Ścisło L., Skóra i błony śluzowe: zmiany na skórze, w: Kózka M., Płaszewska-Żywko L. (red.), Diagnozy i interwencje pielęgniarskie: podręcznik dla studiów medycznych, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008: 202–207.
  3. Marcinkiewicz M., Zadbane stopy latem, „Farmacja praktyczna”, 2015, 7–8: 19–20.
Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Joanna 20.09.2018r.

Jeszcze możne jakieś rady likwidacji nagniotki sposobem domowym, mile widziane. Dziękuję z góry.

Gość 20.05.2018r.

Podwarza sie grubą igłą i zrywa w całości bez zbędnych ceregieli. Dezynfekuje wodą utlenioną i na kilka tygodni, miesięcy jest spokój. Po czym sprawa wraca, jeśli stopa jest zniekształcona to problem jest przez całe życie. Kto by biegał z każdym nagniotkiem po lekarzach....

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej