Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Fot: Alexander_Safonov / gettyimages.com

Każdy rodzić wie, że upilnowanie dziecka nie jest proste. Wystarczy chwila nie uwagi, aby doszło do wypadku. Dziecko może się zakrztusić, oparzyć czy zranić. Co wtedy robić? Jak - prawidłowo - udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Dla większości rodziców zdrowie i bezpieczeństwo dzieci są najważniejsze. Niestety maluchy, które dopiero uczą się i poznają otaczający jej świat bardzo trudno jest upilnować. Nawet w najlepiej zabezpieczonym domu czy pod okiem czujnej mamy może dojść do wypadku. Co wtedy robić? Przede wszystkim nie panikować i udzielić dziecku pierwszej pomocy. Jak to zrobić?

Oparzenie

Do oparzeń dochodzi najczęściej w kuchni. Czasem zdarza się, że dziecko niepostrzeżenie wejdzie do kuchni i dotknie czegoś, co się akurat gotuje i się oparzy. Co wtedy zrobić? W pierwszej kolejności oparzone miejsce trzeba schłodzić - letnią wodą i stopniowo obniżać jej temperaturę. Jeśli oparzone miejsce od razu trafi pod strumień lodowatej wody, zbyt duża i nagła zmiana temperatury może uszkodzić tkanki. Schładzanie dobrze jest powtórzyć parokrotnie. Przy małych oparzeniach dolegliwość powinna ustąpić po 10-15 minutach. Przy głębszych oparzeniach polewanie wodą trzeba ograniczyć do 1-2 minut. Przy takich uszkodzeniach najlepiej przykładać do rany zmoczony ręcznik.

Skaleczenie

Otarcia i zranienia zdarzają się każdemu dziecku. Zazwyczaj są one niegroźne i nie wymagają interwencji rodzica, ale nie zawsze tak jest. Co wtedy zrobić? Ranę trzeba oczyścić i zdezynfekować. Można do tego wykorzystać wodę utlenioną pod warunkiem, że został niedawno kupiona lub octenidynę. Następnie zranienie można zakleić plastrem.

Jeśli rana jest duża i mocno krwawi trzeba zatamować krwawienie, czyli uciskać ranę. Kiedy krew przestanie lecieć ranę trzeba przemyć czystą wodą, następnie dezynfekować i założyć opatrunek. Na skórę najlepiej położyć jałowy opatrunek i następnie zabandażować.

Resuscytacja

W pierwszej kolejności u dziecka czy niemowlaka, które nie oddycha trzeba wykonać pięć wdechów. Następnie przechodzi się do 30 uciśnięć i 2 wdechów. Czynność trzeba powtarzać do skutku lub do momentu przyjazdu pogotowia (numer alarmowy to 112).

Podczas reanimacji dziecka kluczowe znaczenie ma ułożenie rąk. U noworodków ucisk klatki piersiowej - na głębokość 4 centymetrów - powinien być wykonywany dwoma palcami, a nie całą dłonią (chyba że dziecko jest duże). W przypadku niemowlęcia ucisk powinien być głęboki na 5 cm, a u starszych dzieci - na 5-6 cm. Należy wykonywać od 100 - 120 ucisków na minutę, czyli 2 uciski na sekundę. Trzeba pamiętać, że uciski są najważniejsze, dlatego jeśli rodzić nie może wykonać wdechów może z nich zrezygnować.

Zakrztuszenie

Postępowanie będzie zależało przede wszystkim od wieku dziecka oraz tego, co spowodowało zakrztuszenie. W przypadku niemowlaków, które zakrztusiły się płynem - dziecko należy spionizować i uderzyć między łopatki. Jeśli malec zakrztusił się ciałem stałym robi się siny i nie może złapać oddechu - w pierwszej kolejności trzeba wezwać pomoc, czyli zadzwonić pod numer alarmowy 112. Następnie rodzic powinien ułożyć dziecko na brzuchu, na swojej ręce tak, by rączki i nóżki dziecka znajdowały się po obu stronach przedramienia. Twarz dziecka powinna znajdować się w dłoni rodzica, tą samą dłonią rodzic musi podtrzymywać głowę dziecka, tak, aby się nie zsuwało.

Ułożone na przedramieniu dziecko trzeba pochylić w dół i pięć razy, mocno uderzyć między łopatkami. Następnie dziecko trzeba przełożyć na drugą rękę i wykonać pięć uciśnięć klatki piersiowej, jak przy resuscytacji. Całość trzeba powtarzać aż do skutku lub do przyjazdu karetki pogotowania.

W przypadku starszych dzieci, czyli takich, które już chodzą postępuje się tak samo, jak w przypadku osób dorosłych. Rodzic powinien pochylić dziecko do przodu lub oprzeć o kolano i pięć razy uderzyć między łopatkami. Jeśli to nie pomaga trzeba wykonać tzw. manewr Heimlicha. Jak to zrobić? Po pierwsze dziecko trzeba spionizować. Następnie rękę złożoną w pięść położyć nad pępkiem dziecka i objąć ją drugą ręką. Następnie energicznie ścisnąć podbrzusze dziecka. Manewr trzeba powtarzać do skutku lub do przyjazdu pogotowia.

Zobacz film i dowiedz się czy Polacy potrafią udzielić pierwszej pomocy:

Zobacz film: Czy Polacy potrafią udzielić pierwszej pomocy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 26.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej