Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury

Fot: anoushkatoronto / stock.adobe.com

Jak zapuścić długie włosy? Nie wystarczy po prostu ich nie obcinać – warto zadbać o zmniejszenie ich łamliwości i stymulować wzrost. W tym celu można stosować kosmetyki, suplementy diety lub domowe sposoby. W czasie zapuszczania włosów nosi się fryzury przejściowe, które mogą wyglądać dobrze.

Rok zapuszczania włosów powinien dać efekty w postaci dodatkowych kilkunastu centymetrów, przeważnie od 12 do 18 lat włosy rosną z prędkością od 1 do 1,5 centymetra w ciągu miesiąca. Wspomagane kosmetykami i dietą zapuszczanie włosów powinno być szybkie i dawać efekt zdrowych, lśniących włosów na całej długości.

Zobacz także:

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie pomóc lekami i domowymi sposobami?

Jak szybko zapuścić włosy? Maski, wcierki, pielęgnacja, podcinanie i dieta na włosy

Jak zapuścić szybko długie włosy? Najlepiej wzbogacić dietę w produkty bogate w witaminy z grupy B, żelazo i białko. Te substancje sprawiają, że włosy będą rosły szybciej i będą zdrowsze. Witaminy z grupy B warto suplementować. Można wypróbować też preparaty ze skrzypem polnym, które mogą pozytywnie wpływać na porost włosów.

Końcówki podczas zapuszczania włosów warto obcinać nie częściej niż co 6 do 8 tygodni. W trakcie zapuszczania włosów lepiej zrezygnować też z farbowania, ponieważ może je ono osłabiać i wydłużyć czas uzyskania wymarzonej długości.

Zapuszczanie włosów powinno przebiegać bez stosowania gorących narzędzi do stylizacji, jak suszarka, prostownica czy lokówka. Regularne prostowanie lub kręcenie włosów przesusza je i wpływa na wzrost łamliwości. Lepiej też zrezygnować z kosmetyków do stylizacji. Lakiery, mgiełki i pianki z alkoholem przesuszają włosy, usztywniają je i mogą doprowadzić do łamania i wypadania.

Sposobem na to, jak szybko i skutecznie zapuścić długie włosy, jest stosowanie szamponów i odżywek dobrze oczyszczających skórę głowy i włosy, ale nie wysuszających czy przetłuszczających. Sprawdzą się w szczególności szampony i odżywki naturalne, warto wybrać się też na zakupy do sklepu lub hurtowni z profesjonalnymi kosmetykami do włosów. Właściwości regeneracyjne i ochronne produktów profesjonalnych są o wiele większe niż w przypadku szamponów i odżywek czy masek drogeryjnych.

Odżywki i maski mogą przyspieszać zapuszczanie włosów, ponieważ zapobiegają ich łamliwości i dodają włosom sprężystości, dzięki czemu włosy są mniej podatne na urazy.

Zobacz film: Jak bezpiecznie przedłużyć włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Aby szybko zapuścić włosy, należy unikać spania z rozpuszczonymi włosami, ponieważ w trakcie nocy wycierają się one o poduszkę i w ten sposób łamią i osłabiają. Najlepiej spać z włosami zaplecionymi w warkocz lub związanymi w koczek.

Skóra głowy odgrywa dużą rolę w zapuszczaniu włosów – zdrowy skalp sprawia, że włosy rosną szybciej. Dlatego ważny jest masaż głowy podczas mycia włosów, delikatny i trwający kilka minut. W ten sposób zwiększa się ukrwienie tego obszaru – dzięki temu cebulki są lepiej odżywione. Pobudza to wzrost włosów.

Domowe sposoby na to, jak szybko zapuścić włosy, opierają się na stosowaniu naturalnych składników odżywczych i nawilżających w formie maseczek i płukanek. Wzrost włosów stymulować mogą:

  • olej kokosowy,
  • sok z cebuli,
  • płukanka z octu jabłkowego i wody,
  • białka jaja kurzego,
  • olejek rozmarynowy,
  • olejek jojoba,
  • olej lniany,
  • oliwa z oliwek
  • olejek rycynowy.

Zapuszczanie włosów jest łatwiejsze, gdy stosuje się odpowiednie szczotki i grzebienie, które nie ciągną i nie wyrywają włosów. Lepiej nie czesać włosów na mokro, chyba że przy użyciu grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotki zaprojektowanej specjalnie do tej czynności.

Jak poprawić porost włosów? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody.

Etapy zapuszczania włosów – jak przetrwać? Fryzury przejściowe dla kobiet

Pierwsze efekty zapuszczania włosów powinny być widoczne po kilku miesiącach, ale aby różnica była widoczna gołym okiem, trzeba poczekać przynajmniej rok. Zapuszczanie włosów z krótkich jest szczególnie uciążliwe w momencie, gdy są one na tyle długie, że odstają i mogą źle się układać, ale na tyle krótkie, że ich związanie nie jest jeszcze możliwe. Kolejne etapy zapuszczania włosów w takim przypadku można przetrwać bez frustracji dzięki wsuwkom, płaskim spinkom i opaskom na włosy, szczególnie jeśli zapuszcza się też grzywkę.

Zapuszczanie włosów średnich jest prostsze pod względem doboru fryzury. Jeśli zna się dobrego fryzjera, który rozumie zapuszczanie włosów i potrafi wykonać ładne strzyżenie bez dużego uszczerbku dla ich długości, warto korzystać z jego usług. W przeciwnym razie zostaje wykonywanie fryzur, które nie eksponują różnic w długości poszczególnych pasm. Fryzury przejściowe przy zapuszczaniu włosów to np. kucyk, kok (także ten niedbały), a także różne rodzaje warkocza.

Zapuszczanie włosów męskich i fryzury przejściowe

Zapuszczanie włosów u mężczyzn również dzieli się na etapy pod względem fryzury. Na pierwszym etapie najlepiej zapuszczać samą górę włosów i utrzymać krótkie boki. W ten sposób fryzura pozostaje schludna, a włosy mogą swobodnie rosnąć na czubku głowy. Na drugim etapie można zacząć cieniować boki i stopniować ich długość, dłuższa grzywka, np. w artystycznym nieładzie, gra w takim przypadku główną rolę we fryzurze. Kolejny etap zapuszczania włosów u faceta to zapuszczenie boków na tyle, by można je było zaczesać do tyłu. W tym czasie można stosować na co dzień gumę do włosów lub odrobinę żelu czy lakieru, by ujarzmić odstające na bokach kosmyki. Gdy włosy są na tyle długie, że można je zaczesać do tyłu, układanie fryzury sprawia mniej kłopotu.

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co kupuję

Data aktualizacji: 23.11.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

trybka 12.01.2018r.

Jak chce się szybko zapuścić włosy, to polecam biotynę. Ja parę miesięcy temu zaczęłam brać tabletki biotebal, które mają dużą dawkę biotyny. I włosy mi zaczęły niesamowicie rosnąć i też zrobiły się gęstsze

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej