Jak stosować olejek łopianowy na włosy, skórę i paznokcie? Działanie, właściwości, rodzaje olejków

Fot: FomaA / fotolia.com

Olejek łopianowy zawiera wiele witamin oraz naturalnych substancji aktywnych. Dzięki nim znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w pielęgnacji. Olejek z łopianu wykorzystuje się głównie jako naturalny kosmetyk, wzmacniający i odżywiający włosy, a także stymulujący ich porost.

Olejek łopianowy pozyskuje się z korzenia łopianu większego – rośliny, która powszechnie w Polsce uznawana jest za chwast. Produkt uzyskuje się poprzez mieszanie ekstraktu z korzenia łopianu z innym olejem roślinnym (najczęściej jest to olej słonecznikowy lub olej kukurydziany). Podczas tego procesu olejek często wzbogacany jest dodatkowymi ziołami lub ekstraktami roślinnymi. Do popularnych odmian olejku łopianowego należą między innymi:

Olejek najczęściej wykorzystywany jest do pielęgnacji włosów, łagodzenia podrażnień, infekcji i dolegliwości skórnych, takich jak egzema, grzybica czy łupież.

Olejek łopianowy – właściwości

Korzeń łopianu większego to surowiec, który szeroko wykorzystywany jest w fitoterapii oraz w kosmetyce. Uważany jest on za środek, który oczyszcza i odtruwa organizm z toksyn, poprawia przemianę materii i funkcjonowanie wątroby. Ponadto korzeń łopianu, dzięki zawartości wielu wartościowych składników, doceniany jest za swoje działanie bakteriostatyczne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

Wśród najważniejszych składników aktywnych, jakie obecne są w olejku z łopianu, wymienia się:

  • Inulinę – roślinny polisacharyd, wyróżniający się silnymi właściwościami probiotycznymi. Inulina wzmacnia naturalną florę bakteryjną skóry, a także chroni ją przed działaniem patogenów, nawilża i łagodzi podrażnienia. Składnik ten często stosowany jest jako dodatek do naturalnych produktów do pielęgnacji włosów, którym nadaje blask, puszystość i sypkość. Dodatkowo inulina wykazuje dużą skuteczność w leczeniu łupieżu oraz innych chorób skóry głowy, objawiających się swędzeniem, przesuszeniem czy podrażnieniem.
  • Siarkę – pierwiastek mineralny, który odgrywa bardzo ważną rolę w regeneracji naskórka, spowalnia procesy starzenia się skóry. Siarka wykazuje się dużą skutecznością w leczeniu takich dolegliwości jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy egzema. Co więcej, siarka jest jednym z podstawowych budulców włosów, skóry oraz paznokci i w dużej mierze odpowiada za ich kondycję. Stosowanie produktów bogatych w siarkę pozwala złagodzić objawy łupieżu, odżywić i wzmocnić włosy, a także ograniczyć przetłuszczanie.
  • Witaminę C – jest ona niezbędna do produkcji kolagenu, który pozwala zachować młody wygląd skóry i stanowi jeden z najważniejszych budulców włosów. Witamina C odpowiada za optymalne odżywienie i stymulowanie cebulek włosowych do pracy. Co więcej, poprawia strukturę włosów i uszczelnia ich warstwę ochronną, a tym samym zabezpiecza przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Dodatkowo w oleju łopianowym można znaleźć fosfor, proteiny, olejki eteryczne, substancje garbnikowe.

Jak stosować olejek łopianowy? Efekty i sposoby wykorzystania

Olejek łopianowy można stosować na wiele różnych sposobów. Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od oczekiwanych rezultatów, a także stanu skóry lub włosów. Oto kilka przykładów zastosowania olejku łopianowego:

  • Zabieg wzmacniający cebulki włosowe – zapobiega on nadmiernemu wypadaniu włosów oraz stymuluje porost. 2-3 łyżki olejku łopianowego należy dokładnie wcierać w skórę głowy, wykonując przy tym intensywny masaż (należy uważać, aby nie uszkodzić skóry paznokciami), który powinien trwać co najmniej 5 minut. Olejek pozostawić na skórze na 30 minut, a następnie zmyć przy pomocy ciepłej wody i delikatnego szamponu. Zabieg zaleca się powtarzać 3-4 razy w tygodniu.
  • Zabieg regenerujący do włosów – na całej długości suchych włosów należy dokładnie rozprowadzić olejek łopianowy (ilość zależna jest od długości oraz gęstości włosów). Następnie, włosy należy zabezpieczyć foliowym czepkiem i zawinąć w turban z ręcznika. Olejek można pozostawić na włosach przez co najmniej 60 minut, jednak warto pamiętać, że najlepsze efekty przyniesie pozostawienie go na całą noc. Olejek należy zmyć ciepłą wodą i delikatnym szamponem bez SLS. Zabieg olejowania włosów można przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu.
  • Nawilżanie i kojenie cery – kilka kropli olejku łopianowego należy wymieszać z niewielką ilością kwasu hialuronowego lub żelu aloesowego, a następnie delikatnie wklepać w skórę twarzy, szyi i dekoltu. Olejek można także mieszać z wybranym kremem do twarzy, aby wzmocnić działanie kosmetyku.
  • Wzmocnienie paznokci – niewielką ilość olejku łopianowego należy wetrzeć w każdy z paznokci. Zabieg wzmacnia kruche paznokcie i zapobiega ich rozdwajaniu.
  • Odżywienie brwi lub rzęs – czystą szczoteczkę należy zanurzyć w niewielkiej ilości olejku łopianowego, a następnie przeczesać nią brwi lub rzęsy. Zabieg ogranicza wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost.

Aby dostrzec pierwsze efekty kuracji z wykorzystaniem olejku łopianowego, należy uzbroić się w cierpliwość – niezbędne będzie powtarzanie zabiegów przez minimum miesiąc.

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 04.01.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej