Jak sobie radzić z bólem zęba?

mat. prasowe 

Ząb może boleć z kilku powodów. Dolegliwości, które się pojawiają, przez wiele osób opisywane są jako jedne z najbardziej dokuczliwych. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie radzić z bólem zęba.

Jakie są sposoby na ból zęba?

Na ból zęba istnieje wiele skutecznych sposobów. Zalicza się do nich działania farmakologiczne i niefarmakologiczne. W pierwszej kolejności wskazane jest zastosowanie leku przeciwbólowego (np. zawierającego ketoprofen). Najlepiej jest wybrać środek dostępny bez recepty. Następnie można sięgnąć po domowe sposoby, do których zalicza się:

  • przepłukanie jamy ustnej ziołową płukanką (np. z szałwii lub rumianku),
  • zastosowanie zimnego okładu na policzek po stronie występujących dolegliwości,
  • zastosowanie okładu na dziąsła z wacika nasączonego olejkiem goździkowym.

Należy pamiętać, że domowe sposoby na ból zęba nie mogą zastąpić wizyty u stomatologa i specjalistycznego leczenia.

Dawkowanie leków przeciwbólowych

Właściwe dawkowanie leków przeciwbólowych wpływa na ich skuteczność i zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. W przypadku Ketonalu bez recepty zalecaną dawką jest jedna kapsułka co 8 godzin. Należy przerwać stosowanie środka po 5 dniach. Warto pamiętać, że lek jest przeznaczony wyłącznie dla osób powyżej 15. roku życia.

W czasie stosowania leków przeciwbólowych nie można:

  • przyjmować innych środków o takim samym działaniu,
  • spożywać napojów alkoholowych,
  • przekraczać maksymalnej dziennej dawki,
  • postępować niezgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy pacjenci chętnie sięgają po lek z ketoprofenem?

Przedstawicielem leku zawierającego ketoprofen jest Ketonal. Opinie na jego temat są w większości pozytywne. Można je znaleźć na różnych stronach internetowych. Pacjenci chwalą przede wszystkim jego skuteczność. Przyznają także, że chętnie po niego sięgają, ponieważ działa silniej od innych leków i jest bezpieczny. Jeżeli chodzi o Ketonal, forum to nie jedynie miejsce, w którym można zaczerpnąć informacji na jego temat. Wiele mówią także wyniki badania KANTAR Polska opublikowane w 2019 roku.

Leki przeciwbólowe a koronawirus

Na początku pandemii koronawirusa pojawiły się obawy, że przyjmowanie niektórych leków przeciwbólowych może spowodować pogorszenie przebiegu zakażenia. Dotyczyło to głównie środków należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zalicza się do nich między innymi ketoprofen (czyli Ketonal), kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, diklofenak.

Kwestia Ketonal a koronawirus została szybko rozwiązana. Powołane grupy badawcze nie znalazły żadnych dowodów na to, żeby ketoprofen (lub inne NLPZ) zagrażał pacjentom chorym na COVID-19. Można bez obaw po niego sięgać, jeżeli istnieją wskazania do jego stosowania.

Kiedy udać się do stomatologa?

Do stomatologa należy udać się zawsze wtedy, gdy pojawia się ból zęba. Dolegliwości zawsze mają swoją przyczynę. Konieczne jest jej wczesne wykrycie i wdrożenie odpowiedniej terapii. Zaniedbanie prowadzi do pogłębiania się procesów patologicznych, co może skutkować nasileniem się objawów, a nawet utratą uzębienia. Na wizytę należy zapisać się niezwłocznie. W niektórych miastach są dostępne gabinety otwarte całodobowo (także w weekendy i święta wolne od pracy).

Trzeba mieć także na uwadze fakt, że przy pomocy leków przeciwbólowych można leczyć wyłącznie objawy. Ich stosowanie nie przyczyni się w żaden sposób do usunięcia przyczyny problemu. Często konieczne jest przyjmowanie antybiotyku, wypełnienie ubytku, wykonanie profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych lub leczenie kanałowe.

Data aktualizacji: 22.12.2020,
Opublikowano: 23.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej