Jak sobie radzić po porodzie, czyli baby blues

Fot: AntonioGuillem / gettyimages.com

Baby blues to pewnego rodzaju załamanie po porodzie, niosące dość duże ryzyko pojawienia się poporodowej depresji. Objawy baby blues mają różne nasilenie i inny jest ich czas trwania. Wszystko zależy od wsparcia najbliższych i świadomości kobiety odnośnie do jej stanu.

Kobieta, będąc w ciąży, czeka zawsze z niecierpliwością, aż maleństwo pojawi się na świecie. Bliżej porodu pojawia się jednak w niej lęk dotyczący nie tylko samego porodu, ale również tego, czy sobie poradzi w nowej sytuacji. Początki macierzyństwa kojarzą się z cudownym czasem spędzonym z maleństwem. Tymczasem po porodzie kobieta musi stawić czoła wielu problemom – z karmieniem, pielęgnacją, rozumieniem potrzeb dziecka, a przede wszystkim z notorycznym zmęczeniem i drastycznymi zmianami hormonalnymi wpływającymi na jej samopoczucie. Określa się to popularnie mianem baby blues.

Przyczyny baby blues

Zjawisko baby blues jest bardzo powszechne, może dotykać nawet 80% świeżo upieczonych matek. Nawiązanie do tego określenia pojawiło się nawet w filmie „Bejbi blues”, gdzie poniekąd zostało ukazane, w jaki sposób wiele młodych, niedoświadczonych osób patrzy na macierzyństwo, a jak to kontrastuje później z rzeczywistością.

Baby blues jest zjawiskiem bardzo złożonym. Zależy od indywidualnych predyspozycji czy wsparcia najbliższych. Bezsprzecznie macierzyństwo to jeden z najpiękniejszych aspektów życia. Jednak sprawia tym więcej radości, im świadomiej do niego kobieta podchodzi. Przyszła mama przez prawie cały okres ciąży szykuje wyprawkę i czyta ogrom artykułów o porodzie, bojąc się momentu rozwiązania. Rzadko uświadamia sobie, co będzie działo się z jej ciałem po porodzie. Ostatnie tygodnie ciąży zazwyczaj stają się męczące. Bóle kręgosłupa, obrzęki, zadyszka… Kobieta z niecierpliwością czeka na poród. Kiedy on w końcu następuje, dochodzi do pojawienia się głównego winowajcy baby blues – narastającego zmęczenia i wzrostu poziomu adrenaliny.

Dlaczego kobiety w ciąży mają depresję? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Czy kobieta w ciąży może mieć depresję? Źródło: Dzień Dobry TVN.


Jak wiadomo, po każdym ciężkim wysiłku powinien nastąpić czas na regenerację. Tymczasem kobieta od pierwszych godzin po porodzie zajmuje się maleństwem. Samo karmienie jest również pewnego rodzaju wysiłkiem dla organizmu. Ponadto w pierwszym miesiącu konieczne jest karmienie co 3 godziny. Taki przerywany sen nie pozwala na zbyt szybką regenerację. Po kilku dniach po porodzie (najczęściej około trzeciej doby, kiedy matka wychodzi do domu), opadają emocje, spada poziom adrenaliny w organizmie. Przekłada się to na poczucie nagłego osłabienia, opadnięcia z sił i nieopartego pragnienia, by w końcu się wyspać. Tymczasem nie można wziąć kilku dni urlopu od macierzyństwa. Skrajne zmęczenie to jedno, ale nakłada się na nie często stres związany z problemami z karmieniem, które występują w pierwszych dniach po porodzie u większości kobiet. Gdyby tego było mało, w organizmie zaczyna się prawdziwa burza hormonalna. Nagły spadek poziomu hormonów we krwi przekłada się na obniżenie nastroju, skłonność do depresji i huśtawki emocjonalnej, znacznej płaczliwości, smutku i poczucia, że się nie daje po prostu rady.

Baby blues – objawy

Mówiąc o objawach baby blues, ma się zazwyczaj na myśli konkretne symptomy utrudniające codzienne funkcjonowanie lub pewne czynności. Tymczasem objawy baby blues nie polegają na zaburzeniu jakichkolwiek funkcji. Kobieta jednak czuje obniżony komfort życia. Bardzo często zdarza się, że matkom w okresie poporodowego baby blues wydaje się, że jako jedyne nie radzą sobie w nowej sytuacji. Mają pretensje do siebie i wyrzuty sumienia, kiedy budzi ich płacz dziecka, a zmęczenie generuje w nich negatywne emocje. Co więcej, najczęściej kobiety nie dzielą się z otoczeniem swoimi rozterkami, ponieważ wydaje im się, że inni wezmą je za złe matki. Bardzo często partner nie rozumie, dlaczego zamiast szczęśliwej i cieszącej się macierzyństwem kobiety ma przed sobą osobę opryskliwą, zaniedbaną, słabą, niepotrafiącą podołać podstawowym obowiązkom domowym.

Nasilenie opisanych wyżej problemów jest cechą indywidualną. Trudno również określić, ile trwa baby blues. Może być to tylko lekkie obniżenie nastroju, ale też ciężkie załamanie trwające nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od wsparcia najbliższych i świadomości kobiety co do jej stanu. Czasami konieczna bywa rozmowa z psychologiem, jednak są to sporadyczne sytuacje.

Baby blues po porodzie – jak sobie z nim radzić?

Z jednej strony zjawisko baby blues jest zupełnie normalne. Z drugiej jednak należy zdawać sobie sprawę, że może się pogłębiać i być podłożem dla depresji, a także zaburza relację matki z dzieckiem.

Bardzo ważne jest, by kobieta była świadoma tego, co będzie działo się z jej ciałem, z poziomem hormonów i samopoczuciem po porodzie. Konieczne jest również uświadomienie w tym względzie partnera, który dzięki temu będzie w stanie wykazać się większą wyrozumiałością i wsparciem. Aktualnie ojciec dziecka ma możliwość wykorzystania 2 tygodni urlopu tacierzyńskiego. Zdecydowanie zachęca się przyszłych ojców, by zaplanowali ten urlop bezpośrednio po porodzie. Ważne jest odciążenie partnerki z obowiązków domowych. Mimo potrzeby wsparcia pierwsze tygodnie po porodzie nie są czasem na wizyty gości. Oczywiście są kobiety, które chętnie zobaczą się z najbliższymi, jednak masowe odwiedziny nie tylko dodatkowo obciążają kobietę, ale również mogą stanowić zagrożenie dla noworodka. Nie ma leku na baby blues. Kobieta wymaga w tym czasie wyrozumiałości, ciepła, miłości i ogromu cierpliwości ze strony najbliższych.

Jak leczyć depresję u kobiet w ciąży? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak wygląda leczenie depresji u kobiet w ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 14.08.2018,
Opublikowano: 15.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej