Jak radzić sobie z aftami u dzieci? Leczenie oraz domowe sposoby

Fot: STUDIO GRAND OUEST / stock.adobe.com

Afty to bolesne pęcherzyki, które zaczynają się pojawiać w jamie ustnej dzieci, które przestają pić wyłącznie mleko. Można sobie z nimi poradzić w domowych warunkach, jednak w przypadku częstych nawrotów należy zgłosić się do pediatry.

Afty to charakterystyczne zmiany wewnątrz zmiany ustnej – pojawiają się w postaci białych owrzodzeń otoczonych czerwoną obwódką. Mogą występować na wewnętrznej stronie policzków, miękkim podniebieniu, dziąsłach, języku lub wargach. Są bolesne, dlatego dzieci odczuwają spory dyskomfort w czasie mycia zębów, mówienia, spożywania posiłków itd. Wpływa to w dużym stopniu na zachowanie dziecka – robi się marudne i nie chce jeść. W niektórych przypadkach działa to też niekorzystnie na zdrowie, gdyż przez dyskomfort u dziecka pojawia się podwyższona temperatura.

Afty u dzieci – przyczyny

Przyczynami aft u dzieci mogą być: zakażenie podczas karmienia mlekiem, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, wirusowe zapalenie gardła, obniżona odporność (w czasie choroby), drobny uraz śluzówki (jeżeli dziecko przegryzie policzek lub wargę), alergia pokarmowa, uczulenie na pastę do zębów, kwaśność spożywanych przez dzieci potraw (kiszona kapusta) lub napojów (soki cytrusowe), niedobór witamin i minerałów w diecie (szczególnie witaminy B12, cynku, żelaza i kwasu foliowego) oraz zakończenie antybiotykoterapii.

Szczególnie podatne na afty są dzieci, które ząbkują, ze względu na łatwość zakażenia się czynnikami zewnętrznymi przez błony śluzowe, które są szczególnie rozpulchnione.

Należy podejmować działania profilaktyczne – szczególnie powinno się zwracać uwagę na smoczek dziecka. Roczny lub dwuletni malec zaczyna się swobodnie poruszać i za każdym razem zabiera smoczek ze sobą. Sprawia to, że zabawka ma kontakt z kurzem, piaskiem, pyłkami itd., przez co zbiera wszystkie bakterie, a następnie jest wkładana przez dziecko bezpośrednio do ust. Niepożądane substancje mogą pojawiać się w ustach dziecka także poprzez obgryzanie paznokci i przedmiotów w domu, takich jak długopis, ołówek itd. Poza tym należy zwracać uwagę na higienę jamy ustnej dziecka – regularne płukanie i mycie zębów.

W początkowej fazie życia wewnątrz jamy ustnej dzieci tworzą się pleśniawki – kremowobiałe naloty wywołane przez grzyby zwane drożdżakami. Z czasem to właśnie one są zastępowane przez afty - pojawiają się u starszych dzieci, które przestają spożywać wyłącznie mleko, przez co zmienia się pH w ustach (z odczynu zasadowego na kwaśny) oraz trudno jest się rozmnażać drożdżakom.

Typy aft u dziecka

Afty w jamie ustnej dzieli się na trzy kategorie:

  • drobne owrzodzenia aftowe (stanowiące 80-85% wszystkich przypadków) – ich średnica wynosi 1-10 milimetrów; zazwyczaj znikają samoistnie do 7 dni;
  • główne afty (stanowiące 10-15% wszystkich przypadków) – pozostają one w jamie ustnej od 10 do 30 dni, a po zniknięciu pozostawiają za sobą blizny, z nimi należy zgłaszać się do specjalisty;
  • aftowe zapalenie jamy ustnej – poza owrzodzeniami powiększają się okoliczne węzły chłonne, bolesne zmiany znikają po 4-8 dniach, jednak mogą być objawem innych schorzeń, takich jak celiakia, choroba refleksowa, zakażenie opryszczki itd.

Domowe leczenie aft u dziecka

Afty zazwyczaj znikają samoistnie do 7 dni, jednak istnieją domowe sposoby na zmniejszenie bólu i przyspieszenie gojenia się owrzodzeń. W celu załagodzenia objawów należy pamiętać o tym, aby:

  • podawać dziecku pokarmy o gładkiej konsystencji (kaszki, grysiki, zupy-kremy, jogurty, przeciery warzywne, jajecznice);
  • unikać podawania pokarmów, które mogą podrażnić afty i zwiększyć ich bolesność (np. czekolady, owoców cytrusowych, soków z tych owoców, innych kwaśnych posiłków, napojów i słodyczy, orzechów, nasion, pomidorów, paluszków i innych słonych przekąsek);
  • podawać dziecku dużo wody do picia;
  • pamiętać o dokładnej higienie zębów i jamy ustnej;
  • regularnie płukać usta dziecka naparami z ziół (szałwii lub rumianku) lub płynami odkażającymi.

W przypadku dużego cierpienia dziecka można podać mu lek przeciwbólowy dostępny w aptece bez recepty. Poza tabletkami w tym przypadku skuteczne są aerozole.

Na rynku są również dostępne preparaty, które chronią afty przed czynnikami drażniącymi ze względu na zawartość poliwinylopirolidonu oraz kwasu hialuronowego. Są to związki chemiczne wspomagające gojenie.

Afty powinny zniknąć po upływie 7 dni, jednak mają dużą tendencję do nawrotów. Jeżeli po zastosowaniu domowych sposobów oraz ewentualnie preparatów dostępnych w aptece afty pozostaną w jamie ustnej dziecka dłużej niż przez 2 tygodnie, należy się zgłosić do pediatry lub stomatologa, gdyż może to świadczyć o poważnej chorobie. W tym wypadku młody pacjent może zostać poddany leczeniu antybiotykami, specjalnymi płukankami lub lekami sterydowymi.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.01.2018,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej