Jak przygotować skórę do opalania (kosmetyki, dieta)

Fot. Seb Oliver / Getty Images

Po zimie nasza skóra jest przesuszona, co jest wynikiem ubogiej w antyoksydanty diety, a także braku stosowania odpowiednich kosmetyków. Taka skóra nie będzie się pięknie opalać, zwykle bardzo szybko zacznie nam się łuszczyć naskórek, pojawiają się przebarwienia... Jak temu zaradzić?

Sucha skóra po zimie jest wynikiem braku odpowiedniej diety. Brak świeżych owoców i warzyw skutkuje tym, że nasz organizm ma liczne niedobory - zimowa dieta jest uboga m. in. w potas, magnez, cynk i żelazo. Brakuje nam także witaminy D, która wytwarzana jest właśnie pod wpływem słońca. Zatem, kiedy tylko pojawiają się pierwsze promienie słoneczne, a w sklepach świeże warzywa i owoce, musimy nieco zmienić nasz styl życia:

  • zalecana jest lekkostrawna dieta, bogata w warzywa i owoce (w proporcjach 3/4 warzyw, 1/4 owoców), z dużą ilością niegazowanej wody. Niedobory potasu po zimie uzupełnią pomidory, bogate także w likopen. Z kolei źródłem magnezu są m.in. orzechy oraz nasiona roślin strączkowych, a cynk znajdziemy m.in. w produktach mlecznych;
  • aktywność fizyczna pomoże nam w pobudzeniu metabolizmu oraz poprawi samopoczucie – dzięki niej w naszym ciele wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia;
  • należy wystawiać się na słońce, ale najlepiej robić to do godziny 11 i po godzinie 16, tak, aby promieniowanie nam nie zaszkodziło. W ten sposób poprawimy swoje samopoczucie oraz zadbamy o odpowiedni poziom witaminy D;
  • o skórę zadba witamina E – obecna w awokado i oliwie z oliwek – opóźnia ona procesy starzenia oraz pozytywnie oddziałuje na układ odpornościowy;
  • beta-karoten – obecny w pomarańczowych i czerwonych warzywach – który jest silnym przeciwutleniaczem również poprawia wygląd skóry. Odkłada się najpierw w tkance tłuszczowej, a dopiero potem w skórze;
  • zdrowe śniadanie – to powinna być podstawa każdego dnia. Nie wolno wychodzić z domu bez pożywnego śniadania, nie powinno się pić kawy na pusty żołądek. Pierwszy posiłek ma dostarczyć nam energii na cały dzień i należy go odpowiednio przygotować – jedzenie byle czego nie ma sensu.

Taki tryb życia warto wprowadzić już na wiosnę. Dzięki temu ominie nas wiosenne przesilenie, stan naszego organizmu znacznie się poprawi, a nasza skóra będzie jędrniejsza.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Kosmetyki na pomoc skórze

Suchą i łuszczącą się skórę należy odpowiednio pielęgnować. Przynajmniej raz w tygodniu powinno się wykonać peeling, który pomoże nam się pozbyć zrogowaciałego naskórka. Należy także stosować kremy nawilżające, masła, a także oleje do ciała. Odpowiednie nawilżenie i brak złuszczonego naskórka to podstawa do opalania się – dzięki temu nasze ciała będą opalać się równomiernie, nie będą pojawiały się przebarwienia, białe plamy, a uzyskana opalenizna będzie utrzymywać się dłużej.

Należy pamiętać, aby opalać się z głową – tj. wystawiać się na słońce nie w godzinach największego promieniowania, stosować kremy z filtrem UVA i UVB, unikać oparzeń słonecznych, podrażnień, często nawilżać skórę. Nie obawiaj się, że sięgając po krem z filtrem SPF 50 w ogóle się nie opalisz. Opalisz się – żaden krem nie daje pełnej ochrony, jednak zdobycie upragnionej opalenizny będzie trwało nieco dłużej.

Więcej o tym, jak przygotować skórę do opalania dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Jak przygotować skórę do opalania? Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 06.08.2018,
Opublikowano: 03.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej