Jak przygotować naturalne maseczki na włosy? Jakie mają działanie?

Fot. Adam_Lazar / Getty Images

Domowa maseczka na włosy przygotowywana jest najczęściej na bazie drożdży, żółtek z jajek, olejku rycynowego, miodu czy awokado. Lista naturalnych produktów, których można użyć do sporządzenia maseczki, nie kończy się na powyższych.

Istnieje wiele naturalnych możliwości pielęgnacji włosów, wśród których wymienia się zwłaszcza stosunkowo proste do przygotowania domowe maseczki. Wykazują one liczne właściwości. Można jest stosować na włosy suche, matowe, pozbawione blasku, łamiące się, wypadające czy rzadkie, a także farbowane i poddawane działaniu chemicznych środków.

Maseczka na włosy z drożdży

Drożdże jako cenne źródło witamin z grupy B i wielu składników mineralnych, takich jak magnez, potas, cynk, siarka, żelazo, chrom i miedź, znacznie odżywiają, wzmacniają, nawilżają, nadają blasku, unoszą włosy u nasady i opóźniają proces siwienia. Ponieważ drożdże mają właściwości oczyszczające i regulują produkcję sebum, włosy będą znacznie rzadziej wypadać czy przetłuszczać się. Maseczka na włosy z drożdży wykazuje także działanie stymulujące i pobudzające cebulki włosa do wzrostu. Usuwa łupież, łagodzi podrażnienia i odświeża skórę głowy.

Istnieje kilka sprawdzonych przepisów na drożdżową maseczkę na włosy. Do skorzystania z jednego z nich potrzebne są: 50 g drożdży piekarskich, 2 łyżki mleka lub soku z aloesu, maska do włosów w ilości według uznania. Drożdże należy włożyć do naczynia i rozdrobnić łyżeczką. Następnie dodaje się mleko lub sok z aloesu oraz maskę i miesza do połączenia składników. Maseczkę nakłada się na mokre włosy i wmasowuje w skórę głowy. Włosy przykrywa się ręcznikiem na 30 minut. Po tym czasie zmywa się je letnią wodą i pozwala im naturalnie wyschnąć.

Maseczka na włosy z jajka i olejku rycynowego

Maseczka na włosy z jajka i olejku rycynowego przeznaczona jest zwłaszcza dla osób o włosach w odcieniu blond, gdyż rozjaśnia kolor. Zabieg taki nawilża i regeneruje zniszczone włosy, które staną się miękkie, gładsze, mocne i grubsze. Znacznie ograniczy problem wypadania włosów. Do jej przygotowania potrzebne są: 2 żółtka jaja, 2 łyżki oleju rycynowego i 2 łyżki soku z cytryny. Wszystkie składniki miesza się razem do uzyskania jednolitej masy. Maskę należy nałożyć na wilgotne włosy i trzymać przez co najmniej 15 minut. Następnie spłukuje się ją letnią wodą.

Maseczkę na włosy z olejkiem rycynowym można przyrządzić także wykorzystując naftę kosmetyczną. Do 3 łyżeczek nafty dodaje się łyżkę oleju rycynowego, 3 łyżki odżywki do włosów i żółtko. Po połączeniu składników maskę nakłada się na włosy i trzyma około 15 minut. Najlepiej stosować ją przed ich myciem. Taka maseczka wygładzi włosy i nada im blasku.

Maseczka na włosy z oliwy z oliwek

Na włosy przesuszone doskonale sprawdzi się maseczka na włosy z oliwy z oliwek i miodu. W celu jej przygotowania należy połączyć 3 łyżki miodu z 3 łyżkami oliwy. Nakłada się ją na wilgotne włosy i spłukuje po 30 minutach. Zabieg ten nawilża, wygładza włosy i nadaje im blasku.

Czy nakładanie na włosy oleju pomaga? Sprawdź:

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry tVN

Maseczka na włosy z piwa

Często stosowana jest także maseczka na włosy z piwa. Zalecana jest dla osób o łamliwych, słabych, wypadających włosach. Przyrządza się ją z 75 ml piwa i jednego jajka. Po wymieszaniu składników maskę nakłada się na mokre włosy i trzyma na głowie przez 30 minut. Po tym czasie należy ją dokładnie spłukać letnią wodą.

Maseczka na włosy z awokado

Maseczka na włosy z awokado jest jedną z najpopularniejszych. Istnieją rozmaite sposoby jej przygotowania. Pierwszy obejmuje połączenie awokado, jajka, łyżki oliwy z oliwek i 2 łyżek majonezu. Składniki miesza się do momentu uzyskania jednolitej masy. Nakłada się ją na wilgotne włosy od końcówek do połowy długości. Następnie włosy należy nakryć ręcznikiem i ocieplać z wykorzystaniem suszarki przez 10 minut. Maseczkę trzyma się na włosach przez około 30 minut, po czym zmywa letnią wodą. Zalecana jest dla włosów suchych.

Awokado można połączyć z 2 łyżkami oleju migdałowego i 2 żółtkami. Składniki miesza się. Nakłada się je na wilgotne włosy od nasady po końce, owija folią i pozostawia tak przez pół godziny. Po tym czasie spłukuje się je letnią wodą. Taka maseczka stosowana jest na trudne do rozczesania, suche i łamliwe włosy. Doskonale nawilża i regeneruje włosy.

Maseczka na włosy z miodu i jajka

Kolejna propozycja to maseczka na włosy z łyżeczki miodu, 2 łyżeczek jogurtu naturalnego i żółtka jajka. Po połączeniu składników maseczkę nakłada się na umyte wcześniej włosy i trzyma od 10 minut do nawet godziny, a następnie spłukuje letnią wodą. Zalecana jest na włosy zniszczone, łamliwe i z rozdwojonymi końcówkami.

Można też przyrządzić maseczkę na włosy z żółtka, łyżki octu jabłkowego, łyżki miodu, kilku kropel oleju rycynowego i łyżki gorącej wody. Wszystkie składniki miesza się do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie maseczkę rozprowadza się równomiernie na wilgotne włosy i pozostawia na kwadrans. Po tym czasie dokładnie płucze się włosy. Maseczka poprawi kondycję włosów, nada im objętość, nawilży i odżywi.

Jak dbać o włosy, żeby były piękne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Maseczka na włosy z banana

Maseczka na włosy z banana stosowana jest, aby nadać włosom elastyczność. Należy zmiksować pół banana, żółtko, 2 łyżki jogurtu naturalnego i 3 łyżki oleju kokosowego. Maseczkę nakłada się na wilgotne włosy i pozostawia na 2 godziny.

Jaką wodą należy myć włosy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Maseczka do włosów z siemienia lnianego

Siemię lniane wykazuje właściwości powlekające, osłaniające i regenerujące włosy zniszczone działaniem promieni słonecznych. Około 1/4 szklanki ziaren zalewa się wrzątkiem, tak aby woda znajdowała się nieco powyżej nich. Mieszankę odstawia się na kilku minut, aż utworzy się gęsty i przezroczysty żel, który oddziela się od siemienia. Następnie należy go ostudzić i nanieść na całą długość nieumytych włosów. Maskę trzyma się przez kilka minut i spłukuje letnią wodą.

Bibliografia:

1. Suligowska I., Wykonywanie fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych, Radom, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2007.

2. Schroeder G., Kosmetyki - bioaktywne składniki, Kostrzyn, Cursiva, 2012.

3. Kulikowska-Jakubik T., Richter M., Techniki fryzjerskie pielęgnacji włosów, Warszawa, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2013.

4. Kołomycew A., Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Gliwice, Helion, 2015.

Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 22.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Asia 16.08.2018r.

W zeszłym roku na wakacjach jedna Greczynka mi powiedziała, że wciera we włosy oliwę - taką zwykłą oliwę i bez żadnych dodatków. W sumie nie próbowałam, ale z tego, co mówiła, wystarczy oliwę wetrzeć w wilgotne włosy, potrzymać w cieple i umyć szamponem. Może w końcu spróbuję :P

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej