Jak przedstawia się kalendarz szczepień dzieci? Które są obowiązkowe, a które zalecane?

Fot: Mamuka Gotsiridze / stock.adobe.com

Kalendarz szczepień to zbiór zaleceń specjalistów z zakresu chorób zakaźnych. Ustalany jest każdego roku przez Główny Inspektorat Sanitarny, po czym zatwierdzany przez Ministerstwo Zdrowia. Publikuje się go pod nazwą Program Szczepień Ochronnych.

Szczepionki stosowanie są, aby wytworzyć odporność wobec określonego drobnoustroju. Pomagają zmniejszyć zapadalność na choroby i śmiertelność związaną z zakażeniem, a nawet pozwoliły całkowicie wyeliminować niektóre choroby zakaźne. Kalendarz szczepień zawiera informacje na temat szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) i zalecanych (płatnych), ogólnych zasad przeprowadzania i organizacji szczepień oraz materiały uzupełniające.

Szczepienia obowiązkowe

Szczepienia obowiązkowe są finansowane ze środków publicznych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zakresem szczepień obowiązkowych objęte są dzieci i młodzież do 19. roku życia i osoby narażone w sposób szczególny na zakażenie. Wykonuje się też szczepienia poekspozycyjne. Zgodnie z art. 115 Kodeksu wykroczeń zaniechanie obowiązku wykonania szczepień ochronnych podlega egzekucji administracyjnej. W przypadku dalszego uchylania się od szczepień sąd udziela nagany lub nakłada karę grzywny.

Zobacz film: Szczepionki zalecane u dzieci. Źródło: 36,6

Kalendarz szczepień dziecka

Szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży przedstawiają się następująco:

Podczas 1 roku życia:

  • w ciągu 24 godzin po urodzeniu podaje się domięśniowo pierwszą dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B i śródskórnie szczepionkę BCG przeciw gruźlicy,
  • w 2 miesiącu życia (7-8 tydzień po urodzeniu) podaje się domięśniowo drugą dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B; podskórnie lub domięśniowo pierwszą dawkę szczepionki DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, podskórnie lub domięśniowo pierwszą dawkę szczepionki przeciw zakażeniom Haemophilus influenzae typu B (odpowiadają za zakażenia układu oddechowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych); domięśniowo lub podskórnie pierwszą dawkę szczepionki na pneumokoki (Streptococcus pneumoniae),
  • w 3-4 miesiącu życia (po upływie 6-8 tygodni od poprzedniego szczepienia) podaje się podskórnie lub domięśniowo drugą dawkę szczepionki DTP przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi; podskórnie lub domięśniowo pierwszą dawkę szczepionki inaktywowanej IPV poliwalentnej przeciw poliomyelitis (polio); podskórnie lub domięśniowo drugą dawkę szczepionki przeciw zakażeniom Haemophilus influenzae typu B; podskórnie lub domięśniowo drugą dawkę szczepionki przeciw inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae,
  • w 5-6 miesiącu życia (po upływie 6-8 tygodni od poprzedniego szczepienia) podaje się podskórnie lub domięśniowo trzecią dawkę szczepionki DTP przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi; podskórnie lub domięśniowo drugą dawkę szczepionki inaktywowanej IPV poliwalentnej przeciw poliomyelitis; podskórnie lub domięśniowo trzecią dawkę szczepionki przeciw zakażeniom Haemophilus influenzae typu b,
  •  w 7 miesiącu życia podaje się domięśniowo trzecią dawkę szczepionki przeciw WZW typu B.

Podczas 2 roku życia:

  •  w 13-14 miesiącu życia podaje się podskórnie atenuowaną szczepionką skojarzoną (typu MMR) przeciw odrze, śwince, różyczce; domięśniowo lub podskórnie trzecią dawkę przeciw inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae,
  •  w 16-18 miesiącu życia podaje się podskórnie lub domięśniowo czwartą dawkę szczepionki DTP przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi; podskórnie lub domięśniowo trzecią dawkę szczepionką IPV poliwalentnej przeciw poliomyelitis; podskórnie lub domięśniowo czwartą dawkę szczepionki przeciw zakażeniom Haemophilus influenzae typu b.

Podczas 6 roku życia podaje się domięśniowo pierwszą dawkę szczepienia przypominającego szczepionki DTPa (zawierającą bezkomórkowy komponent krztuśca) przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi; domięśniowo lub podskórnie dawkę przypominającą szczepionki inaktywowanej IPV poliwalentnej zawierającej antygeny 1, 2, 3 typu wirusa poliomyelitis;

Podczas 10 roku życia podaje się podskórnie dawkę przypominającą atenuowanej szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce;

Podczas 14 roku życia podaje się podskórnie lub domięśniowo drugą dawkę szczepienia przypominającego szczepionki przeciw krztuścowi, błonicy i tężcowi;

Podczas 19 roku życia lub ostatniego roku nauki szkolnej podaje się podskórnie lub domięśniowo trzecią dawkę szczepienia przypominającego szczepionki przeciw krztuścowi, błonicy, tężcowi.

Najważniejszą zmianą w kalendarzu szczepień na bieżący rok jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw pneumokokom. Noworodkom urodzonym po 1 stycznia 2017 roku podawane będą 3 darmowe dawki szczepionki chroniącej przed bakteriami odpowiedzialnymi m.in. za inwazyjną chorobę pneumokokową, która prowadzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy, zapalenia płuc, ucha środkowego, zatok, spojówek, szpiku i septycznego zapalenia stawów. Wcześniej szczepionkę przeciwko pneumokokom podawano dzieciom o niskiej masie urodzeniowej i urodzonym przedwcześnie oraz w szczególnych przypadkach dzieciom przed ukończeniem 5 roku życia (z cukrzycą, astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami serca).

Zobacz film: Szczepienie obowiązkowe - pneumokoki. Źródło: 36,6

Szczepienia zalecane

Szczepienia zalecane uzupełniają szczepienia obowiązkowe, przez co zapewniają szerszą ochronę przed chorobami zakaźnymi. Nie są finansowane ze środków znajdujących się w budżecie Ministra Zdrowia. Szczepionki znajdujące się w grupie szczepień zalecanych nabywa się w aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Wśród nich znajdują się te przeciwko:

  •  grypie,
  •  rotawirusom,
  •  odkleszczowemu zapaleniu mózgu,
  •  meningokokom,
  •  ospie wietrznej (bezpłatna jedynie dla dzieci ze żłobka lub klubu dziecięcego),
  •  wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW typu A),
  •  ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV).

Zobacz film: Szczepionki przyszłości. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.08.2022,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej