Jak przebiega rozwój płodu w poszczególnych miesiącach trwania ciąży?

Fot. Paul Bradbury / Getty Images

Rozwój płodu to fascynujący proces, który rozpoczyna się wraz z zakończeniem fazy embrionalnej, a kończy porodem. Po 24 tygodniu ciąży płód jest na tyle rozwinięty, że w sytuacji wcześniejszego porodu istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo jego przeżycia poza organizmem matki.

Rozwój płodu przebiega podczas okresu fetalnego, który u ludzi rozpoczyna się w 11 tygodniu ciąży, trwa do jej 9 miesiąca i kończy się porodem. Podczas jego trwania płód przybiera na wadze i wzrasta, a także tworzą się i doskonalą poszczególne narządy. Pod koniec okresu płodowego waga dziecka wynosi około 3,5 kg, a jego długość liczy średnio 50 cm. Prawidłowy rozwój płodu monitoruje się poprzez regularne wykonywanie badań w trakcie ciąży.

Jak wyglądają ramy czasowe rozwoju płodu?

Okres ludzkiego rozwoju od momentu zapłodnienia do porodu nazywany jest okresem prenatalnym. Rozpoczyna się on od poczęcia do czasu implantacji, czyli tzw. zagnieżdżenia zygoty w ścianie macicy. Czas ten określa się mianem okresu zygoty, który trwa do około 3 tygodnia ciąży. Następnie na okres prenatalny składają się rozwój zarodkowy i płodowy człowieka. O płodzie mówi się od momentu zakończenia okresu zarodkowego, czyli embrionalnego. Okres płodowy (fetalny) u ludzi rozpoczyna się w 11 tygodniu ciąży i trwa do czasu rozwiązania. Rozwój płodu przebiega bardzo intensywnie i dzięki regularnie wykonywanym badaniom możliwa jest ocena jego prawidłowości.

Polecamy: Krwawienie implantacyjne, czyli fizjologiczny objaw ciąży. Jakie są jego przyczyny i jak je odróżnić od menstruacji?

Rozwój płodu miesiąc po miesiącu

O prawidłowym rozwoju płodu ludzkiego mówi się, kiedy odpowiednio przybiera na wadze i wzroście oraz ma miejsce tworzenie i doskonalenie poszczególnych narządów. Rozwój płodowy najprościej podzielić na poszczególne trymestry i miesiące trwania ciąży. W związku z tym składają się na niego:

  • większa część ostatniego miesiąca pierwszego trymestru ciąży, tj. 11–13 tydzień 3 miesiąca ciąży;
  • cały drugi trymestr ciąży, tj. 4–6 miesiąc ciąży (14–26 tydzień ciąży);
  • cały trzeci trymestr ciąży, tj. 7–9 miesiąc ciąży (27 tydzień ciąży do rozwiązania).

Pierwsze tygodnie rozwoju płodowego

W pierwszym tygodniu cyklu rozwojowego płód mierzy niewiele ponad 6 cm długości i waży około 10 g. Zaczynają się kształtować struny głosowe i doskonali się budowa tarczycy oraz jelit. Swoje funkcje zaczyna pełnić trzustka, co oznacza początek wydzielania insuliny. Tworzą się pierwsze receptory powonienia. Płód otwiera i zamyka usta, rusza głową, ziewa i porusza żuchwą. Jego palce są w pełni wykształcone, potrafi zamknąć dłoń z równoczesnym przygięciem kciuka. Możliwe staje się usłyszenie serca dziecka.

Podczas rozwoju płodu w 12 tygodniu ciąży jego masa osiąga 14 g, a długość około 7 cm. Przysadka mózgowa integruje układ mózgowy i hormonalny. Następuje wzmocnienie kośćca. Nerki coraz sprawniej wydzielają mocz. Rozwija się nerw wzrokowy, który łączy gałkę oczną z potyliczną częścią mózgu. Pojawiają się pierwsze próby ruchów oddechowych klatki piersiowej. W 12 tygodniu ciąży kończy się rozwój serca u płodu.

W 13 tygodniu ciąży płód osiąga ponad 8 cm długości i waży około 20 g. Mimo że głowa nadal stanowi większość jego ciała, to powoli zaczynają zmieniać się proporcje. Zewnętrzne narządy płciowe stają się coraz lepiej widoczne, a jajniki u dziewczynek zawierają już około 2 milionów jajeczek.

Drugi trymestr ciąży – jak wygląda rozwój płodowy dziecka?

Drugi trymestr ciąży to okres gwałtownych zmian w rozwoju płodowym dziecka. Następuje intensywny rozwój układu nerwowego u płodu. W 4 miesiącu, który trwa od 14 do 18 tygodnia ciąży, wzrost dziecka dochodzi do 15 cm, a jego waga wynosi średnio 200 g. Dziecko wykonuje około 20 tysięcy ruchów dziennie. Jego serce przepompowuje dobowo nawet 30 l krwi. Od 17 tygodnia ćwiczy ruchy ssące warg. Całe jego ciało staje się wrażliwe dotykowo. Rozwijają się linie papilarne, brwi, rzęsy i włosy na ciele, czyli lanugo – meszek płodowy. Rozpoczyna się magazynowanie tkanki tłuszczowej.

W 5 miesiącu, który trwa od 19 do 22 tygodnia ciąży, płód mierzy około 23 cm i waży 400 g. Następuje doskonalenie funkcji układu pokarmowego, nerwowego i oddechowego. Płód czuje zmiany temperatury i słyszy coraz więcej dźwięków. Nadmiar bodźców negatywnych powoduje jego duże pobudzenie. Zaczyna ssać palec. Aktywne stają się systemy związane z bólem.

Podczas 6 miesiąca, który trwa od 23 do 26 tygodnia ciąży, dziecko osiąga około 28 cm i waży nawet 900 g. Kształtują się więzadła stawowe. Płuca zaczynają wytwarzać surfaktant. Jest to substancja pokrywająca pęcherzyki płucne, która chroni je przed zapadaniem się i sklejaniem w czasie oddychania, dzięki czemu zapobiega powstawaniu niewydolności oddechowej. W czasie snu dziecka pojawia się faza REM.

Trzeci trymestr ciąży – etapy rozwoju płodu

Rozwój płodowy człowieka w 7 miesiącu ciąży, który trwa od 27 do 31 tygodnia ciąży, charakteryzuje się intensywnym rozwojem mózgu i różnicowaniem osobowości. Powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi i wzorce pamięciowe ruchów. Dziecko mierzy około 33 cm i waży 1300–1700 g. U chłopców jądra zstępują do moszny z jamy brzusznej przez kanał pachwinowy.

W 8 miesiącu, który trwa od 32 do 36 tygodnia ciąży, płód waży średnio 2500 g i mierzy 45 cm. Następuje wygładzenie i zaróżowienie skóry, zanika meszek płodowy. Dziecko intensywnie ćwiczy funkcje życiowe, takie jak ssanie, oddychanie i połykanie. Powoli przygotowuje się do porodu, przyjmując pozycję głową w kierunku kanału rodnego.

W 9 miesiącu ciąży, który trwa od 37 do rozwiązania, rozwój płodu znacznie spowalnia. Do porodu dziecko powinno ważyć około 3500 g i mieć 50 cm długości. W jelicie grubym tworzy się smółka, czyli pierwsza kupa noworodka, która składa się m.in. z żółci, martwych komórek przewodu pokarmowego i utraconego meszku płodowego. Dziecko osiąga pełną dojrzałość do życia pozamacicznego.

Jak wygląda poród? Ile trwa? Sprawdźcie:

Zobacz film: Czas trwania porodu. Źródło: O Matko!

Bibliografia:

1. Harwas-Napierała B., Trempała J., Psychologia rozwoju człowieka. T.2, Warszawa, PWN, 2018.

2. Welford H., Do startu – gotowi – dziecko, Edynburg, Health Scotland, 2004.

3. Kończewska-Murdzek Z., Murdzek-Wierzbicka M., Rozwój dziecka w łonie matki, „FIDES ET RATIO”, 2017, 1(29), s. 109-139.

Data aktualizacji: 06.08.2018,
Opublikowano: 06.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej