Jak przebiega i dla kogo jest skierowana integracja sensoryczna?

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Od okresu niemowlęctwa po zakończenie nauki szkolnej mogą pojawić się u dziecka deficyty oraz nieprawidłowości w układzie nerwowym. Można je poprawiać oraz wspomagać prawidłowy rozwój poprzez specjalną terapię sensoryczną polegającą na odbieraniu i przetwarzaniu bodźców zmysłowych.

Założycielką integracji sensorycznej jest Anna Jean Ayres. W Polsce za pomocą tej metody leczy się dzieci od 1993 roku. 

Na czym polega integracja sensoryczna?

Człowiek odbiera informacje o otaczającym go świecie poprzez zmysły główne, takie jak: wzrok, słuch, węch, dotyk, smak, oraz zmysły poboczne związane z: bólem, równowagą, temperaturą, ułożeniem ciała względem siebie oraz poczuciem napięcia mięśniowego. Skomplikowany proces, podczas którego system nerwowy odbiera bodźce zewnętrzne z receptorów zmysłowych nazywany jest integracją sensoryczną, w skrócie SI (z ang. "Sensory Integration"). Odebrane sygnały z różnych zmysłów są następnie interpretowane jako powiązane ze sobą oraz stosowane do celowych i efektywnych działań człowieka. Proces integracji jest częściowo nieświadomy i trwa przez całe życie. Jest wykorzystywany do codziennych czynności, takich jak mowa, ruch, wzrok, napięcie mięśni, prawidłowa postawa ciała lub planowanie działań. Na przykład człowiek potrafi prowadzić samochód, jednocześnie rozmawiając z pasażerem i myśląc o tym co ma kupić w sklepie. Póki nie ma zakłóceń w układzie nerwowym osoba prawidłowo funkcjonuje. Jeśli dzieje się coś niepokojącego, można to najczęściej zaobserwować poprzez dziwne zachowania człowieka, np. nieadekwatne ruchy lub problemy z mową.

Dla kogo przeznaczona jest terapia integracji sensorycznej?

Terapia integracji sensorycznej jest przeznaczona dla dzieci, u których pojawiają się objawy zaburzeń w przetwarzaniu informacji zmysłowych. W związku z tym zachowanie dziecka jest nieprawidłowe w odpowiedzi na wyzwania otoczenia. Gdy występują zaburzenia w odbiorze i rozumieniu sygnałów pochodzących ze zmysłów, istnieje możliwość zaburzenia rozwoju poznawczego, motorycznego a nawet społecznego. Terapia funkcji sensorycznych jest wskazana dla dzieci zarówno w wieku niemowlęcym, przedszkolnym, jak i szkolnym.

Może być skuteczna do leczenie takich problemów jak:

  • wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe,
  • opóźniony rozwój motoryki dużej, np. dzieci mało sprawne ruchowo, mające kłopoty z bieganiem, postawą,
  • zaburzona samoobsługa, np. kłopoty z ubieraniem się, zapinaniem guzików, wiązaniem sznurowadeł,
  •  trudności w nabywaniu umiejętności szkolnych, tj. pisanie, czytanie, liczenie,
  • opóźniony rozwój mowy,
  • zaburzenia równowagi: dziecko ciągle upada, chwieje się,
  • nadruchliwość,
  • spowolnienie ruchów dziecka,
  • trudności z koncentracją uwagi,
  • nadwrażliwość na bodźce dotykowe, np. czesanie, mycie się, noszenie butów,
  • nieprawidłowe reakcje na ból,
  • problemy emocjonalne. 

Terapia integracji sensorycznej jest odpowiednia również dla dzieci z określonymi zaburzeniami lub chorobami:

  • nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD),
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • alkoholowy zespół płodowy (FAS),
  • autyzm,
  • zespół Aspergera,
  • choroby o podłożu genetycznym (np. zespół Downa, Reta),
  • niepełnosprawnościami fizycznymi (np. dzieci niedowidzące i niedosłyszące),
  • z zaburzeniami sprzężonymi. 

Zobacz także: Chodzenie na palcach u dziecka jako normalne zjawisko i jako objaw choroby

Praca nad integracją sensoryczną jest również wykorzystywana jako część profilaktyki dla dzieci:

  • urodzonych przedwcześnie lub po terminie,
  • z ciąży o wysokim ryzyku,
  • urodzonych w czasie porodów powikłanych,
  • po pobytach na oddziale intensywnej terapii,
  • z problemami w uczeniu się.

W jaki sposób przebiega terapia integracji sensorycznej?

Problemy z integracją sensoryczną samoczynnie nie zanikną. Zaburzenia układu nerwowego trzeba wspierać właściwie dopasowanymi technikami. Tak więc w przypadku obserwacji u dziecka dysfunkcji któregoś z obszarów rozwojowych należy udać się do specjalisty. Zdiagnozuje on, czy jest to związane z zaburzeniami integracji sensorycznej i stworzy dobry program działań dla dziecka. Terapia odbywa się w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu i ma formę ukierunkowanej zabawy terapeuty z dzieckiem. Zajęcia są skoncentrowane na poprawie integracji pomiędzy zmysłami w obrębie układu nerwowego. Nie należy mylić terapii z nauką konkretnych umiejętności, np. czytania. Terapeuta pracujący tą metodą ma dużą wiedzę z zakresu neurobiologii, tak więc trakcie pracy stymuluje zmysły dziecka oraz usprawnia obszary deficytowe. Podczas aktywności ruchowej jest dostarczana właściwa ilość bodźców sensorycznych, które w konsekwencji wywołują poprawę integracji zmysłów. Dzięki zastosowaniu technik rozwojowych terapeuta ogranicza lub całkowicie eliminuje nadwrażliwość sensoryczną na niepożądane bodźce. W przypadku obniżonej wrażliwości, pobudza się ją dostarczając silne sygnały zmysłowe. Często wykorzystuje się również tzw. techniki wyciszające, polegające na modulacji pracy układu nerwowego. Stosuje się masaże za pomocą przedmiotów o różnych fakturach. Niezależnie od metody, ważna jest obecność rodzica w trakcie terapii, ponieważ wiele czynności dziecko wykonuje z nim, np. masaż polegający na dociskaniu ciała dziecka do rodzica. Terapeuta w trakcie zajęć musi być czujny na reakcje dziecka oraz wszelkie zmiany w zachowaniu. Cały czas powinien uaktualniać program pracy. Nie istnieje gotowy schemat działań, ponieważ każda terapia jest dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej