Jak przebiega 17 tydzień ciąży? Czy można wyczuć ruchy dziecka?

Fot: PeterPunk / stock.adobe.com

17 tydzień ciąży to ten, który rozpoczyna 5 miesiąc. Brzuch mamy jest już najczęściej na tyle duży, że trudno ukryć przed innymi, że spodziewa się ona potomka. Pierwsze ruchy dziecka są już wyczuwalne.

17 tydzień ciąży to dobry moment na nawiązywanie więzi z dzieckiem, które jest już bardzo wrażliwe na dotyk i wychwytuje dźwięki oraz emocje matki. Jeśli będzie słuchało często jakiegoś utworu muzycznego, może go rozpoznać po urodzeniu. Świadczy to o tym, że w pewnym stopniu wykształciła się już u niego pamięć.

17 tydzień ciąży – który to miesiąc?

17 tydzień ciąży jest pierwszym 5 miesiąca, trwa drugi trymestr. Ciążę już ciężko ukryć, ale matka powinna czuć się dość dobrze. Dziecko intensywnie się rozwija. Warto pamiętać, że 17 tydzień ciąży to jego 15, a nie 17 tydzień życia.

Jakie objawy przynosi 17 tydzień ciąży?

W 17 tygodniu ciąży mogą pojawić się zaburzenia krążenia – niedotlenienie mózgu skutkujące zawrotami głowy, problemy z koncentracją czy pamięcią lub obrzęki nóg. U niektórych kobiet tworzą się żylaki. Warto co jakiś czas w ciągu dnia kłaść się uniesionymi do góry nogami, co polepsza cyrkulację krwi w organizmie i nie rezygnować z aktywności fizycznej (o ile tylko nie jest ona zabroniona przez lekarza).

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

17 tydzień ciąży – brzuch i macica

Brzuch w 17 tygodniu ciąży jest wyraźnie widoczny i wyżej umiejscowiony niż wcześniej – macica przesunęła się nad spojenie łonowe, dzięki czemu nie uciska tak bardzo na pęcherz.

Duża ilość energii oraz chęć załatwienia różnych spraw jeszcze przed narodzeniem malca mogą prowadzić do przemęczenia matki. Silne bóle podbrzusza, a nawet skurcze, są informacją, że powinna ona zwolnić i odpocząć, gdyż w przeciwnym razie może dojść do poronienia.

17 tydzień ciąży – waga matki

Minął 4 miesiąc, w którym matka powinna przytyć około 2 kg. Zalecenia odnośnie przybierania wagi w 5 miesiącu ciąży są podobne – 400–500 g na tydzień. Warto pamiętać, że są to uśrednione normy i w jednym tygodniu tyje się więcej, a w innym mniej. Jeżeli jednak matka odnotowuje zbyt duży wzrost wagi konieczna jest zmiana diety. Odpowiedni przyrost kilogramów i zdrowy jadłospis są bardzo ważne dla zapewnienia rozwoju dziecka i zdrowia ciężarnej. Co więcej nadwaga sprzyja powikłaniom ciążowym, takich jak cukrzyca i nadciśnienie oraz utrudnia poród.

Jak wygląda i ile waży dziecko w 17 tygodniu ciąży?

W 17 tygodniu ciąży płód ma 10–14 cm długości i waży około 145–195 g. Organy dziecka nadal ćwiczą – połyka ono płyn owodniowy, który jest usuwany z moczem, a w jelitach występują ruchy perystaltyczne. Rosną jego paznokcie, dlatego mogą one być ostre i długie w dniu porodu. U dziewczynek wykształcają się wargi sromowe, pochwa, macica i jajowody. U chłopców – jądra, choć ciągle pozostają ukryte w jamie brzusznej.

Rozpoczyna się też proces produkcji krwinek przez szpik kostny, gdyż szybko rozwijającemu się dziecku potrzebne będzie coraz więcej krwi. W tym momencie może ujawnić się konflikt serologiczny, dlatego ważne jest, aby do tego czasu matka znała swój czynnik Rh. Jeśli matka ma grupę krwi Rh-, a ojciec Rh+, może dojść do atakowania krwinek dziecka przez jej antygeny i obumarcia płodu.

Słuch dziecka nadal się rozwija. W 17 tygodniu ciąży dojrzewa narząd Cortiego znajdujący się w uchu wewnętrznym. Nabywa ono też nowego odruchu – chwytnego, dzięki któremu często zaciska pięści i potrafi złapać za pępowinę. Jego ewolucyjną rolą było zminimalizowanie ryzyka upadku noworodka, a do dzisiaj pomaga budować więź między dzieckiem a rodzicami.

17 tydzień ciąży a ruchy dziecka

Dziwne przelewanie lub uczucie mrowienia w brzuchu w 17 tygodniu ciąży to prawdopodobnie pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka. Najszybciej odczuwają je szczupłe kobiety, które już rodziły. Matka, która jest w ciąży po raz pierwszy nie powinna się martwić, jeśli nic jeszcze nie czuje – często zdarza się to dopiero po 20 tygodniu.

17 tydzień ciąży – czy warto już robić USG 3D i 4D?

USG 3D i 4D mają słabą wartość diagnostyczną i służą głównie rodzicom, którzy chcą zobaczyć jak wygląda ich dziecko lub nagrać film z łona matki. W tym celu lepiej jeszcze poczekać do połowy ciąży, kiedy dziecko będzie trochę większe.

Skurcze macicy, krwawienie i plamienie w 17 tygodniu ciąży

W 17 tygodniu ciąży mogą pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa, których celem jest przygotowanie macicy do porodu. Nie są one na tyle mocne, aby wywołać poród, ale mogą być bolesne. Towarzyszy im często twardnienie dołu brzucha. W takim wypadku należy odpoczywać i zachować spokój.

Jeżeli jednak skurcze są bardzo nasilone i pojawiają się częściej niż co 3 godziny lub towarzyszy im krwawienie, plamienie bądź upławy, należy się jak najszybciej udać do lekarza.

17 tydzień ciąży – zdjęcia płodu

Możliwość zobaczenia dziecka podczas badania USG w 17 tygodniu ciąży zazwyczaj jest dla rodziców ważnym momentem, którym chcieliby się podzielić z najbliższymi. Można poprosić lekarza, aby wydrukował zdjęcia, dzięki czemu ta niezwykła chwila zostanie utrwalona. 

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 28.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej