Jak prostować włosy, żeby wyglądały zdrowo i nie niszczyły się?

Fot. miljko / Getty Images

Jak można prostować włosy, nie niszcząc ich? Nieumiejętne samodzielne prostowanie włosów może doprowadzić do ich przesuszania się, rozdwajania i łamania. Jak prostować włosy, żeby były długo proste i zdrowo wyglądały? Przedstawiamy sposoby na samodzielne prostowanie włosów.

Wiele kobiet samodzielnie prostuje włosy w domu. Niektóre wykonują ten zabieg codziennie przed wyjściem do pracy, inne jedynie na specjalne okazje, np. na ważną imprezę. W każdym przypadku należy zadbać o to, by podczas prostowania nie uszkodzić włosów. Jak prostować włosy, żeby się nie kręciły przez długi czas i żeby pozostały zdrowe?

Jak samemu prostować włosy prostownicą?

Prostownica jest jednym z najpopularniejszych urządzeń do prostowania włosów w domu. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów prostownic, które różnią się ceną i funkcjami. Przede wszystkim przed użyciem prostownicy należy przygotować włosy do zabiegu. W tym celu po dokładnym umyciu włosów szamponem nie powinniśmy zapominać o dokładnym nawilżeniu włosów na całej długości. Dzięki temu nie wysuszą się podczas prostowania i będą mniej podatne na zniszczenia. Powinniśmy skorzystać z dobrej jakości odżywki nawilżającej i zastosować ją zgodnie z instrukcją dostępną na opakowaniu kosmetyku.

Jeśli prostownica ma funkcję prostowania na mokro, możemy przystąpić do zabiegu. Jeśli jednak korzystamy z prostownicy, która nie posiada takiej funkcji, należy wcześniej dokładnie wysuszyć włosy. Wiele osób lekceważy to i mimo wszystko prostuje włosy „na mokro”, ponieważ nie ma czasu lub po prostu cierpliwości, by wysuszyć głowę. Takie postępowanie jest bardzo niebezpieczne dla struktury włosa i może szybko doprowadzić do jego zniszczenia. Skutkiem będzie to, że włosy staną się bardzo kruche, przesuszone, trudne w układaniu. Żeby tego uniknąć, przed użyciem prostownicy bez opcji prostowania na mokro należy zawsze dokładnie wysuszyć włosy. Dodatkowo przed zabiegiem warto użyć specjalnych kosmetyków z substancjami termoaktywnymi, które skutecznie ochronią włosy przed wysoką temperaturą i sprawią, że kosmyki pozostaną proste na długi czas, a fryzura będzie się łatwo układać.

Prostowanie włosów prostownicą krok po kroku

Po odpowiednim przygotowaniu do zabiegu możemy przystąpić do prostowania włosów. Najłatwiej jest podzielić tę czynność na kilka etapów. Zaleca się zacząć prostowanie od włosów z tyłu głowy. Kosmyki z boków i z czubku głowy możemy na ten czas upiąć klamrami czy spinkami, by nam nie przeszkadzały. Prostowanie każdego kosmyka powinno się zaczynać od nasady. Należy uważać, by nie poparzyć skóry głowy poprzez trzymanie prostownicy przy czubku głowy zbyt długo. Następnie należy przesuwać płynnym, pewnym ruchem prostownicę aż do końcówek.

Prostowanie włosów prostownicą tak, by ich nie zniszczyć, nie jest skomplikowane – wystarczy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dzięki temu będziemy cieszyć się pięknymi, lśniącymi i prostymi włosami przed długi czas.

Jak prostować włosy keratyną?

Oprócz korzystania z prostownicy istnieją inne sposoby, dzięki którym uzyskamy piękne, proste włosy. Jednym z popularnych zabiegów jest keratynowe prostowanie włosów. Tak naprawdę głównym zadaniem tego zabiegu nie jest prostowanie kosmyków. Keratyna pozwala bowiem na głębokie nawilżenie i odżywienie włosów. Prostowanie włosów jest niejako skutkiem ubocznym tego zabiegu. Keratynowy zabieg pozwala na cieszenie się zdrowymi, lśniącymi, odżywionymi i prostymi włosami do nawet 6 miesięcy. Dodatkowo włosy w tym czasie będą się o wiele lepiej układać, nie będą się puszyć ani elektryzować. Zabieg odżywiający włosy z wykorzystaniem keratyny jest coraz bardziej popularny i można go wykonać w wielu salonach piękności zarówno w dużych miastach, jak i niewielkich miejscowościach.

Jak prawidłowo stylizować włosy? Dowiesz się z tego filmu:

Zobacz film: Andrzej Wierzbicki i Tomasz Schmidt pokazują, jak stylizować włosy. Źródło: 36,6.

Jak prostować włosy na szczotce?

Do prostowania włosów możemy wykorzystać szczotkę. Metoda ta jest mniej inwazyjna niż korzystanie z prostownicy. Dodatkowo możemy dowolnie modelować fryzurę podczas suszenia włosów na szczotkę. Żeby skutecznie wyprostować i wymodelować włosy tą metodą, przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by szczotka, którą używamy do prostowania, była okrągła. Dzięki temu możliwe będzie dokładne modelowanie pojedynczych kosmyków i uniesienie włosów u samej nasady. Jeśli chodzi o suszarkę, najlepiej sprawdzą się jonowe modele. Urządzenie powinno mieć też opcję suszenia zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Przed przystąpieniem do suszenia i modelowania włosów suszarką i szczotką najlepiej jest delikatnie wytrzeć je ręcznikiem i pozostawić na około 20 minut. Następnie możemy przystąpić do zabiegu. Tak jak w przypadku prostowania włosów za pomocą prostownicy, najłatwiej jest podzielić włosy na partie i upiąć kosmyki, których nie prostujemy w danym momencie. Następnie należy po kolei nabierać kosmyki na szczotkę i przesuwać ją od nasady głowy w kierunku końcówek, nadając im pożądany kształt. Jednocześnie na kosmyk należy kierować strumień powietrza z suszarki. Na koniec fryzurę można utrwalić niewielką ilością lakieru lub nabłyszczacza.

Data aktualizacji: 07.02.2019,
Opublikowano: 07.02.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

magdaemce 24.02.2019r.

Wartiowy material.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej