Jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Fot: d3sign / gettyimages.com

Wiele osób ma problemy z oddychaniem w maseczce, skarżą się na duszności. Jak uniknąć takich problemów i jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Przez maseczkę powinniśmy oddychać tak, jak oddychamy bez maseczki, pod warunkiem, że robimy to prawidłowo. Czyli spokojnie, regularnie, dolną częścią klatki piersiowej, a wdech i wydech robimy nosem. Oddychanie przez usta może tylko pogłębić wrażenie duszności - mówi lek. med. Elżbieta Dudzińska, specjalistka terapii oddechowych.

Skąd się bierze duszność w czasie noszenia maseczki? 

Problemy z oddychaniem w czasie noszenia maseczki mogą się pojawić z wielu przyczyn. U niektórych osób zadziała tzw. czynnik psychologiczny. Zakrycie nosa i ust nasuwa skojarzenia, że brakuje nam dopływu powietrze. Takie wrażenie może potęgować odczuwanie duszności, mimo że w rzeczywistości wcale powietrza nam nie brakuje, a saturacja krwi tlenem (natlenowanie) jest w normie. Znaczenie może mieć także nastawienie do noszenia maseczki. Niektóre osoby, które nie mają przekonania, co do ich skuteczności mogą czuć się w nich niekomfortowo i mieć problemy z oddychaniem.

Cześć osób w odpowiedzi na odczucie braku powietrza zaczyna nadmiernie oddychać, tzn. szybciej, płycej i przez usta. Taki sposób oddychania prowadzi do niedotlenienia.

Przyczyną problemów z oddychaniem przy noszeniu maseczki może być materiał, z którego została ona wykonana. Jeśli tkanina jest zbyt gęsta lub ma zbyt wiele warstw może pojawić się duszność.

Kto może mieć kłopoty z oddychaniem w maseczce?

Problemy z oddychaniem w maseczce mogą mieć:

  • osoby, które mają utrwalony niewłaściwy wzorzec oddychania, dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i chorych, w maseczce może się on nasilać i powodować objawy hiperwentylacji;
  • chorzy na serce, nadciśnienie tętnicze, astmę, POCHP, bezdech senny, alergię, chorobę refluksową oraz osoby, które cierpią na napady lęku i paniki;
  • małe dzieci - jeśli dziecko zgłasza takie problemy konieczna jest konsultacja z lekarzem, może się zdarzyć nie prawidłowy sposób oddychania doprowadzi m.in. do wady zgryzu, zaburzenia rozwoju twarzoczaszki, a nawet gorszy rozwój intelektualny.

Czy uprawianie sportu w maseczce to dobry pomysł?

Dla większości z nas uprawianie sportu w maseczce to duży dyskomfort. Pocieszeniem może być fakt, że jeśli maseczka jest wykonana z odpowiedniego materiału i nie ogranicza wymiany powietrza, nie powinna wpływać na uprawianie sportu. Zresztą wiele osób już przed epidemią biegało w maseczkach, np. po to, aby chronić się przed smogiem. Dla pozostałych, nieprzyzwyczajonych do maseczek może to być sporym wyzwaniem z powodów wymienionych wcześniej.

Najważniejsze, by unikać oddychania przez usta, gdy intensywność wysiłku metabolicznie jeszcze tego nie wymaga oraz niekorzystnych konsekwencji z tym związanych. Wiele osób podczas uprawiania sportu właśnie tak oddycha, a maseczka na twarzy może nasilać ten nieprawidłowy wzorzec. Takie oddychanie prowadzi do hiperwentylacji, nadmiernego skurczu naczyń i oskrzeli, niedotlenienia organizmu, spadku formy i wytrzymałości oraz czasami do innych niepokojących objawów - uczucia ucisku/bólu w klatce piersiowej, znaczącej duszności, a nawet zaburzeń rytmu serca - mówi lek. med. Elżbieta Dudzińska, specjalistka terapii oddechowych.

Co zrobić, żeby lepiej oddychać w maseczce ?

Aby nie mieć problemów z oddychaniem w czasie noszenia maseczki trzeba po prostu ćwiczyć oddech. Jak? Np. przez 10-15 sekund oddychamy normalnie przez nos (wdech i wydech przez nos), potem robimy stop po wydechu i liczymy w myślach do 5 (czyli zatrzymujemy oddech na 3-5 sekund), potem powracamy do normalnego oddychania przez nos przez 10-15 sekund i znowu zatrzymujemy oddech po wydechu na 3-5 sekund, znowu wracamy do normalnego oddychania przez nos prze 10-15 sekund i znów stop po wydechu.

Zobacz film i dowiedz się więcej o prawidłowym oddychaniu w maseczce:

Zobacz film: Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Źródło 36,6

Należy pamiętać, że zatrzymanie oddechu powinno następować zawsze po wydechu! Nie wolno zatrzymywać powietrza na dłużej niż 5 sekund. Osoby, które mają problemy z układem oddechowym czy krążenia powinny skrócić ten czas do 3 sekund.

Warto także wykonywać ćwiczenia wzmacniające, które uruchomią przeponę:

  • oddychanie przez nos z książką na brzuchu w pozycji leżącej świadoma praca, by poprzez wdychanie powietrza do dolnej części klatki piersiowej i wydychanie, książka unosiła się i opadała.
  • oddychanie w „pozycji plażowej” - leżąc lub siedząc trzymamy ręce splecione za głową, na karku, łokcie odwiedzione od głowy. Takie ułożenie ciała blokuje górną część klatki piersiowej i wymusza zdrowe oddychanie przeponowe.
Data aktualizacji: 29.04.2020,
Opublikowano: 29.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej