Jak praca biurowa wpływa na nasz kręgosłup? Skąd się biorą problemy z barkami?

Fot. Kadr z programu 36,6, sezon 4., odcinek 12.

W pozycji siedzącej spędzamy najwięcej czasu - większość z nas ma bowiem pracę biurową, która nie wpływa pozytywnie na nasz kręgosłup. Czy można sobie pomóc, żeby uniknąć problemów z kręgosłupem i barkami? 

Problemy i bóle barków mogą wynikać w dużej mierze z niewłaściwej pozycji siedzącej. To, że spędzamy za biurkiem 6-8 godzin dziennie siedząc niesymetrycznie, krzywo, garbiąc się, siadając na swojej nodze, zakładając nogę na nogę - to wszystko wpływa na nasz kręgosłup oraz barki. Brak oparcia dla ręki, pochylanie się nad myszką, a także wiele innych pozycji sprawia, że mogą nas zacząć boleć nie tylko plecy, ale właśnie barki.

Jak powinno się siedzieć? Nasze kręgi muszą się ruszać, także na boki. Najgorzej jest siedzieć w tej samej pozycji przez dłuższy czas, dlatego specjaliści zalecają siedzenie w pracy na piłce rehabilitacyjnej, specjalnym krześle, a także dbać o przerwy i ruszać się.

Jak pozycja w pracy wpływa na nasze plecy? Zobaczcie na filmie i przekonajcie się, co prof. Krzysztof Łabuzek radzi:

Zobacz film: Jak praca biurowa wpływa na nasz kręgosłup? Źródło: 36,6

Niestety bóle barków to wynik nie tylko niewłaściwej pozycji siedzącej utrzymywanej przez wiele lat, ale także przebytych urazów czy wypadków. 

Bark boli tych, którzy doprowadzają do jego przeciążenia: naderwania, naciągnięcia, stanu zapalnego na skutek ciężkiej pracy. Najczęściej dotyka osób pracujących fizycznie oraz tych uprawiających crossfit - mówi ortopeda Jakub Ślusarski.

Sport to zdrowie, ale warto zadbać o bezpieczeństwo swoich stawów. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest ból barku, który utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie - początkowo możemy się ratować sami - chłodząc obolały staw i odciążając go. Jak jeszcze pomóc naszym barkom? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Skąd się bierze ból barku? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 03.12.2018,
Opublikowano: 29.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej