Jak pozbyć się zakwasów z nóg? Najlepsze sposoby na pozbycie się bólu mięśni ud i łydek

Fot: leszekglasner / fotolia.com

Jak pozbyć się zakwasów z ud lub nóg? - tego typu pytania zadaje wiele osób odczuwających ból po intensywnym wysiłku fizycznym. Istnieje wiele sposobów, które pomagają zredukować albo całkiem zniwelować ból mięśni. Ponadto jest kilka zasad, których stosowanie pozwala zminimalizować ryzyko powstawania zakwasów.

Zakwasy są specyficznym bólem mięśni pojawiającym się zazwyczaj kilka lub kilkanaście godzin po dużym wysiłku fizycznym. Określenie tego bólu „zakwasami” jest potoczne, ponieważ w terminologii medycznej określa się go jako: zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Powstaje on w wyniku mikrouszkodzeń mięśni będących następstwem dużego wysiłku organizmu.

Popularne zakwasy zazwyczaj pojawiają się u osób, które decydują się na intensywne ćwiczenia, a wcześniej w żaden sposób nie przygotowały ciała do wzmożonego wysiłku. Wtedy włókna mięśniowe nie wytrzymują obciążeń i są delikatnie nadrywane. Zespół opóźnionego bólu mięśniowego jest prawidłową reakcją organizmu i w żadnym stopniu nie zagraża zdrowiu osoby u której się pojawia. Bóle spowodowane zakwasami trwają zazwyczaj od 2 do 7 dni. W tym czasie mięśnie się regenerują i wzmacniają.

Jak pozbyć się zakwasów w udach?

Zakwasy powstające w mięśniach nóg: ud lub łydek są częstą przypadłością zwłaszcza osób uprawiających bieganie lub wykonujących ćwiczenia obciążające te partie mięśni. Aby odpowiednio przygotować mięśnie do wysiłku, wskazane jest stosowanie się do dwóch podstawowych zasad:

Jeśli chodzi o rozgrzewkę, to w przypadku mięśni łydek i ud, należy ukierunkować ją właśnie na nogi. Nie oznacza to jednak, że można pominąć pozostałe mięśnie ciała, ponieważ będzie to rodziło ryzyko powstawania kontuzji. Odpowiednia rozgrzewka nastawiona na przygotowanie ciała i organizmu do ćwiczeń nóg powinna trwać około 5-7 minut. W tym czasie można wykonywać takie ćwiczenia, jak:

  • krążenie stóp,
  • krążenie ramion,
  • krążenie bioder,
  • skłony,
  • przysiady,
  • pompki,
  • pajacyki,
  • wymachy nóg,
  • skipy,
  • podskoki.

Poza rozgrzewką trzeba również pamiętać o wspomnianym dostosowywaniu obciążeń treningowych do własnych możliwości. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób początkujących, które wcześniej nie wykonywały aktywności fizycznych lub robiły to dawno. Organizm takich osób jest nieprzyzwyczajony do dużego wysiłku i może źle reagować. Dlatego też wskazane jest rozpoczynanie treningów od niewielkich obciążeń. Nawet jeżeli ktoś docelowo zamierza biegać długie dystanse po kilkanaście kilometrów, to na początku powinien biegać nie dłużej niż około 30 minut w spokojnym tempie. Z kolei ci, którzy chcą wyrzeźbić swoje mięśnie nóg poprzez ćwiczenia siłowe, również powinni rozpoczynać treningi od małych ciężarów. W tym przypadku najlepiej zasięgnąć opinii trenera personalnego, który rozpisze prawidłowy plan treningowy.

Masz zakwasy? Zobacz film i poznaj sposoby, które pomogą Ci pozbyć się problemu:

Zobacz film: Sposoby na zakwasy. Źródło: X-Bank Gallery.

Jak pozbyć się zakwasów: domowe sposoby

Ból związany z zakwasami może mieć różne nasilenie. W ekstremalnych przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wówczas rodzi się pytanie: jak pozbyć się zakwasów? Wiele osób sięga wtedy po środki przeciwbólowe, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ma działanie tylko doraźne. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z kilku sprawdzonych domowych sposobów na zakwasy powstające zarówno w mięśniach ud i łydek, jak i innych partiach mięśni. Zalicza się do nich:

  • gorące kąpiele – ciepła woda pozwala rozluźnić się spiętym i zmęczonym mięśniom, co przyspiesza ich regenerację;
  • naprzemienny prysznic – kąpiele w ciepłej wodzie to tylko jeden z tego typu sposobów na zakwasy, innym jest branie prysznica, podczas którego należy naprzemiennie polewać się ciepłą i zimną wodą;
  • rozciąganie ciała – jeżeli zespół opóźnionego bólu mięśniowego nie jest na tyle zaawansowany, że nie pozwala normalnie funkcjonować, to warto wykonywać codzienne rozciąganie. Dzięki około 10-minutowym sesjom rozciągającym można przyspieszyć regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych. Należy pamiętać jednak o tym, by rozciąganie było delikatne;
  • masaż – nie jest wskazany u osób z dużym bólem mięśni, ale jeżeli dolegliwości zbyt mocno nie dają się we znaki, to warto skorzystać z takiej formy pomocy;
  • picie soku z wiśni – to stary, ale sprawdzony sposób nie tylko niwelujący skutki zakwasów, ale też działający zapobiegająco. Warto zatem pić sok z wiśni jeszcze przed intensywnym wysiłkiem fizycznym;
  • picie domowych izotoników – woda, sok z cytryny, miód i odrobina soli – tyle wystarczy do przygotowania domowego napoju izotonicznego, który warto pić zarówno przed, jak i po treningu. Duża zawartość witaminy C wspomaga regenerację mięśni.

Osoby mające zakwasy powinny pamiętać o tym, aby w czasie występowania dolegliwości bólowych zaprzestać wykonywania ćwiczeń. Wykonywanie treningu z uszkodzonymi mięśniami może bowiem zakończyć się poważną kontuzją.

Bibliografia:

  1. http://bjsm.bmj.com/content/40/8/679
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1250256/
Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 11.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

roman 76 13.06.2018r.

dzięki za pomoc

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej