Jak pozbyć się rozstępów? Kosmetyki, zabiegi i domowe sposoby na usuwanie rozstępów

Fot: fotolia.com

Rozstępy to przebiegające równolegle pasma skóry, które przypominają blizny. Pojawiają się one zwykle u osób, których waga uległa szybkiemu wzrostowi. Szczególnie narażone na ich powstawanie są kobiety ciężarne. Szacuje się, że rozstępy w ciąży dotykają nawet 90% kobiet.

Rozstępy to wrzecionowate linie ścieńczałej i pomarszczonej skóry. W obrębie zmian skóra nie posiada przydatków, takich jak mieszki włosowe, gruczoły łojowe i potowe.

W początkowej fazie rozwoju rozstępy przybierają sinoczerwony kolor. Zmiany są wówczas wypukłe i nabrzmiałe. Po około 6 miesiącach rozstępy zmieniają barwę na perłowobiałą i stają się delikatnie zapadnięte. Wśród metod zwalczania rozstępów wyróżnia się metody:

  • kosmetyczne (np. krem na rozstępy, zabiegi z użyciem kwasów);
  • domowe (np. naturalne oleje, peelingi, ćwiczenia na rozstępy);
  • medyczne (np. laserowe usuwanie rozstępów, kuracja retinoidami, karboksyterapia).

Rozstępy pojawiają się, gdy skóra zostaje rozciągnięta powyżej swojej naturalnej elastyczności. Fibroplasty znajdujące się w skórze nie są w stanie wyprodukować wówczas wystarczającej ilości włókien – kolagenu i elastyny. Na skórze powstają pęknięcia wypełnione tkanką bliznowatą – rozstępy. Najczęściej pojawiają się one na:

  • brzuchu,
  • biodrach,
  • udach,
  • pośladkach,
  • ramionach i pachach,
  • piersiach.

Kto jest narażony na powstawanie rozstępów

Osobami, które mogą borykać się z problemem rozstępów częściej niż inne, są:

  • kobiety w ciąży,
  • ludzie otyli,
  • nastolatki w fazie wzrostu,
  • kulturyści,
  • kobiety w okresie menopauzy.

Zobacz film: Modelowanie sylwetki za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Źródło: Klinika marzeń 

Kosmetyczne sposoby na rozstępy

Kosmetyki, takie jak krem lub maść na rozstępy mogą być skuteczne pod warunkiem stosowania ich już w początkowej fazie problemów skórnych. Kosmetyki należy więc wprowadzić do codziennej pielęgnacji od razu, gdy na skórze pojawią się różowe lub czerwone pasma. Stosowanie ich w fazie zanikowej, kiedy rozstępy bledną, raczej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Krem na rozstępy – jaki wybrać?

Podstawowym zadaniem kremu na rozstępy jest stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny, czyli włókien wpływających na jędrność i elastyczność skóry. Składniki, których warto szukać w kremach lub maściach to:

  • kwas hialuronowy,
  • alantoina,
  • gliceryna,
  • pantenol,
  • wyciąg z soi,
  • witaminy,
  • wyciąg z wąkrotki azjatyckiej,
  • związki krzemu.

Kremy przeciw rozstępom należy stosować 2 razy dziennie na zmienioną skórę. Podczas aplikacji kosmetyku warto wykonać kilkuminutowy, delikatny masaż skóry. Pobudzi on mikrokrążenie i pozwoli na lepsze wchłonięcie składników aktywnych.

Krem na rozstępy w ciąży – jakich składników unikać?

Nie wszystkie kremy czy balsamy na rozstępy będą odpowiednie dla kobiet w ciąży. Część z nich może zawierać składniki o szkodliwym wpływie na rozwój płodu. Należą do nich:

  • kofeina,
  • wyciąg z kasztanowca,
  • wyciąg z alg,
  • witamina A oraz jej pochodne (retinol, retinoidy),
  • kwasy owocowe AHA,
  • kwas salicylowy.

Zobacz także: Rozstępy w ciąży – jak ich uniknąć? Co stosować, by im zapobiec?

Zobacz film: Usuwanie rozstępów na brzuchu laserem frakcyjnym. Źródło: Klinika marzeń

Domowe sposoby na rozstępy

W początkowej fazie zmian skórnych do pielęgnacji można włączyć również domowe metody na usuwanie rozstępów:

  • Masaż z naturalnymi olejkami - 1 lub 2 razy dziennie zmienione miejsca na skórze masuj przy użyciu 3 łyżek oleju migdałowego zmieszanych z kilkoma kroplami olejku lawendowego. Tak przygotowana mieszanka wspomaga regenerację i rozjaśnia skórę.
  • Peeling z kawy – pół szklanki zmielonych ziaren kawy zalej wrzątkiem. Kiedy fusy napęcznieją, dodaj do nich balsam do ciała lub żel pod prysznic. Powstałą mieszanką masuj skórę, na której pojawiły się rozstępy. Peeling powtarzaj 3-4 razy w tygodniu. Regularne złuszczanie pobudzi skórę do produkcji kolagenu i elastyny.

Medycyna estetyczna – zabiegi na rozstępy

Zabiegi medycyny estetycznej uznaje się za najskuteczniejszą metodę w walce z rozstępami, chociaż i w tym przypadku nie można mówić o stuprocentowej gwarancji sukcesu. Nowoczesne zabiegi z powodzeniem mogą redukować, a nawet całkowicie likwidować rozstępy w fazie zanikania, czyli na etapie, kiedy wszystkie inne metody zawodzą. Przeciwwskazaniem do niemalże wszystkich zabiegów medycyny estetycznej jest ciąża i okres laktacji.

Laserowe usuwanie rozstępów

Podczas zabiegu zmienione tkanki są uszkadzane laserem o określonej długości fali. Skóra poddana zabiegowi szybko zaczyna się goić. W miejscu usuniętych rozstępów tworzą się nowe warstwy zdrowego naskórka. Tuż po zabiegu na skórze mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla poparzeń: zaczerwienienie, pieczenie, pęcherze. Utrzymują się one zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie serii 4-6 zabiegów.

Zobacz także: Usuwanie rozstępów – laser czy domowe sposoby?

Karboksyterapia na rozstępy

Zabieg polega na wstrzykiwaniu pod skórę czystego dwutlenku węgla. Dzięki temu poszerzają się okoliczne naczynia krwionośne, zwiększa się przepływ tlenu i krwi, a fibroplasty są stymulowane do produkcji kolagenu. Dzięki poprawie ukrwienia, rozstępy zostają przyciemnione do naturalnego odcienia skóry. Wzmożona produkcja włókien kolagenowych wspomaga regenerację naskórka i poprawia strukturę rozstępów. Karboksyterapię przeprowadza się w seriach obejmujących 8-12 zabiegów.

Redukcja lub pozbycie się rozstępów jest możliwe, chociaż ostateczny efekt uzależniony jest fazy, w jakiej się one znajdują oraz od rozległości zmian. W profilaktyce i leczeniu nowych rozstępów dobrze sprawdzają się kosmetyczne oraz domowe metody. W przypadku starych, białych blizn pomocne są zwykle jedynie zabiegi medycyny estetycznej. 

Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 17.07.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej