Jak pozbyć się blizn po trądziku i operacjach? Na czym polega laserowe usuwanie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych?

Fot: anetlanda / fotolia.com

Laserowe usuwanie blizn po trądziku lub operacjach to zabieg oparty na technologii lasera frakcyjnego CO2. Najczęściej, aby uzyskać widoczny efekt, należy powtórzyć go kilkakrotnie. Po zabiegu laserem skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta. Może pojawić się złuszczająca się wysypka.

Laser frakcyjny stosuje się, oprócz usuwania blizn, także na zmarszczki, opadające powieki i rozstępy. Po kilku sesjach zabiegu skóra jest widocznie jędrniejsza, elastyczniejsza, wygładzona oraz wygląda świeżo i promiennie.

Czym są blizny potrądzikowe?

Blizny po trądziku, nazywane też zanikowymi, to problem nie tylko nastolatków, ale także dorosłych. Trądzik jest stanem zapalnym skóry, w wyniku którego powstają wypryski. Nieprawidłowe leczenie zmian skórnych powoduje, że w ich środku, a także wokół nich, zaczynają zalegać bakterie i martwe komórki. 

W wyniku zaburzonego procesu gojenia się trądziku dochodzi do tworzenia się blizn potrądzikowych, czyli miejscowych zagłębień w skórze twarzy. Ich głębokość i rozległość zależeć będzie od stopnia zaawansowania wyprysków oraz tego jak mocno zaburzony został proces gojenia się wykwitów. Metodą leczenia blizn po trądziku jest zabieg laserem frakcyjnym CO2.

Laserowe usuwanie blizn – na czym polega?

Usuwanie blizn laserem stosuje się zarówno na zmiany skórne powstałe w wyniku operacji, jak i rozległego trądziku. Kuracja polega na wykorzystaniu technologii lasera frakcyjnego CO2. Jego światło wnika w głąb skóry, powodując jej kontrolowane, częściowe uszkodzenie. W wyniku reakcji fototermicznej, jaka zachodzi w skórze, woda w tkance podgrzewa się, odparowuje i wydziela ciepło. 

Prowadzi to do celowego uszkodzenia komórek w sąsiedztwie danej tkanki, co uruchamia naturalne naprawcze mechanizmy organizmu i pobudza produkcję kolagenu, czyli białka, którego niedobór powoduje wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Działanie lasera frakcyjnego powoduje poprawienie się wyglądu tkanki bliznowatej, jednak do  satysfakcjonującego efektu zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie.

Usuwanie blizn laserem – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu laserem frakcyjnym są: ciąża, karmienie piersią, a także przyjmowanie takich preparatów, jak antybiotyki, sterydy oraz leki przeciwzakrzepowe. Z kuracji laserowej nie mogą także korzystać osoby z nowotworami, poważnymi chorobami skóry (np. łuszczycą) czy stanami zapalnymi, jak atopowe zapalenie skóry, infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. 

Opalenizna jest również przeciwwskazaniem do laseroterapii. Przed i po wykonaniu zabiegu laserowego należy unikać opalania się.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – efekty i jak dbać o skórę po zabiegu

Kilka dni po laserowym usuwaniu blizn skóra może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona. Po zabiegu może także wystąpić miejscowa wysypka, która po około 3 dniach zacznie się delikatnie złuszczać. Warto wtedy smarować skórę kremami nawilżającymi i pić dużo płynów, najlepiej wody niegazowanej. Przez kilka dni po zabiegu laserem frakcyjnym należy unikać gorących kąpieli, basenów, saun, wykonywania peelingów i opalania. Jeżeli nie da się uniknąć wychodzenia na słońce, wystarczy przed wyjściem z domu posmarować skórę kremem z wysokim filtrem

Unikanie opalania się jest wyjątkowo ważne, ponieważ naskórek po zabiegu laserem frakcyjnym jest bardzo wrażliwa na promienie słoneczne i szybko przebarwia się. Jest to także powodem, dlaczego laserowego usuwania blizn nie zaleca się wykonywać w okresie letnim. 

Okres całkowitego zagojenia się skóry po zabiegu może wynosić około miesiąca. Z reguły satysfakcjonujący efekt po zabiegu laserem uzyskuje się po około 6 sesjach, ale wszystko uzależnione jest od wielkości i głębokości zmian skórnych.

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania blizn?

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie pamiętać o zaprzestaniu przyjmowania fotouczulających leków, jest nim np. tetracyklin. Jest to antybiotyk, który stosuje się głównie przy infekcjach bakteryjnych organizmu. Pełną listę leków światłouczulających można znaleźć w Internecie lub zapytać o nie lekarza.

Laserowe usuwanie blizn trwa kilkadziesiąt minut i jest bezbolesne. Przed zabiegiem skóra zostaje znieczulona specjalnym kremem. Dobór parametrów zabiegowych jest wykonywany indywidualnie i zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych, wieku pacjenta czy fototypu skóry.

Laser frakcyjny CO2 – skutki uboczne

Do najczęstszych skutków ubocznych działania lasera frakcyjnego na skórą są: zaczerwienienia, obrzęk oraz wysypka. Zdarza się, że po zabiegu dochodzi do zmian w pigmentacji skóry, która rozjaśnia się, szczególnie pod wpływem działania promieni słonecznych. 

W rzadkich przypadkach pojawia się zakażenie bądź występuje zjawisko zwężenia komórek tłuszczowych. Zdarza się, że osoby po zabiegach laserowych doświadczyły wyszczuplenia twarzy.

Zobacz film: Co wyleczysz laserem? Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 28.11.2017,
Opublikowano: 16.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej