Jak powstają i jaką rolę odgrywają łzy w ludzkim organizmie?

Fot. martin-dm / Getty Images

Łzy stanowią niezbędny element ochronny narządu wzroku. Nie są jedynie efektem silnych emocji, mogą również stanowić objaw kłopotów ze wzrokiem oraz chronią oczy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Przyczyn ich powstawania jest wiele. 

Łzy składają się głównie z wody. Dzięki nim narząd wzroku może prawidłowo pełnić swoje funkcje. Niedobór lub brak łez najczęściej prowadzi do zespołu suchego oka, a następnie pojawia się podrażnienie oraz zaczerwienienie.

Budowa oka - co warto wiedzieć?

Oko jest jednym z najbardziej złożonych narządów w ludzkim organizmie. Jego budowa umożliwia bardzo szybkie odbieranie obrazu i przetwarzanie go w mózgu.

Gałki oczne zlokalizowane są w oczodołach, a kształtem przypominają kule. W ich ścianach można rozróżnić trzy warstwy: błonę zewnętrzną, która zbudowana jest z twardówki o białym kolorze oraz przezroczystej rogówki, błonę środkową (naczyniową) oraz błonę wewnętrzną, którą stanowi siatkówka. Komory gałki ocznej wypełnione są płynnymi lub półpłynnymi substancjami.

Błona zewnętrzna zbudowana jest z tkanki łącznej pokrytej warstwą powierzchniowego nabłonka. Przezroczystość tej części oka wynika z braku naczyń krwionośnych. Biała część twardówki jest pokryta spojówką, która otacza przednią część gałki ocznej. Pełni funkcję ochronną oka.

Błonę środkową budują naczyniówka, ciało rzęskowe oraz tęczówka. Mimo iż błony środkowa i zewnętrzna nie łączą się bezpośrednio ze sobą, za pomocą sieci naczyń krwionośnych pozostają względem siebie w stałym kontakcie. Ze względu na obecność melaniny barwa warstwy środkowej jest ciemnobrązowa. Ciało rzęskowe jest najgrubszym elementem tej błony, bierze udział w akomodacji oka. Tęczówka jest oddzielona od przedniej części oka, czyli rogówki. W jej środku znajduje się źrenica, poprzez którą promienie słoneczne dostają się do wnętrza aparatu wzrokowego.

Błona wewnętrzna zbudowana jest z siatkówki. Zawiera fotoreceptory. Środek siatkówki nazywany jest plamką żółtą.

Zobaczcie film, z którego dowiecie się, jakie funkcje pełni ludzkie oko:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Jak powstają łzy?

Łzy są fizjologicznym płynem ustrojowym, który produkowany i wytwarzany jest przez gruczoły łzowe, znajdujące się pod górnymi powiekami. Produkcja łez jest stała i tworzy łzoobieg. Z gruczołów łzowych łzy rozprowadzane są na przednią powierzchnię gałki ocznej. Ewentualny ich nadmiar gromadzony jest w jeziorkach łzowych w okolicy kącika oka, a następnie kanalikami łzowymi odprowadzany jest do jamy nosowej. Dlatego bardzo często podczas płaczu pojawia się katar. Łzy u noworodka zaczynają być produkowane po kilku tygodniach od porodu.

Skład biochemiczny łez

Łzy składają się głównie z wody, jednak zawierają również wiele innych substancji, a należą do nich: sole (np. chlorek sodu), białka, lizozym oraz defensyna. Dwa ostatnie składniki mają działanie bakteriobójcze. Wodna ciecz oka tworzy tzw. film łzowy, który składa się z trzech warstw: lipidowej, wodnej oraz mucynowej. Najszersza jest warstwa wodna.

Funkcje łez

Oczy powinny być stale mokre, gdyż wówczas są odpowiednio nawilżone. Bariera wodna stanowi mechaniczną przeszkodę, mającą na celu ochronę oka przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (temperaturą, kurzem, tarciem, bakteriami czy pyłami). Wodnista konsystencja łez umożliwia wyraźne widzenie. Zawarty w nich lizozym pełni dodatkowo funkcję bakteriobójczą.

Schorzenia zaburzające wydzielanie łez

Istnieją sytuacje oraz zaburzenia, które utrudniają produkcję i wydzielanie łez. Wówczas najczęściej stosowane są preparaty farmaceutyczne zawierające hialuronian sodu.

Wiesz, jakie funkcje pełnią łzy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Infekcje i choroby zaburzające wydzielanie łez:

  • zapalenie spojówek – objawia się silnie przekrwionymi białkami ocznymi, swędzeniem, pieczeniem oraz nadwrażliwością na światło. Zapalenie może być na tle bakteryjnym, wówczas po około 2 dniach dodatkowo pojawia się ropna wydzielina, lub na tle wirusowym, gdzie infekcja obejmuje najpierw jedno, a później drugie oko. Zapalenie spojówek jest chorobą zakaźną i zazwyczaj trwa kilka tygodni;
  • zapalenie dróg łzowych – przyczyną jest obrzęk kanalików łzowych. Może być to infekcja na tle bakteryjnym lub grzybiczym. Konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii;
  • owrzodzenie rogówki, zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego – są to zazwyczaj pierwsze objawy jaskry, którym towarzyszą: ból, mdłości, zawroty głowy, wysokie ciśnienie w dnie oka oraz zaburzenia ostrego widzenia; bardzo ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z okulistą;
  • zwiotczenie powiek – zaburzenie to dotyczy głównie osób starszych i w większości przypadków konieczna jest operacja plastyczna;
  • zatkanie kanalików łzowych – przyczyn tego schorzenia jest wiele, najczęściej są to: ropne zapalenie woreczka łzowego, przewlekłe zapalenie zatok lub jamy nosowej, wady anatomiczne, krwiak, obrzęk powiek oraz choroby punktu wzrokowego.

Pozostałe przyczyny niedostatecznego wydzielania łez:

  • stosowanie niektórych grup leków, np. podczas reumatoidalnego zapalenia stawów czy hormonalnej terapii zastępczej;
  • infekcje dróg oddechowych;
  • uraz;
  • obecność ciała obcego w oku;
  • niewyspanie się oraz przemęczenie;
  • przebywanie w zadymionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • noszenie soczewek kontaktowych;
  • alergia.
Data aktualizacji: 17.05.2019,
Opublikowano: 13.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej