Jak naprawić krzywy kręgosłup? 

Kadr z filmu 36,6 sezon 4, odcinek 8

Krzywy kręgosłup to problem większości społeczeństwa. Bardzo często skrzywieniu i zwyrodnieniom stawów towarzyszą dolegliwości bólowe, które ciężko załagodzić. Jak sobie pomóc? W jaki sposób można naprawić krzywy kręgosłup? Czy operacja zawsze pomaga?

Krzywy kręgosłup to problem większości z nas - jednak nie wszyscy odczuwamy z tego powodu dolegliwości bólowe. Może okazać się, że pacjenci z dużym zwyrodnieniem kręgosłupa nie odczuwają bólu, ale może być i na odwrót - już niewielkie skrzywienie lub zwyrodnienie będą dawać dolegliwości bólowe, które uniemożliwią normalne funkcjonowanie. 

Ósmy odcinek programu 36,6°C już za nami! Rozwiąż quiz i przekonaj się co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Kiedy pojawia się ból kręgosłupa lub drętwienie kończyn, które może wynikać z ucisku kręgów na nerwy, należy niezwłocznie poddać się diagnostyce. W pierwszej kolejności należy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który zleca wykonanie badania RTG kręgosłupa oraz rehabilitację. Jeśli leki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie pomagają, to należy poszerzyć diagnostykę o wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa i wizytę u specjalisty.

Rehabilitacja oraz utrzymywanie właściwej postawy ciała, ćwiczenie w domu, bardzo pomagają w leczeniu bólu kręgosłupa. Nieprawidłowość nie wolno lekceważyć, gdyż może okazać się, że bóle kręgosłupa zwiastują poważniejsze problemy. 

Lordoza, którą nasz kręgosłup powinien mieć, z wiekiem zanika na skutek procesów zwyrodnieniowych. Zmienia się wtedy cała postawa ciała. Jak naprawić krzywy kręgosłup? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak naprawić krzywy kręgosłup? Źródło: 36,6

Neurostymulator bólowy

Przewlekłe i silne bóle kręgosłupa i nóg mogą wynikać z urazów, jak w przypadku Mateusza. Były żołnierz miał wypadek na poligonie, który sprawił, że cierpiał na bardzo silne bóle kręgosłupa i nóg, które uniemożliwiały mu normalne funkcjonowanie. Niestety nawet leki z grupy N (czyli narkotyczne) nie pomagały uśmierzyć silnego bólu. Jedynym ratunkiem dla niego był neurostymulator rdzenia kręgowego wszczepiany pacjentowi. Neurostymulator "uczy się" zachowań pacjenta, a dokładniej programuje się sam. 

Polecamy: Zobacz zapis czatu o bólu kręgosłupa. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. Andrzej Maciejczak

Jak zobaczycie na filmie poniżej, neurostymulator rdzenia kręgowego działa. Jak przebiega proces wszczepienia go? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Neurostymulator - nadzieja dla pacjentów z przewlekłym bólem. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 30.10.2018,
Opublikowano: 30.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej