Jak masować plecy? Wskazówki dla początkujących

Fot: NKS_Imagery / gettyimages.com

Różnice w tym, jak masować plecy kobiecie, a jak mężczyźnie, są nieznaczne. Anatomia grzbietu obu płci nie odbiega od siebie strukturalnie, jednak masaż pleców należy dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji osoby masowanej. Techniki i efekty masażu dla obu płci są tożsame.

Kiedy i jak masować plecy, najlepiej doradzi fizjoterapeuta lub profesjonalny masażysta, jednak dzięki podstawowej wiedzy z zakresu fizjologii człowieka można samodzielnie sprawić partnerowi odprężenie mięśni pleców i przynieść ulgę od codziennych stresów.

Kiedy i jak masować plecy?

Najbardziej popularne, szczególnie wśród europejczyków, są egzotyczne masaże pleców w orientalnym otoczeniu i specyficznej atmosferze gabinetu, które wzmacniają efekty odprężenia psychofizycznego. Relaks mięśniowo-powięziowy można również uzyskać w domowych warunkach, przestrzegając podstawowych zasad prowadzenia masażu przy pomocy klasycznych chwytów.

Masaż pleców to rodzaj zabiegu fizjoterapeutycznego w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, dlatego musi być całkowicie bezpieczny. Objawy bólu, wybroczyny podskórne, zasinienia, tzw. zakwasy mięśniowe czy podrażnienia naskórka świadczą o uszkodzeniu tkanek, czyli niewłaściwym prowadzeniu masażu pleców.

Masaż grzbietu musi być dostosowany do wieku, budowy ciała i stanu zdrowia pacjenta. Ogólnymi przeciwwskazaniami są m.in.:

  • rozsiane ropne i zapalne zmiany skóry pleców,
  • nowotwory,
  • choroby kardiologiczne z zatorami żylnymi,
  • menstruacja,
  • świeże stany po urazach kręgosłupa,

Jak prawidłowo masować plecy?

Masaż pleców obejmuje cały gorset mięśniowy grzbietu, górne partie pośladków i linię poziomą bioder, obręcz barkową i kark.

Klasyczny masaż pleców trwa ok. 30 minut. Wszystkie chwyty wykonuje się zgodnie z kierunkiem przepływu krwi żylnej, tzn. w stronę serca lub najbliższych węzłów chłonnych, czyli od dolnych lub centralnych partii mięśni do górnych lub bocznych. O tym, jak masować plecy, wskazuje w szczególności siła nacisku stosowanych technik. Intensywność masażu zależy od stanu napięcia mięśni i ich progu wrażliwości na ból i bodźce zewnętrzne.

Dobry masaż powinien balansować na granicy przyjemnego bólu. Zbyt mocny zabieg zwiększa ryzyko uszkodzenia tkanek i wzmocnienia napięcia mięśni.

Zobacz film i dowiedz wszystkiego o masażu:

Zobacz film: Ile powinien trwać masaż, wskazania i przeciwwskazania. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak masować plecy kobiecie?

Plecy kobiety wydają się być bardziej delikatne i wrażliwe na dotyk, dlatego należy dostosować siłę nacisku do masy ciała i tkanki tłuszczowej. Poza tym powinno stosować się kolejność technik:

  • głaskanie – to ruch rozpoczynający i kończący masaż pleców, można też nim przeplatać poszczególne techniki. Głaskanie to lekkie i umiarkowane przesuwanie wewnętrznej i grzbietowej strony dłoni wzdłuż i w poprzek pleców; głaskanie powinno być płynne, o dużym zasięgu, w ciągłym kontakcie ze skórą osoby masowanej;
  • rozcieranie – wykonuje się kciukami, nasadami dłoni i pięściami. Ruch o charakterze niewielkiej średnicy kolistych i głębokich przesunięć wzdłuż i w poprzek pleców o tempie bardziej intensywnym wywiera większy nacisk na tkanki pleców;
  • ugniatanie – wykonuje się w miejscach najbardziej umięśnionych z ominięciem okolic kostnych. Ugniatanie jest najprzyjemniejszym etapem masażu, znacznie pobudza krążenie i rozbija napięte włókna mięśniowe. Ruch wykonuje się, łapiąc jak największą masę mięśniową całą dłonią;
  • oklepywanie – jest energicznym uderzeniem w tkanki miękkie grzbietu. Najsilniejsze oklepywanie to karatowe, czyli krawędzią dłoni, a najłagodniejsze łóżeczkowe, czyli dłonią ułożoną na kształt łódki. Podczas oklepywania omija się okolice kostne i obszar nerek;
  • wibracja – to najbardziej wyczerpująca technika dla masażysty, którą wykonuje się płasko ułożoną ręką lub przy pomocy aparatów wibracyjnych odciążających masażystę i wywołujący ten sam efekt.

Jak masować plecy mężczyzny?

Gorset mięśniowy pleców mężczyzny jest z reguły bardziej rozbudowany i silniejszy, jednak panowie również wykazują mniejszą tkankę tłuszczową niż kobiety, co oznacza, że dostęp do brzuśców mięśni pleców jest bardziej bezpośredni. Techniki i przebieg masażu pleców mężczyzn nie wykazują znacznych różnic, z wyjątkiem siły, jaką należy włożyć do uzyskania efektów odprężenia i relaksu mięśniowego.

Jak masować plecy kobiety w ciąży?

Okres ciąży powszechnie uznawany jest za przeciwwskazanie do masażu, jednak nie jest to bezwzględnie zakazane. Kiedy jednak brzuch ciążowy zaczyna rosnąć, niesie za sobą fizjologiczne zmiany w ciele kobiety – zmienia się środek ciężkości ciała przyszłej mamy, zwiększa się przodopochylenie miednicy, pogłębia się lordoza lędźwiowa i kifoza piersiowa, a mięśnie w odcinku lędźwiowym są znacznie napięte.

Masaż pleców kobiety w ciąży można bezpiecznie prowadzić w przypadku, kiedy:

  • kobieta przebywa w pozycji leżącej na boku, pozycji siedzącej lub półsiedzącej;
  • stosuje się delikatne głaskanie, rozcieranie i ugniatanie;
  • unika się intensywnych ruchów szczególnie okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz obszaru szyi i jej dużych naczyń krwionośnych;
  • kierunek ruchów i płynność technik masażu nie ulega zmianom;
  • masaż pleców wykonywany jest przed snem.

Data aktualizacji: 07.02.2019,
Opublikowano: 07.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej