Jak mam pełen pęcherz to nie mogę wytrzymać, żeby dojść do łazienki tylko taką strużką zaczyna ciec... Czy mogę coś z tym zrobić? 

Fot: Burlingham / stock.adobe.com

Odpowiedź eksperta: Trzeba ocenić, czy pęcherz jest pełny, czy Pani się tylko wydaje, że pęcherz jest pełen. Do takiej sytuacji doprowadzamy często chodzeniem do łazienki na wyrost, co rozleniwia pęcherz. W takim przypadku należy zacząć prowadzić dzienniczek mikcji - zapisujemy ilość oddanego moczu plus spożywane płyny. W tym przypadku należy załatwiać się do kubeczka z miarką. Trzydniowy dzienniczek mikcji daje nam obraz funkcjonowania naszego pęcherza. Wartości prawidłowe powinny być 6-8 razy dziennie po około 350 ml. Jeśli mamy tego więcej lub mniej (pierwsze delikatne parcie powinniśmy odczuwać przy około 150 ml)tzn., że coś nie jest tak - np. zbyt często chodzimy do toalety (a powinniśmy chodzić nie częściej niż co 3h). Jeśli coś jest nie tak, to powinniśmy zacząć trenować pęcherz. Próbować zapomnieć i wyciszyć pęcherz, prawidłowe napięcie mięśni dna miednicy też jest ważne, bo one hamują aktywność wypieracza pęcherza. To są ogólne zasady, ale warto skonsultować się z fizjoterapeutą, bo to on powinien ocenić, co robimy nie tak. W niektórych przypadkach jest niezbędne wykonanie badania urodynamicznego, które zleca lekarz.

Na pytania odpowiada: Katarzyna Krzysztoszek, doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego. Ukończyła wiele kursów specjalistycznych, aby jak najlepiej pomagać swoim pacjentom. Pracuje w Grupie Luxmed oraz w gabinecie FizjoPelvi, przedmiotem jej badań jest trening mięśni dna miednicy. 

Kolejne pytania:

Nietrzymanie moczu to problem tylko kobiet? Dlaczego tak jest i kto jest bardziej narażony? 

Czy to prawda, że na nietrzymanie moczu wskazana jest żurawina? 

Jakie ćwiczenia powinnam wykonywać, aby wzmocnić mięśnie miednicy? Jak często?

Zobacz także: Nietrzymanie moczu – przyczyny, czynniki ryzyka, objawy i leczenie

Data aktualizacji: 28.09.2018,
Opublikowano: 21.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej