Jak leczyć trudno gojące się rany? Jakie maści i opatrunki specjalistyczne stosować?

Fot: ftwitty / gettyimages.com

Trudno gojące się rany mogą poważnie zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz pogorszyć jakość życia pacjenta. Są także poważnym zagrożeniem dla zdrowia, ponieważ często dochodzi do ich zakażenia. Leczenie trudno gojących się ran jest skomplikowane i długotrwałe.

Gojenie się ran jest procesem, który zachodzi na zewnątrz (skóra i tkanka podskórna) i wewnątrz organizmu. Jeżeli przebiega on prawidłowo, trwa krótko i kończy się utworzeniem blizny w miejscu naruszenia powłok. Gojenie się rany może odbywać się przez rychłozrost, czyli złączenie się krawędzi rany i odtworzenie ciągłości skóry. Drugim sposobem jest gojenie przez ziarninowanie. Wówczas rana pokrywa się ziarniną. Stanowi ona podłoże do narastania naskórka z brzegów rany. Proces ten trwa długo. Niekiedy może zostać zaburzony przez różne czynniki. Trudno gojące się rany wymagają specjalistycznego leczenia i bardzo starannej pielęgnacji.

Przyczyny trudno gojących się ran

Na gojenie się rany ma wpływ kilka czynników. Należą do nich:

  • ogólny stan organizmu pacjenta;
  • wiek pacjenta;
  • stopień odżywienia tkanek;
  • miejsce na ciele, w którym powstała rana;
  • ukrwienie tkanek w okolicy rany;

Jeżeli któryś z czynników zostanie zaburzony, dochodzi do nieprawidłowego gojenia się ran. Może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy uszkodzenie tkanek jest niewielkie. Takie rany określa się jako trudno gojące. W ich przypadku standardowe opatrunki i sposoby pielęgnacji są niewystarczające.

W trudno gojących się ranach nie zachodzi rychłozrost ani ziarninowanie. Dochodzi także do pojawienia się powikłań związanych z nieprawidłowym procesem gojenia się. Za trudno gojące się rany uznaje się przede wszystkim odleżyny, stopę cukrzycową oraz owrzodzenia kończyn dolnych spowodowane przewlekłą niewydolnością żylną.

Przyczyny trudno gojących się ran to przede wszystkim zaburzenia ukrwienia tkanek. Dostaje się do nich niewystarczająca ilość tlenu i substancji odżywczych. Wpływa na ten stan również wyniszczenie organizmu oraz zakażenie rany przez drobnoustroje (bakterie lub grzyby). Przyczyną trudno gojących się ran jest także ich lokalizacja, która powoduje, że są one stale narażone na dodatkowe uszkodzenia, otarcia, ucisk lub zanieczyszczenie (np. moczem i kałem).

Jak pielęgnować trudno gojące się rany?

Trudno gojące się rany wymagają bardzo starannej pielęgnacji. Opatrunek powinien chronić je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, zabezpieczać przed zakażeniem drobnoustrojami oraz przyspieszać proces gojenia się. Tego rodzaju rany powinny być także systematycznie oceniane przez chirurga oraz pielęgniarkę. W razie konieczności należy opracowywać je chirurgicznie (poprzez wycięcie martwiczej tkanki).

Przed przystąpieniem do opatrywania należy umyć i zdezynfekować ręce oraz nałożyć na nie jednorazowe rękawiczki. Wszystkie narzędzia oraz opatrunki (gazy, bandaże) powinny być jałowe. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zakażenia.

Trudno gojąca się rana powinna zostać przemyta 0,9% roztworem soli fizjologicznej, a skóra wokół niej zdezynfekowana i zabezpieczona środkiem nawilżającym. Następnie nakłada się na nią gazę i zabezpiecza bandażem lub plastrem. Często lekarz decyduje o zastosowaniu specjalistycznego opatrunku.

Specjalistyczne opatrunki na trudno gojące się rany to głównie jałowe gazy nasączone substancjami, które wspomagają regenerację uszkodzonych tkanek, chronią je przed drobnoustrojami oraz pomagają zachować ranę w czystości. Najczęściej spotykane opatrunki na trudno gojące się rany to: opatrunek poliuretanowy, silikonowy, hydrożelowy, piankowy lub hydrokoloidowy oraz z miodem Manuka i ze srebrem koloidowym. O tym, który z nich zastosować, zawsze decyduje lekarz po wcześniejszym obejrzeniu chorego miejsca.

Czym smarować trudno gojące się rany?

Trudno gojące się rany należy oczyszczać wyłącznie solą fizjologiczną. Na skórę wokół nich stosuje się środki dezynfekujące, które zawierają głównie octenidynę (mają postać płynu lub żelu). W aptekach dostępne są także maści na trudno gojące się rany. Jest to np. preparat hydrokoloidowy, który tworzy wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu się tkanek. Należy pamiętać, że taką maść trzeba nakładać na jałową gazę, a nie bezpośrednio na ranę.

Domowe sposoby na trudno gojące się rany

Leczenie trudno gojących się ran można wspomóc odpowiednią dietą. To dzięki substancjom odżywczym zawartym w pożywieniu proces gojenia się przebiega prawidłowo. Są to przede wszystkim węglowodany złożone, białko (1,5–2 g/kg masy ciała/dzień), kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy. Ważna jest także odpowiednia kaloryczność posiłków. Przy trudno gojących się ranach jest to 35–40 kcal/na kg masy ciała/dzień.

Zobacz także: Jak zbudowana jest skóra?

36,6

Bibliografia:

1. P. Stanirowski, W. Sawicki, Nowoczesne metody terapii trudno gojących się położniczo-ginekologicznych ran pooperacyjnych – analiza przydatności i skuteczności stosowania, [w:] „Postępy Nauk Medycznych”, 2013, t. XXVI, nr 7, s. 475–487.

2. S. Dąbrowiecki, Fizjologia i patofizjologia procesu gojenia się ran, [w:] „Polska Medycyna Paliatywna 2003”, tom 2, nr 4.

Data aktualizacji: 02.01.2022,
Opublikowano: 04.01.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej