Jak leczyć ból gardła w ciąży? Bezpieczne leki i domowe sposoby

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Tabletki na ból gardła w ciąży muszą spełniać odpowiednie kryteria pod względem bezpieczeństwa. Dolegliwość tę najlepiej łagodzić preparatami na bazie składników naturalnych, takich jak prawoślaz lekarski, porost islandzki, szałwia, maliny i czarna porzeczka.

Przyszłe mamy starają się leczyć ból gardła w ciąży, wykorzystując sprawdzone domowe sposoby, ponieważ z uwagi na bezpieczeństwo dziecka boją się sięgać po leki. Jednakże w aptekach znaleźć można tabletki i inne preparaty na ból gardła, które nie niosą za sobą żadnych szkodliwych skutków dla dziecka i z powodzeniem mogą być stosowane przez ciężarne.

Co stosować na ból gardła w ciąży?

Mimo że większość środków na ból gardła jest dostępnych w aptece bez recepty, to przyszła mama powinna skonsultować zażywanie jakiekolwiek medykamentu z lekarzem lub zwrócić się o radę do farmaceuty. W pierwszej kolejności należy sięgać po preparaty o działaniu miejscowym, a dopiero w razie ich nieskuteczności po środki działające ogólnoustrojowo. Do leków przeciwbólowych bezpiecznych w ciąży zalicza się paracetamol (przez wszystkie trymestry ciąży) i ibuprofen (niewskazany w trzecim trymestrze ciąży). Jeśli konieczne okaże się podanie antybiotyku, lekarz zapisze preparat, który nie wykazuje negatywnego wpływu na dziecko.

Specjalnie na ból gardła w ciąży opracowana została seria leków Prenalen – syrop (1 łyżka – 15 ml, 3 razy dziennie) i tabletki do ssania (1–5 pastylek dziennie). Zawierają standaryzowany wyciąg z propolisu, sproszkowany sok z malin i czarnych porzeczek, cynk, mentol oraz witaminę C. Stanowią też źródło naturalnych, biologicznie czynnych substancji z czosnku o działaniu antybakteryjnym i antyoksydacyjnym. Preparatem dedykowanym przyszłym mamom jest także ProMama Gardło, który zawiera proszek z owoców dzikiej róży i malin oraz wyciąg z propolisu.

Co można brać na ból gardła w ciąży?

Po konsultacji z lekarzem na ból gardła w ciąży można zażywać syrop prawoślazowy lub z babki lancetowatej. Pozytywne działanie wykazuje spray do jamy ustnej i gardła, który zawiera metabolity bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Nawilża, koi i łagodzi chore gardło. Dobrym rozwiązaniem na silny ból gardła w ciąży jest inhalowanie z użyciem 0,9% roztworu soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym. Poprawia komfort oddychania, ułatwiając ruch wydzieliny w drogach oddechowych, zmniejsza lepkość i elastyczność zalegającej wydzieliny, ogranicza obrzęk ścian dróg oddechowych oraz pobudza odruch kaszlu i wykrztuszania, co prowadzi do udrożnienia dróg oddechowych. Kolejnym lekiem na ból gardła w ciąży są spraye ze srebrem koloidalnym o efektywnym, łagodnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i grzybobójczym.

Na kaszel i ból gardła w ciąży zalecane jest częste płukanie gardła ziołową mieszanką z mięty i szałwii, która łagodzi stan zapalny gardła. Dostępna jest w postaci ziół do zaparzania w saszetkach. Rozwiązanie to można stosować 2 razy dziennie. Wykazuje działanie antyseptyczne, ściągające, wykrztuśne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe.

Tabletki na gardło w ciąży

Spośród tabletek na gardło w ciąży można wybrać te zawierające benzydaminę o działaniu przeciwzapalnym, antyseptycznym, przeciwbólowym, przeciwobrzękowym i miejscowo znieczulającym. Popularne są też pastylki do ssania z wyciągiem z porostu islandzkiego działające kojąco na podrażnienia gardła i strun głosowych krtani poprzez tworzenie ochronnej śluzowej powłoczki. Częstym sposobem na ból gardła w ciąży są tabletki z propolisem, które znane są z właściwości bakteriobójczych i silnie powlekających, dlatego zalecane są na podrażnione i wysuszone gardło. Wiele z nich zawiera dodatkowo ekstrakt z malin, dzikiej róży czy aloesu. Bezpieczne są także te zawierające wyciągi z aloesu, bluszczu, szałwii, dziewanny oraz miód lub olejek eukaliptusowy. Łagodzą podrażnienie gardła, ułatwiają oddychanie i mają działanie odkażające.

Wiele tabletek na ból gardła zawiera kodeinę, ale w ciąży należy z nich zrezygnować. Nie zaleca się także zażywania tych z salicylanami, tymiankiem i podbiałem, a także zawierających flurbiprofen, który ma kategorię B/C w trzecim trymestrze ciąży.

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży

Zanim przyszła mama zdecyduje się na zażywanie leków, powinna wykorzystać domowe sposoby na ból gardła w ciąży. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest syrop z cebuli i czosnku. Złagodzenie kaszlu i bólu gardła przyniesie syrop z imbiru, miodu i cytryny. Wzmacnia on ogólną odporność i ma działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozgrzewające i napotne. Naturalny sposób na ból gardła w ciąży stanowią okłady z kapusty, która zawiera związki siarki i sól potasową o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. Liście kapusty należy sparzyć gorącą wodą, a następnie rozbić. Tak przygotowane przykłada się do szyi i owija szalikiem. Chore gardło warto płukać roztworem sody oczyszczonej. Do szklanki letniej, przegotowanej wody dodaje się łyżeczkę sody. Powstały roztwór ma właściwości bakteriobójcze i odkażające. Podobne działanie wykazuje płukanka wody z solą.

Pomocne w łagodzeniu bólu gardła jest częste spożywanie płynów. Do nawodnienia organizmu i nawilżenia śluzówki gardła stosuje się mineralną wodę niegazowaną, ziołowe herbaty, zwłaszcza napar z prawoślazu, lipy, szałwii oraz ciepłe mleko z miodem i masłem. Pozytywne działanie wykazują też inhalacje z dodatkiem rumianku, prawoślazu i lukrecji.

Zobacz film: Dlaczego łykamy tyle tabletek przeciwbólowych? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Miller R.K., Peters P.W., Schaefer C., Drugs During Pregnancy and Lactation - Treatment Options and Risk Assessment, Cambridge, Academic Press, 2014.

2. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, Wrocław, MedPharm, 2009.

3. Kalicki B., Milart J., Wachnicka‑Bąk A. i wsp., Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(2), s. 107-110.

4. Rygalski M., Zawisza E., Sprawdzone metody leczenia bólu gardła, „Lek w Polsce”, 2015, 25(8), s. 12-17.

5. Niżnik B., Gaweł K., Stanisz B., Farmaceutyki – pomoc czy zagrożenie dla kobiet w ciąży?, „Farmacja Polska”, 2014, 70(7), s. 373-384.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 06.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej