Jak farbować włosy w domu? Poradnik, naturalne metody, przeciwwskazania do farbowania

Fot: JackF / fotolia.com

Samodzielne farbowanie włosów może być sposobem na trwałą lub tymczasową zmianę koloru. Decydując się na zabieg koloryzacji w domu, możesz zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo go przeprowadzić.

Do farbowania włosów w domu można użyć środków przeznaczonych do koloryzacji nietrwałej, półtrwałej i trwałej.

  • Produkty przeznaczone do tymczasowej (nietrwałej) koloryzacji, pokrywają jedynie wierzchnią warstwę włosów. Podczas tego typu koloryzacji można nadać swoim włosom jedynie delikatne refleksy. Kolor, który uzyskamy, zniknie z włosów po 2-6 myciach. Produkty te nie zawierają toksycznych substancji i są w pełni bezpiecznie dla włosów i skóry głowy. Polecane są, zwłaszcza do farbowania włosów w czasie ciąży.
  • Preparaty do półtrwałej koloryzacji wnikają płytko w strukturę włosów. Efekt jest zwykle nieco bardziej wyrazisty niż w przypadku koloryzacji nietrwałej. Kolor zmywa się z włosów po około 7 tygodniach.
  • Produkty przeznaczone do trwałej koloryzacji zawierają w swoim składzie amoniak. Dzięki niemu pigmenty zawarte w farbie wnikają głęboko w strukturę włosów i trwale zmieniają ich barwę.

Koloryzacja tymczasowa: farbowanie włosów bibułą, pianką lub sprayem

Koloryzacja przy pomocy bibuły to łatwy i bezpieczny sposób na zmianę odcienia włosów. Zabieg taki nie niszczy włosów, a kolor znika już po 2-3 myciach. Niestety, pigment zawarty w bibule może okazać się niewystarczający do zafarbowania ciemnych lub grubych, mocnych włosów. Najłatwiej będzie zmienić odcień jasnych i delikatnych kosmyków. Dla ostatecznego efektu duże znaczenie ma ilość pigmentu w bibule – najwięcej koloru oddadzą włosom intensywne barwy, takie jak czerwień lub granat.

Farbowanie bibułą krok po kroku:

  • potnij arkusz bibuły na niewielkie paski.
  • Koniecznie zabezpiecz dłonie rękawiczkami ochronnymi.
  • Fragmenty bibuły delikatnie mocz w wodzie, a następnie owijaj nimi pasma suchych włosów.
  • Obserwuj kolor, który pojawia się na kosmykach i zdejmij bibułę, gdy uznasz, że efekt jest satysfakcjonujący.

Do tymczasowej koloryzacji włosów możesz użyć również gotowych produktów, takich jak spray lub pianka do farbowania włosów. Ich użycie jest bardzo łatwe: wystarczy rozprowadzić produkt na suchych włosach. Efekt widoczny jest natychmiast i znika po 1-2 myciach.

Koloryzacja półtrwała: farbowanie włosów henną

Henny to produkty bazujące na naturalnych, ziołowych barwnikach. W zależności od naturalnego koloru włosów i od użytego odcienia henny, efekt koloryzacji utrzymuje się od 2 do 8 tygodni. Po tym czasie barwnik częściowo lub całkowicie się wypłukuje. Henna umożliwia podkreślenie lub przyciemnienie naturalnego koloru włosów. Można stosować ją na siwe włosy. Nie ma możliwości, by przy jej pomocy rozjaśnić kolor.

Farbowanie henną krok po kroku:

  • Umyj włosy delikatnym szamponem. Możesz dodać do niego odrobiny sody – dzięki temu łuski włosów się otworzą, a kolor wniknie głębiej.
  • Hennę w proszku wymieszaj z odrobiną ciepłej wody i sokiem z połowy cytryny.
  • Powstałą pastę nałóż na włosy i szczelnie okryj je folią spożywczą.
  • Hennę pozostaw na włosach na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
  • Produkt zmyj z włosów wodą (bez użycia szamponu).
  • Przez 48 godzin nie myj włosów – mogłoby spowodować to wypłukanie się koloru.

Koloryzacja trwała: farby do włosów

Farby z amoniakiem umożliwiają trwałą zmianę koloru włosów. Są też jedynym produktem, który umożliwia znaczne rozjaśnienie i farbowanie włosów na blond. Teoretycznie przy pomocy farb można uzyskać dowolny kolor fryzury. Mimo to, podczas koloryzacji w domu, lepiej nie sięgać po preparaty jaśniejsze lub ciemniejsze naturalnego odcienia swoich włosów o więcej niż 2 tony. Planując dużą metamorfozę, bezpieczniej będzie oddać się w ręce profesjonalistów.

Farbowanie całych włosów krok po kroku:

  • Farbę przygotuj zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Skórę na uszach i u nasady włosów posmaruj tłustym kremem. Dzięki temu unikniesz jej zafarbowania.
  • Farbę nakładaj na włosy pasmo po paśmie, rozpoczynając u nasady.
  • Nie trzymaj farby na włosach dłużej niż zaleca producent. Nie przykrywaj włosów folią ani ręcznikiem.
  • Po zmyciu farby nałóż na włosy odżywkę.

Farbowanie odrostów krok po kroku:

  • Pasmo po paśmie, farbę nakładaj na nasadę włosów, w miejscu, gdzie kolor wyraźnie się odcina.
  • Odczekaj czas zalecany przez producenta (zwykle około 15 minut)
  • Po wskazanym czasie pozostałą farbę nałóż na całej długości włosów i pozostaw tak długo, jak radzi producent.
  • Zmyj farbę i nałóż na włosy odżywkę.

Przeciwwskazania do farbowania włosów

Przed pierwszym farbowaniem włosów konieczne jest wykonanie próby uczuleniowej:

  • Odrobinę produktu nanieś na skórę w zgięciu łokcia.
  • Po 15 minutach dokładnie spłucz farbę ze skóry.
  • Odczekaj 48 godzin i obserwuj czy na skórze nie pojawia się wysypka lub zaczerwienienie.

Pojawienie się na skórze jakiejkolwiek reakcji alergicznej jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia koloryzacji.

Farb na bazie amoniaku nie powinno się stosować na bardzo zniszczone lub wysuszone włosy – koloryzacja może pogorszyć ich kondycję.

Prawidłowo przeprowadzone farbowanie włosów w domu może być tanie, szybkie i bezpieczne. Niestety, jego efekty nie zawsze są w pełni przewidywalne – zwłaszcza jeżeli planujesz znaczną zmianę koloru włosów.  

Zobacz film: Farby do włosów a uczulenie

Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej