Jak działają wkładki domaciczne?

Zobacz film: Wkładki domaciczne - rodzaje i działanie. Źródło: 36,6

Spiralki, czyli wkładki domaciczne, dzielą się na dwie grupy: te, które wytwarzają hormony (są mniejsze) oraz wkładki wykonane z miedzi (zakładane nawet na 5 lat). Pierwsze polecane są kobietom, które jeszcze nie zaszły w ciążę, czyli tak zwanym nieródkom. Wkładki umieszczane są w jamie macicy, zwykle podczas menstruacji. Lekarze wybierają ten termin, ponieważ mają gwarancję, że pacjentka nie jest w ciąży, a ponadto kanał szyjki macicy jest wtedy lekko rozchylony.

Każda wkładka wyposażona jest w specjalne sznureczki, które po założeniu przycina się. Dzięki nim lekarz prowadzący może kontrolować położenie wkładki. Wkładki domaciczne widoczne są na zdjęciach rentgenowskich i USG.

Zadaniem wkładek jest uniemożliwienie plemnikom przedostania się do komórki jajowej oraz zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Wkładki hormonalne uwalniają w obrębie macicy progesteron, który sprawia, że śluz w szyjce macicy gęstnieje, co sprawia, że plemniki nie przedostają się dalej.

Wkładki domaciczne mają inne zalety, poza ochroną przed nieplanowaną ciążą. Przeciwdziałają przerostowi błony śluzowej macicy, rozwojowi mięśniaków i polipów, a wkładki hormonalne zmniejszają obfite krwawienia podczas miesiączek.

Nazwa spirale wzięła się od początkowego kształtu wkładek domacicznych. Obecnie jednak w produkcji dominują wkładki wygięte w literę S lub T. 

Data aktualizacji: 05.12.2017,
Opublikowano: 20.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej