Jak domowymi sposobami walczyć z bólem menstruacyjnym?

apomares/getty images

Czasem w czasie miesiączki odczuwamy jedynie dyskomfort, innym razem ból jest nie do zniesienia. Z bolesnymi miesiączkami boryka się coraz więcej kobiet. Zanim sięgniesz po środki farmakologiczne, warto wspomóc się domowymi sposobami, które również potrafią przynieść ulgę.

Ciepłe okłady

Jednym z najprostszych sposobów na złagodzenie dolegliwości związanych z bólem menstruacyjnym są ciepłe okłady na dół podbrzusza. Tu bardzo pomocny może okazać się termofor (ten z pestkami wiśni posłuży nam od razu do masażu podbrzusza). Jeżeli takiego nie posiadamy, można zwilżyć ciepłą wodą kawałek materiału i przyłożyć do brzucha. Rozwiązaniem jest również ciepły prysznic. Pamiętajmy jednak, by woda nie była zbyt ciepła (może to zwiększyć krwawienie).

Ziołowe napary

Bóle miesiączkowe łagodzą ziołowe napary. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rumianek, który ma właściwości rozkurczające oraz uspakajające, Może również pomóc przy wahaniu nastrojów, które często towarzyszą kobietom w tym czasie. Napar z rumianku można pić lub wykorzystać do przygotowania nasiadówki.

Ziołem, które wykazuje działanie rozkurczające jest liść krwawnika. Nie tylko łagodzi bóle, rozluźnia mięśnie, ale też reguluje cykl miesiączkowy i działa dezynfekująco, zapobiegając infekcjom intymnym. By przekonać się o jego dobroczynnym działaniu, napar z krwawnika należy pić regularnie przez dłuższy czas.

Sprawdzą się także napary z szyszek chmielu, korzenia kozłka, nagietka, mięty i liści malin.

Aromatyczne olejki

Innym domowym sposobem na złagodzenie uciążliwych skurczy menstruacyjnych jest wmasowywanie w skórę dolnych partii brzucha aromatycznego olejku lawendowego bądź różanego połączonego z masażem (działa rozkurczająco).

Dieta i suplementacja

Kobiety chcąc złagodzić ból menstruacyjny sięgają często po słodkie przekąski. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Szczególnie w tych dniach warto zrezygnować z cukru, skupić się na odkwaszeniu organizmu (tu pomocna będzie np. kasza jaglana, natka pietruszki, brokuły, czosnek, cytryny). Zaleca się także zaprzestanie picia kawy. Kofeina może bowiem nasilić skurcze macicy.

Dieta w czasie miesiączki powinna być lekka, tak by nie obciążała układu trawiennego i redukowała wzdęcia. W tych dniach szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które zwalczają stany zapalne. Ból może łagodzić także witamina E, którą znajdziemy w migdałach, słoneczniku, szpinaku.

Umiarkowana aktywność fizyczna

Podczas pierwszych dni miesiączki odradza się intensywnych ćwiczeń, biegania, a zaleca umiarkowaną aktywność, najlepiej gimnastyka relaksacyjna np. joga.

Czym jest ból menstruacyjny?

Bóle menstruacyjne to inaczej skurcze macicy podobne do tych, odczuwanych w początkowej fazie porodu. Ból rozpoczyna się z początkiem krwawienia i bywa najsilniejszy podczas pierwszego dnia miesiączki. Skurczom spowodowanym miesiączką mogą towarzyszyć również inne dolegliwości takie jak: zmęczenie, złe samopoczucie psychiczne i rozdrażnienie. Kobiety niekiedy uskarżają się również na nudności, wymioty, biegunkę czy bóle głowy.

Rozróżniamy dwa rodzaje bólów menstruacyjnych. Pierwotne i wtórne. Dysmenorrhoea pierwotna ustępuje zazwyczaj po urodzeniu dziecka. Dysmenorrhoea wtórna może być powodowana przez licznymi schorzeniami: włókniakomięśniakami, polipami, endometriozą czy stanem zapalnym miednicy. Problem wywołuje niekiedy zwężenie otworu szyjki macicy.

Zobacz film: dr Anetta Karwacka o tym, czy stres może zatrzymać miesiączkę?

źródło:x-news

Data aktualizacji: 29.04.2020,
Opublikowano: 27.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej