Jak dobrać podkład do cery trądzikowej?

Fot. Boyloso / Getty Images

Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca, ponieważ w porach skóry gromadzi się sebum, które przyczynia się do powstawania wyprysków. Panie, które lubią się malować, a mają ten problem, powinny wybrać kosmetyki kryjące niedoskonałości. Jednym z ważniejszych jest podkład do cery trądzikowej o właściwościach pielęgnacyjnych.

Obecnie dobry podkład do cery trądzikowej można kupić także w aptekach. Mimo że za lecznicze kosmetyki kolorowe trzeba zapłacić więcej, warto zainwestować, ponieważ są bardzo skuteczne. Ukrywają krostki i grudki oraz ograniczają produkcję sebum. Jaki podkład do cery trądzikowej jest najlepszy?

Polecamy: Krem do cery z trądzikiem różowatym – jaki wybrać?

Skóra trądzikowa – jaki to rodzaj cery?

Cera trądzikowa powstaje na skutek nieprawidłowości pracy gruczołów łojowych. Wbrew pozorom nie jest to cera tłusta, choć powodem nadmiernego wydzielania sebum jest ta sama przyczyna. U osób z cerą trądzikową problemem dodatkowym jest złuszczanie naskórka, ponieważ ten proces nie przebiega prawidłowo. W chwili złuszczania się skóry dochodzi do zatkania ujścia gruczołów martwymi komórkami, czego skutkiem są ropne wypryski, zwłaszcza na twarzy.

Ponieważ skóra trądzikowa jest problematyczna, wielu kosmetologów jest przeciwnych nakładaniu makijażu. Uważają, że kosmetyki kolorowe mogą zatykać pory, co spowoduje jeszcze większe nagromadzenie się sebum i w konsekwencji większą ilość wyprysków. Jest to po części prawdą, bo niewłaściwie dobrany kosmetyk może wpłynąć na pogorszenie kondycji skóry.

Panie ze skórą z problemami, które chcą używać kosmetyków kolorowych, powinny wiedzieć, jaki podkład do cery trądzikowej wybrać i jakie funkcje musi spełniać ten kosmetyk. Jeśli mają wątpliwości, mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanych dermokonsultantek, które są obecne w niektórych drogeriach. O pomoc można poprosić również w aptece. Farmaceuta na pewno doradzi odpowiedni produkt.

Polecamy: Naturalne kosmetyki do twarzy – sposoby pielęgnacji cery trądzikowej i normalnej

Jak sobie radzić z trądzikiem różowatym? Zobaczcie co radzi dermatolog na filmie:

Zobacz film: Trądzik różowaty - jak można z nim skutecznie walczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wybrać dobry podkład do cery trądzikowej?

Kluczową kwestią przy wybieraniu kosmetyku jest jego działanie na skórę. Dobry podkład do cery trądzikowej nie może zatykać porów, dlatego osoby z taką skórą nie powinny decydować się na kosmetyki ciężkie i gęste. Do pokrycia cery z wypryskami idealny będzie lekki podkład do cery trądzikowej, który pozwoli skórze oddychać i nie będzie nasilał stanów zapalnych.

Dodatkowo musi być trwały i odporny na ścieranie, w innym wypadku zbyt szybko odsłoni niedoskonałości. Nawet najdroższy i powszechnie oceniany jako najlepszy podkład do cery trądzikowej nie sprawdzi się, jeśli nie będzie miał właściwości kamuflujących. Maskowanie wyprysków to priorytet dla osób walczących z trądzikiem.

Matujące podkłady do cery trądzikowej mają w swoim asortymencie znane marki apteczne. Oferowane przez nich kosmetyki działają kryjąco i pielęgnacyjnie. Niektóre także antybakteryjnie. Co prawda są droższe od drogeryjnych odpowiedników, jednak bardzo skuteczne i wydajne. Do wykonania makijażu wystarczy niewielka ilość kosmetyku.

Polecamy: Pielęgnacja twarzy – jak dbać o cerę trądzikową, tłustą, suchą, mieszaną, naczynkową i dojrzałą

Jak używać podkładu do cery trądzikowej?

Niewiele kobiet wie, że przed użyciem podkładu cerę trądzikową powinno się przygotować do makijażu. Wykonany na skórze nieprzygotowanej do malowania, nie będzie trwały i bardzo szybko odkryje wszelkie niedoskonałości.

Przygotowanie powinno się rozpocząć od umycia twarzy. Warto pamiętać, że mycie twarzy nie oznacza przetarcia jej wacikiem nasączonym płynem micelarnym. Dobrze umyć ją wodą z mydłem, aby skóra była dokładnie oczyszczona i pozbawiona nadmiaru sebum. Odtłuszczenie twarzy sprawi, że podkład będzie się lepiej rozprowadzał. Dla wzmocnienia efektu można użyć kremu matującego.

Podczas aplikowania kosmetyków kolorowych, takich jak podkład do cery trądzikowej, nie powinno się używać pędzelków ani gąbek. Są one siedliskiem bakterii. Kosmetyki lepiej nakładać palcem, po uprzednim umyciu rąk.

Każdy makijaż, zwłaszcza wykonany osobie z cerą trądzikową, powinno się zmywać. Pozostawiony na noc będzie pogarszał stan skóry. Po dokładnym oczyszczeniu twarzy warto zaaplikować na skórę krem o działaniu kojącym i antybakteryjnym.

Bibliografia:

  1. Cira A., Jurzak M., Drąg J., Substancje w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej, Wydział Zdrowia i Nauk Medycznych, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego: 87–90.
Data aktualizacji: 30.05.2019,
Opublikowano: 31.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej