Jak długo obkurcza się macica po porodzie? Fizjologia oraz nieprawidłowości

Fot :Ariel Skelley / gettyimages.com

Macica, pełniąca funkcję inkubatora dla rozwijającego się płodu, po porodzie wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Proces ten zwany jest obkurczaniem macicy i rozpoczyna się już w pierwszych minutach po wydaleniu łożyska.

Zdarza się, że dochodzi do nieprawidłowości związanych ze zmniejszaniem się narządu rodnego i macica nie obkurcza się po porodzie samoistnie. W takich przypadkach konieczne jest podjęcie interwencji przez specjalistów, którzy chronią kobietę przed skutkami nieprawidłowego obkurczania macicy.

Obkurczanie macicy po porodzie – fizjologia

Połóg, czyli 6-tygodniowy okres po porodzie, to czas zmian, w którym organizm kobiety stopniowo wraca do stanu występującego przed ciążą. To właśnie wtedy dochodzi do oczyszczania oraz obkurczania macicy.

Obkurczanie macicy w warunkach prawidłowych rozpoczyna się już w III okresie porodu, po urodzeniu dziecka i wydaleniu łożyska, kiedy dno macicy znajduje się w połowie odległości między pępkiem a spojeniem łonowym. Wówczas naczynia miejsca łożyskowego zacieśniają się, zapobiegając krwawieniom. W IV etapie, który trwa 2 godziny po wydaleniu popłodu, następuje kontynuacja procesu obkurczania się macicy. Lekarz kontroluje wtedy przebieg zmniejszania się narządu rodnego i w razie konieczności podejmuje interwencje medyczne.

Po 24 godzinach dno macicy można wybadać na wysokości pępka, natomiast po 2 tygodniach narząd nie jest wyczuwalny palpacyjnie przez powłoki brzuszne. Po mniej więcej 6 tygodniach od porodu obkurczanie macicy dobiega końca – ze 1000g pozostaje tylko 50 g. Cały proces jest zwykle nieprzyjemny i charakteryzuje się uczuciem ucisku, rozpierania oraz bólu lokalizującego się w podbrzuszu.

Obkurczanie macicy po drugim porodzie oraz po kolejnych może być bardziej bolesne niż po pierwszym. Jest to jednak kwestia indywidualna.

Jak długo trwa obkurczanie macicy po cesarce?

Połóg po cięciu cesarskim przebiega trochę inaczej niż po porodzie naturalnym, co również ma odzwierciedlenie w obkurczaniu macicy. Ze względu na ranę proces ten może trwać trochę dłużej, a także może być bardziej bolesny. Nieprawidłowości w obkurczaniu macicy mogą zwiastować niezwykle skąpe lub zanikające odchody z pochwy, należy jednak pamiętać, że zasadniczo są one mniejsze niż w przypadku porodu naturalnego.

Jak wygląda poród domowy i czy jest bezpieczny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Poród domowy Źródło: Dzień Dobry TVN

Czytaj takżeJak długo trwa połóg po cesarskim cięciu? Kiedy można współżyć?

Nieprawidłowe obkurczanie macicy po porodzie

Zdarza się, iż w III okresie porodu, który powinien trwać maksymalnie 30 minut, dochodzi do opóźnienia wydalania łożyska. W takim przypadku lekarze podejmują odpowiednie środki, które mają wspomóc i przyspieszyć ten proces oraz zapobiec konsekwencjom w postaci obfitych krwawień. Leki na obkurczenie macicy podawane w takich sytuacjach to głównie oksytocyna, czyli żeński hormon odpowiadający między innymi za wydzielanie mleka, oraz metyloergometryna.

Gdy macica nie kurczy się po porodzie mimo zastosowania wszystkich możliwych sposobów wspomagających, dochodzi do sytuacji zwanej atonią. Jest to stan mogący zagrażać życiu oraz zdrowiu rodzącej, wynikający często z niedokładnego oczyszczenia się jamy narządu rodnego z fragmentów łożyska.

Objawem nieprawidłowo postępującego obkurczania macicy, który występuje w tym czasie, jest przede wszystkim znaczny krwotok (utrata krwi może dochodzić nawet do kilku litrów). Postępowaniem leczniczym jest doprowadzenie macicy do trwałego skurczu poprzez silne chwycenie jej oraz uciśnięcie, co zwykle prowadzi do natychmiastowej reakcji, a także równoczesne podawanie leków na obkurczenie macicy w ciągłym wlewie. W ekstremalnych przypadkach konieczne jest usunięcie narządu, szczególnie gdy inne interwencje nie przynoszą rezultatów. Równolegle personel dba o ciągłe uzupełnianie utraconych płynów oraz przetaczanie preparatów krwiopochodnych.

Objawy nieprawidłowego obkurczania się macicy w połogu można zaobserwować w postaci ciągłego występowania krwawień oraz odchodów macicznych. Należy wówczas zgłosić się do lekarza ginekologa.

Jak przyspieszyć obkurczanie się macicy? Domowe sposoby

W początkowym czasie po porodzie obkurczanie się macicy może zostać przyspieszone w bardzo banalny sposób – przez opróżnienie pęcherza moczowego.

Podstawowym, naturalnym sposobem przyspieszającym obkurczanie się macicy w połogu jest karmienie piersią. Dobroczynny wpływ tej czynności polega na zwiększeniu wydzielania oksytocyny w organizmie matki w momencie ssania sutka przez noworodka, co powoduje zaostrzenie skurczów macicznych.

Bibliografia:

  1. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Data aktualizacji: 19.06.2020,
Opublikowano: 15.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej