Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami powietrza

Fot.: Myst / stock.adobe.com

Zanieczyszczenia powietrza są bardzo groźne. Powodują wiele chorób, przyczyniają się do powstawania wad płodu, astmy, nasilają alergie. Jak walczyć z zanieczyszczonym powietrzem? Zwłaszcza zimą ten temat jest szeroko poruszany - wtedy widać gołym okiem zalegający nad miastami smog. 

Polska jest krajem, który należy do czołówki europejskich państw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Powodów jest kilka, ale najważniejszym z nich jest tak zwana niska emisja. Oznacza to, że najbardziej powietrze zanieczyszczają gospodarstwa domowe, w których pali się niskiej jakości paliwem. Często także używa się do ogrzewania starych kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. 

W Polsce jest dostępne w sprzedaży paliwo o bardzo złej jakości - muł i miał węglowy, w innych krajach traktowany jako odpad powstały przy produkcji węgla i utylizowany. Niestety, ale palenie drewnem również nie poprawia stanu powietrza, ale najgorsze, co się zdarza, to palenie śmieci. 

Palenie produktami do tego nieprzystosowanymi można poznać po charakterystycznym zapachu i ciemnym dymie, unoszącym się z komina. Ponieważ palenie śmieci jest zabronione, do walki o zdrowsze powietrze mogą się włączyć obywatele. Palenie śmieci można zgłosić Straży Miejskiej. Jak wygląda procedura? Zawiadamiamy strażników o podejrzeniu popełnienia wykroczenia (to bardzo ważne, wtedy strażnicy muszą przyjechać na miejsce), podając miejsce i czas zdarzenia. W przypadku zgłoszenia podejrzenia popełnienia wykroczenia Straż Miejska musi przeprowadzić czynności wyjaśniające i poinformować nas o ich wyniku. 

Zobacz film: Jak zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza? Źródło: 36,6

Co jeszcze przyda się w walce ze smogiem? Przede wszystkim nowelizacja przepisów. Niezbędne są obowiązujące w całym kraju przepisy prawne określające jakość paliw stałych. Obecnie, dzięki nowelizacji Prawa ochrony środowiska (art. 96) z września 2015 r. samorządy mogą włączyć się do walki o lepsze powietrze. Mogą one (ale nie muszą) podjąć decyzję o rodzaju domowych kotłów, z których można korzystać w ich rejonie (chodzi o określenie klasy emisyjnej). Dodatkowo samorządy mogą określić rodzaj paliwa, jakie może być stosowane - w praktyce oznacza to, że mogą zabronić palenia miałem węglowym. 

W wielu miastach zorganizowano dofinansowania dla obywateli na wymianę starych systemów grzewczych na nowe, o wiele bezpieczniejsze dla środowiska. Dla przykładu w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji, Urząd Miasta Krakowa proponuje dofinansowanie do wymiany ogrzewania z węglowego na elektryczne, gazowe, olejowe lub ogrzewanie z sieci ciepłowniczej. W 2016 roku zwracano nawet 100 procent poniesionych kosztów, w 2017 dofinansowanie obejmie do 80 procent, natomiast w 2018 do 60 procent. 

Zobacz film: Smog a aktywność fizyczna na zewnątrz. Źródło: 36,6

Niska emisja, nazywana tak od niskich kominów, które produkują zanieczyszczenia, ma aż 52 procent udziału w zanieczyszczaniu środowiska. Kolejnymi sprawcami zanieczyszczeń są w 17 proc. przemysł i w 10 proc. samochody. Ruch samochodowy przyczynia się do nadmiernych stężeń pyłów zawieszonych oraz stanowi główne źródło emisji dwutlenku azotu. Tutaj przede wszystkim powinno zadziałać miasto. Zachęcanie mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej poprzez obniżenie cen biletów, rozbudowanie tras autobusowych i tramwajowych, wydzielanie specjalnych bus pasów jest niezbędne do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Miasta w Polsce mogą na wzór europejskich wprowadzić dodatkowe opłaty za wjazd do centrum lub za poruszanie się po centrum w godzinach szczytu.

Czym jest zanieczyszczone powietrze?

Zanieczyszczenia powietrza, nazywane także smogiem, to pyły zawieszone w powietrzu: PM10 oraz PM2,5. Nazwy sugerują jedynie wielkość cząsteczek pyłów - pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Z kolei PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które docierają nie tylko do górnych dróg oddechowych i płuc, ale także przenikają do krwi.

Smog jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Może on zawierać substancje toksyczne, między innymi benzo[a]piren, metale ciężkie dioksyny i furan. Lista trujących substancji jest długa. 

Bardziej niebezpieczne są mniejsze cząstki pyłów - dostają się one do pęcherzyków płucnych, a stamtąd do krwiobiegu. Długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia! Z kolei większe cząstki pyłów zawieszonych gromadzą się w płucach i oskrzelach, powodując kaszel, zadyszkę trudności z oddychaniem, przyczyniając się do zwiększenia podatności na infekcje układu oddechowego oraz zaostrzając alergie (astmę, katar sienny, zapalenie spojówek). 

Zobacz film: Jak działają oczyszczacze powietrza? Źródło: 36,6

Jak sprawdzić stan powietrza w naszej okolicy?

W Polsce działa 305 stacji monitorujących stan powietrza. 251 stacji zlokalizowanych jest w miastach, 30 w obszarze podmiejskim, a 24 na innych terenach. Na podstawie danych ze stacji tworzone są tak zwane mapy smogu

Warto zaznaczyć, że w krajach Unii Europejskiej poziomy informowania i alarmowania o smogu (PM10) są dużo niższe niż w Polsce. Dla przykładu we Włoszech poziom informowania to 50, w Wielkiej Brytanii 101, podczas gdy w Polsce to... aż 200 μg/m3. Poziomy alarmowe także są dużo niższe niż u nas w kraju, gdzie jest to wartość 300 μg/m3 (najwyższy jest na Słowacji, 150 μg/m3).

Zobacz film: Jak smog wpływa na nasze zdrowie. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.01.2018,
Opublikowano: 06.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej