Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

mat. prasowe 

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Wybierz wygodne buty w góry

Profesjonalne obuwie górskie i trekkingowe gwarantuje wygodne noszenie nawet przez długie godziny. Podeszwa powinna być na tyle twarda i gruba, żeby nie dawać Twoim stopom odczuć chodzenia po ostrych skałach. Jednocześnie musi wyróżniać się elastycznością, aby długa wędrówka na szczyt była dla Ciebie przyjemnością.

Istotna jest również oddychająca i wodoodporna cholewka, która będzie odprowadzała wilgoć od stóp na zewnątrz, a jednocześnie uchroni Cię przed wilgocią śniegu lub deszczu. Buty górskie powinny mieć wzmocniony nosek, który zabezpieczy palce np. przed spadającymi kamieniami. Ważne jest, aby cholewka zakrywała kostkę, chroniąc ją przed urazami, w tym skręceniem stawu skokowego.

Dopasuj buty górskie i trekkingowe do siebie i do warunków w górach

Kiedy wybierasz buty w góry, musisz dobrze dopasować je do swoich stóp. Na pierwszym miejscu jest właściwy rozmiar. Pamiętaj, że w cieplejszych porach roku i w trakcie intensywnego wysiłku stopa nieznacznie puchnie, nieco zwiększając długość i szerokość. Weź to pod uwagę, wybierając rozmiar butów górskich i trekkingowych. Nie zapominaj przy tym, że za duże obuwie mogłoby z kolei obcierać stopę, powodując bolesne odparzenia i bąble. Dopasowanie obuwia górskiego do stopy ułatwia sznurowanie cholewki na całej długości.

Rozważ także inne czynniki. Latem i zimą w górach panują zupełnie inne warunki. Jeśli w najchłodniejszych tygodniach nie chcesz wkładać na nogi butów górskich z rakami, zdecyduj się chociaż na bardziej uniwersalne raczki, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo na oblodzonych i ośnieżonych szlakach.

Miej na uwadze wagę butów, w końcu przejdziesz w nich długie kilometry i przez wiele godzin nie będziesz zdejmować ich z nóg. Zastanów się, czy Twoja górska wyprawa bardziej przypomina zdobywanie Śnieżki, czy bliżej jej do wspinaczki na Rysy. W pierwszym przypadku możesz postawić na lżejsze buty trekkingowe, a w drugim – lepiej zdecyduj się na cięższe buty górskie, które są odpowiedniejsze w wyższe partie gór.

Niezawodne buty trekkingowe i górskie dla mężczyzn znajdziesz w sklepie Jack-Wolfskin.pl. Męskie buty w góry wybierzesz pod linkiem: https://sklep.jack-wolfskin.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie

Zadbaj o odpowiednie okrycie na wędrówkę po górach

Ogromne znaczenie dla Twojej wygody w górach i komfortu termicznego mają odpowiednie obuwie. Skoro wiesz już, jak wybrać buty górskie, warto zgłębić temat tego, jak ubrać się w góry, aby było bezpiecznie. Przede wszystkim postaw na strój na cebulkę. Warstwowe ubranie ochroni i przed przegrzaniem, i przed przemarznięciem.

Szczególnie ważna jest warstwa wierzchnia. Jeśli mowa o spodniach, to latem wybieraj np. pary typu 2w1, w których można łatwo odpiąć nogawki, zamieniając spodnie do kostek w bermudy lub szorty. Pomyśl też o materiałach. W przypadku spodni i kurtek na wiosnę i jesień sprawdzi się softshell albo znacznie cieplejszy hardshell. Szyje się z nich i spodnie, i kurtki. Pamiętaj też o ciepłych kurtkach puchowych – do wyboru masz profesjonalne kurtki puchowe z naturalnym lub syntetycznym wypełnieniem.

Na koniec pamiętaj o fundamentach ubrania w góry, czyli koszulkach i bieliźnie. T-shirty i koszulki z długim rękawem powinny odprowadzać pot i ciepło, dlatego szukaj modeli technicznych i funkcjonalnych. Idealna bielizna, zwłaszcza na zimę, jest termoaktywna.

Data aktualizacji: 11.05.2022,
Opublikowano: 11.05.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie NNW - czy warto?

Odkąd nasz świat się w miarę ucywilizował i zaczęliśmy mieć większy wpływ na nasze życie, ubezpieczenia stały się absolutną podstawą normalnego i bezpiecznego funkcjonowania. Nie wszyscy są do nich, oczywiście, przekonani. Wiele osób zakłada, że jeśli ma się wydarzyć coś złego, to na pewno nie im. Tymczasem nieszczęścia chodzą i to nie tylko parami. Dlatego ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, skrótowo nazywane NNW, powinno być jednym z absolutnie podstawowych priorytetów.

Czytaj więcej
Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie

Wody mineralne mogą zawierać nawet 70 różnych składników, ale praktyczne znaczenie dla zdrowia ma tylko dziesięć. Sprawdź, jak wybrać wodę, która ugasi nie tylko pragnienie, ale też dostarczy minerałów, które są ważne właśnie dla nas.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej