Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Getty Images

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Korzystanie ze słońca w odpowiednich godzinach i ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem to najważniejsze zasady bezpiecznego opalania. Ale jaki właściwie jest ten najlepszy czas dla kąpieli słonecznych i które z kremów przeciwsłonecznych są zdrowsze dla  skóry? Tu sprawa nie jest już taka oczywista, dlatego pomocne będą wskazówki dermatologa.

Opalanie się – jak bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych?

Niezwykle istotna rzecz to jest produkcja i wzbudzanie syntezy witaminy D. Nie zapominajmy o tym. […] Aby rozbudzić syntezę witaminy D, potrzeba nam 15-20 minut i to około godziny 12:00. To jest ważne, ponieważ właśnie w tym czasie UVB działają pobudzając syntezę. Później już właściwie takiego czynnika nie mamy - tłumaczy dermatolog, Ewa Kaniowska.

Przebywanie na słońcu w samo południe może być więc korzystne, pod warunkiem, że nie trwa dłużej niż 20 minut. Jeśli zaś chcemy intensywnie się opalać, najbezpieczniej wyjść z cienia do godziny 11:00 lub około godziny 15:00. W czasie, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze, lepiej schronić się pod parasolem czy drzewem.

Przeczytaj też: "Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Co ciekawe, jak mówi nasz ekspert, promieniowanie UVA i UVB z punktu widzenia dermatologa jest bardzo korzystne, ponieważ zarówno jedno, jak i drugie wykorzystywane jest w różnego rodzaju leczniczych terapiach. Niemniej jednak - tak jak każdy inny lek -podane w nadmiarze, stanie się dla nas szkodliwe. Nasza eksperta zaznacza również, że lekarze dziś już nie mają żadnych wątpliwości, że UVA wpływa na powstawanie czerniaka.

Ochrona skóry przed słońcem – jakie filtry stosować?

Najlepszą opcją są filtry naturalne, czyli oparte na bazie cynku (ewentualnie z glinem). Dlaczego warto na nie postawić? Dermatolog zdradza nam, że pozbawione chemicznych składników produkty są znacznie bezpieczniejsze dla naszego organizmu, a także dla środowiska. Nie ma dziś problemu, by dobrać naturalne kremy do opalania do odcienia swojej karnacji.

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych? Dobieranie preparatów ochraniających przed promieniowaniem UV

Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

Najlepsze, co możesz zrobić dla skóry, to po prostu nie dopuścić do jej poparzenia. Jeśli jednak dojdzie do niego, staraj się jak najszybciej wyciszyć stan zapalny. W jaki sposób? Pomocne będą oczywiście preparaty apteczne – nasza specjalistka poleca te na bazie cynku i miedzi, a także takie, które w swoim składzie zawierają pantenol. Kojące działanie poczujesz też, gdy użyjesz żelu z aloesu lub kosmetyków, które zawierają wyciągi z tej rośliny. Dzięki temu, że aloes rośnie na pustyni, rewelacyjnie pielęgnuje skórę po promieniowaniu. Roślinę tę do pielęgnacji skóry zaleca się też ludziom po radioterapii.

Czy domowe, stare sposoby, o których prawdopodobnie opowiadała ci już babcia, też działają?

Domowe sposoby są niezwykle cenne. […] To są naturalne substancje, na przykład serwatka, która została przebadana i udowodniono, że ma bardzo silne działanie przeciwzapalne. Jest w niej bardzo dużo witamin z grupy B i biotyna – dodaje Ewa Kaniowska.

Przeczytaj też: Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Domowe sposoby na poparzenia

Zanim wybierzesz się do apteki po środki łagodzące oparzenia słoneczne, podrażnioną skórę ochłódź zimnymi okładami. Jak już wspomnieliśmy, przydatne będzie też posmarowanie oparzonego miejsca żelem z aloesu czy obłożenie go okładami z kefiru lub maślanki. Bardzo ważne jest także picie dużych ilości wody – chodzi o to, by nawilżać skórę nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz.

Chcesz wiedzieć, czy suplementy diety, polecane osobom opalającym się działają? Posłuchaj całej naszej rozmowy!

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 03.07.2022,
Opublikowano: 03.07.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej