Jak bezpiecznie podróżować samochodem? O czym pamiętać?

Zobacz film: Jak prawidłowo ustawić fotel w samochodzie? Źródło: 36,6

Jazda samochodem - zwłaszcza ta długa - może być męcząca. Zbyt długie siedzenie za kierownicą czasem wywołuje problemy z kręgosłupem, sztywność czy ból w karku lub barkach. Jak uniknąć tego rodzaju problemów?

Komfort jazdy samochodem zależy od tego w jakiej pozycji siedzimy za kółkiem. Wielu mężczyzn prowadzi auto w pozycji półleżącej. Czy to dobrze? Nie. Po pierwsze w takiej pozycji trudno jest dostrzec to, co akurat dzieje się na drodze. Aby to zrobić trzeba bardzo mocno wychylić szyję do przodu, a to może mieć negatywny wpływ na kręgosłup. Czy jazda w całkowicie wyprostowanej pozycji to lepsze rozwiązanie? Niestety nie. Zdaniem prof. Krzysztofa Łabuzka taki sposób siedzenia szkodzi zarówno odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa, jak i szyjnemu. Dłuższa jazda w takim ustawieniu może doprowadzić do rozwoju rwy kulszowej lub barkowej. W jakiej pozycji najlepiej i najbezpieczniej prowadzi się samochód? W powyższym filmie dokładnie tłumaczy to prof. Krzysztof Łabuzek.

Podczas jazdy samochodem dobrze jest mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Dlaczego? Okulary mają bowiem filtr polaryzacyjny, dzięki niemu - w czasie jazdy pod słońce - na szybie nie pojawiają się żadne odblaski, np. z deski rozdzielczej. Szyba dzięki temu jest całkowicie przezierna.

Prawidłowa pozycja w czasie jazdy samochodem to jednak za mało. Podczas długiej jazdy samochodem nie można zapominać o robieniu przerw. Postój to doskonała okazja do rozruszania się i wykonania kilku prostych ćwiczeń, np. przysiadów. A co ze słuchaniem muzyki podczas jazdy? Pomaga czy raczej przeszkadza prowadzić samochód? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zdrowo podróżować samochodem? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.10.2019,
Opublikowano: 21.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej