Inteligentny opatrunek, którego nie trzeba zdejmować

kokouu/getty images

Polscy naukowcy opracowali opatrunek, którego nie trzeba zdejmować. W jego strukturę wpleciono leki, które uwalniane są prosto do rany. 

Opatrunek, którego nie trzeba zdejmować. Z czego jest zrobiony?

Naukowcy z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk (dr hab. Piotr Dobrzyński, prof. dr hab. inż. Janusz Kasperczyk, dr Michał Sobota, mgr Mateusz Stojko, mgr inż. Jakub Włodarczyk) oraz z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (prof. dr hab. Katarzyna Komosińska-Vassev, prof. dr hab. Paweł Olczyk, prof. dr hab. Jerzy Stojko i dr Ewa Waluga-Kozłowska) opracowali opatrunek z „rozpuszczalnych” polimerowych nici zawierających wbudowany propolis. Propolis to produkt pszczeli o udowodnionych, wielokierunkowych właściwościach leczniczych. 

W innych opatrunkach substancja czynna znajduje się między nićmi, a w tym przypadku nie ma podziału na materiał budulcowy (nośnik) i substancję czynną. Budulec i substancja czynna to jest jedno

– tłumaczy profesor Paweł Olczyk, jeden z członków zespołu badawczego, który pracował nad odkryciem.

Czytaj także: Maść propolisowa – działanie i zastosowanie. Jak ją zrobić w domu?

Jak działa opatrunek z propolisem?

Opatrunek, stanowiący przedmiot wynalazku, nałożony na ranę, w określonym (precyzyjnie zaprogramowanym) czasie ulega degradacji. Podczas tego procesu do rany jest uwalniany propolis. Dlaczego właśnie ta substancja? Od wieków była stosowana w leczeniu ran, jednak przez długi czas na jej działanie nie było naukowych dowodów. Badacze z SUM postanowili wykazać jego właściwości. Za zgodą Komisji Etycznej oparzeniu poddano cztery świnie.

Struktura skóry świni jest najbliższa do tej występującej u ludzi, podobnie jak zawartość kolagenu i elastyny. „Świnka” ma trochę więcej tkanki tłuszczowej 

– opowiada profesor Olczyk

Na początku eksperymentu zwierzętom zadano oparzenia. Część z nich posmarowano propolisową maścią. W kolejnych dniach pobierano próbki z ran oparzeniowych i porównywano gojenie się ran u zwierząt doświadczalnych. Świnkom, które przyjmowały kit pszczeli rany goiły się szybciej. Można więc stwierdzić, że propolis jest czynnikiem terapeutycznym, który moduluje działanie komórek uczestniczących w gojeniu, działa też przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

Kwas mlekowy. Jaki ma wpływ na gojenie się ran?

Polimer, który zastosowano to poli(laktyd-co-glikolid). Materiał ten nie wywołuje podrażnień oraz jest biodegradowalny, czyli rozkłada się przez substancje, które są metabolizowane przez nasz organizm - mowa o kwasie glikolowym i mlekowym. 

Warto zaznaczyć, że kwas mlekowy „zakwasza” środowisko, które znajduje się w ranie, dzięki temu drobnoustroje nie namnożą się w niej 

– mówi profesor Paweł Olczyk.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki swojemu odkryciu medycyna będzie mogła być indywidualna. 

Każdy z nas jest inny, każdy z nas ma inny organizm, rozwiązanie to może być podstawą bardzo dobrej opieki farmaceutycznej, czy też chirurgii spersonalizowanej, dostosowanej do potrzeb pacjenta.

 – dopowiada profesor.

Kiedy opatrunek będzie dopuszczony do medycznego użytku?

Technologia jest bardzo obiecująca. Jednak by dopuścić produkt do użytku potrzeba jeszcze wiele kosztownych badań. Uczeni mają nadzieję, że znajdą partnera biznesowego, który będzie zainteresowany wdrożeniem opatrunków. 

Czytaj także: Oparzenie wrzątkiem – leczenie i pierwsza pomoc

Data aktualizacji: 05.05.2020,
Opublikowano: 05.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej