Ibuprom Max – ulotka, dawkowanie, działanie

Fot. STEEX / Getty Images

Ibuprom Max to lek o działaniu przeciwbólowym w postaci tabletek drażowanych. Lek stosowany jest przy leczeniu stanu zapalnego, który jest jedną z przyczyn bólu. Ibuprom Max niweluje bóle różnego rodzaju, m.in. mięśniowe, kostne czy menstruacyjne. 

Czym jest Ibuprom Max i w jakim celu się go stosuje?

Ibuprom Max jest lekiem przeciwbólowym, którego substancją czynną jest ibuprofen. Lek może być stosowany do ostrego bólu o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym: pooperacyjnego, mięśniowego, kostnego, migrenowego oraz menstruacyjnego. Ibuprom Max działa również przeciwgorączkowo. Tabletki stosuje się również w zmniejszaniu łagodnych i umiarkowanych bólów różnego pochodzenia, np. bóle głowy, zębów, okolicy lędźwiowo – krzyżowej, stawów, nerwobóle, a także gorączki podczas przeziębienia, grypy i innych chorób zakaźnych.

Ibuprom Max – skład

Substancją czynną leku jest ibuprofen. Dawka ibuprofenu w jednej tabletce to 400 mg. W tabletce znajdują się również substancje pomocnicze:

  • Rdzeń tabletki: laktoza, powidon, skrobia kukurydziana, talk, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna,
  • Otoczka: sacharoza, talk, skrobia kukurydziana, tytanu dwutlenek, wosk Carnauba, wosk biały.

Jak sobie poradzić z bólem głowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Ibuprom Max – ważne informacje przed zastosowaniem leku

Kiedy nie należy stosować leku ibuprom Max:

  • Przy uczuleniu na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
  • Jeżeli po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej,
  • U osób z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy czynną lub przebytą, perforacją lub krwawieniem, również z tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ,
  • U osób z ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca,
  • U osób przyjmujących inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych),
  • U kobiet w III trymestrze ciąży,
  • W przypadku skazy krwotocznej.

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność stosując lek:

  • Przy stwierdzeniu toczenia rumieniowatego oraz przy mieszanej chorobie tkanki łącznej,
  • Przy objawach alergicznych występujących po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego,
  • Przy chorobach układu pokarmowego oraz przewlekłych zapalnych chorobach jelit,
  • Przy nadciśnieniu tętniczym i/lub zaburzeniach czynności serca,
  • Przy zaburzeniach czynności nerek, wątroby, krzepnięcia krwi,
  • Przy czynnej lub przebytej astmie oskrzelowej,
  • Przy zażywaniu innych leków, a w szczególności przy lekach przeciwzakrzepowych, moczopędnych, nasercowych i kortykosteroidach.

Dodatkowe informacje:

  • Podczas stosowania leku istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, które mogą być śmiertelne i niekoniecznie muszą być poprzedzone objawami ostrzegawczymi. W przypadku wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego lub owrzodzenia należy natychmiast przestać przyjmować lek.
  • Jednoczesne i długotrwałe stosowanie różnych leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek z ryzykiem ich niewydolności.
  • Należy zachować ostrożność u osób odwodnionych (dzieci i młodzież) ze względu na podwyższone ryzyko zaburzenia czynności nerek.
  • Stosowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych takich jak ibuprofen, może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru szczególnie, gdy są stosowane w dużych dawkach.
  • W przypadku: niewydolności serca, dławicy piersiowej, przebytego ataku serca lub udaru, operacji pomostowania, choroby tętnic obwodowych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, podwyższonego cholesterolu oraz gdy w rodzinie były przypadki chorób serca i udarów przed zastosowaniem leku Ibuprom Max należy omówić stosowanie leku z lekarzem lub farmaceutą.
  • Ibuprom Max może niekorzystnie wpływać na płodność kobiet.
  • Lek nie jest wskazany dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Ibuprom Max a inne leki

Podczas stosowania leku Ibuprom Max nie należy przyjmować wraz z innymi lekami z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych, innymi lekami przeciwbólowymi i kwasem acetylosalicylowym, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Ibuprom Max może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na działanie Ibupromu Max, np. z lekami:

  • O działaniu przeciwzakrzepowym,
  • Obniżające ciśnienie krwi,
  • Moczopędne,
  • Kortykosteroidy,
  • Metotreksat (lek przeciwnowotworowy),
  • Lit (lek przeciwdepresyjny),
  • Zydowudyna (lek przeciwwirusowy).

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie poleca się stosowanie leku. W III trymestrze ciąży leku nie należy podawać, ponieważ mogłoby to zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań u matki i dziecka w okresie okołoporodowym.

Ibuprofen w małych ilościach przenika do mleka kobiet karmiących piersią i nie są znane przypadki wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią.

Ibuprom Max – dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia przy doraźnym leczeniu – 1 tabletka doustnie co 4 godziny, przy czym nie należy stosować większej dawki niż 3 tabletki na dobę.

Leku nie wolno przyjmować przez okres dłuższy niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

W przypadku zażycia zbyt dużej dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania. U większości osób mogą wystąpić, m.in. nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu, biegunka, ból głowy oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. Natomiast w razie pominięcia zastosowania leku, nie należy stosować podwójnej dawki. 

Data aktualizacji: 02.10.2019,
Opublikowano: 02.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej