Historia i recepcja pojęcia miłości agape

Fot: FPWing / stock.adobe.com

Agape to pojęcie wywodzące się z greki. Starożytni określali tym słowem jeden z rodzajów miłości – uczucie czyste, bezwarunkowe, twórcze, naznaczone pierwiastkiem absolutnym. Później termin agape pojawił się w Nowym Testamencie, co sprawiło, że przeniknął do kultury chrześcijańskiej.

We wszystkich nurtach myśli pojęcie agape zarysowane jest raczej jako obraz niedoścignionego ideału, do którego człowiek powinien dążyć, niż opis rzeczywistości. Można zatem stwierdzić, że miłość agape to postulat, jaki od zarania dziejów towarzyszy ludziom żyjącym w strefie kultury europejskiej.

Eros, storge, philia i agape

W starożytności agape było jednym ze słów, którym nazywano miłość – w odróżnieniu od pojęć eros, storge, philia. Każdy z tych terminów miał nieco inne znaczenie.

Eros to stan upojenia, zachwytu, potrzeby przekroczenia własnej ograniczoności w związku z pragnieniem czegoś. To tęsknota, która popycha ku czemuś, czego brak. Przedmiotem uczucia nie musi być drugi człowiek, toteż greckie eros bynajmniej nie oznaczało miłości erotycznej we współczesnym rozumieniu tego terminu. Pełne emocji eros wiązało się z poczuciem braku i dążeniem do spełnienia i choć mogło oznaczać to relację międzyludzką, ten rodzaj miłości utożsamiano także z kierowaniem się ku sprawom wyższym, przekraczającym zmysłowe poznanie.

Zobacz także: Toksyczna miłość - jak rozpoznać toksyczny związek i jak się z niego uwolnić

Pojęciem storge określano miłość wynikającą z uczucia przynależności – więzy rodzinne, przywiązanie do ojczyzny. To uczucie bezwarunkowe, niejako wrodzone, a przez to trwałe i niezmienne, choć wolne od burzliwych emocji. Nieustannie pobudza do działania w imię dobra kochanych osób (lub miejsc, rzeczy).

Grecka philia to miłość wolna od wszelkiej zmysłowości. Opiera się na silnym, duchowym związku między ludźmi, zrodzonym z potrzeby dzielenia zainteresowań, współdziałania, wzajemnego wspierania się w trudnych sytuacjach. Philia wyraża się w przyjaźni, wierności, lojalności, solidarności.

Miłość agape łączy w sobie twórczy pierwiastek erosa, bezinteresowność storge i metafizyczny wymiar philii, ale jest uczuciem zupełnie innym niż trzy pozostałe. To miłość w najczystszej postaci, bez powodu i mimo wszystko. W agape człowiek zatraca się, przedkładając obiekt swojego uczucia ponad własne potrzeby, dając z siebie wszystko i nie oczekując niczego w zamian. To doświadczenie miłości absolutnej, bliższe przeżyciom mistycznym, religijnym niż rzeczywistości relacji międzyludzkich.

Zobacz także: Miłość platoniczna - czym jest i na czym polega związek platoniczny?

Miłość agape w tradycji chrześcijańskiej

„Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.” [1 Kor 13, 4−7].

Oto słynne słowa pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian. W spisanym greką oryginale Nowego Testamentu cytowana „miłość” wyrażona jest słowem agape. Agape zatem to miłość, o jakiej w naukach mówił Chrystus, a której istnienia dowiódł swoim życiem i jego poświęceniem dla odkupienia umiłowanej ludzkości. To bezwarunkowa, gotowa wybaczyć wszystko miłość, jaką Bóg obdarza ludzi, i zarazem bezinteresowne uczucie, jakie człowiek jest winien Bogu. To wreszcie miłość, jaką, według chrześcijańskiej etyki, należy darzyć bliźnich. Agape jest raczej postawą, aktem woli, niż uczuciem. Nacechowana altruizmem, pełna pokory, wymaga pokonywania na każdym kroku partykularnych potrzeb, by wyjść naprzeciw pragnieniom tego, kogo się ukochało, niezależnie od tego, czy spotkamy się ze wzajemnością. Miłość agape nie oczekuje niczego w zamian. Jest przy tym źródłem siły i rozkwitu, ponieważ kochając, czynimy dobro.

Agape we współczesnych koncepcjach psychologicznych

Termin agape przeniknął głęboko do języka i współcześnie opisuje się nim nie tylko ideał miłości, jaki postuluje etyka chrześcijańska, ale też jeden z rodzajów relacji między partnerami, wyróżniany w typologiach psychologicznych czy koncepcjach filozoficznych.  

Przykładem może być teoria kanadyjskiego socjologa Johna Lee. Wyodrębnił on sześć typów miłości – trzy podstawowe: eros (miłość romantyczna), storge (miłość przyjacielska) i ludus (miłość-gra, oparta na manipulacji) i ich pochodne. Kombinacją eros i ludus jest mania, czyli miłość obsesyjna, zaborcza, nacechowana lękiem przed utratą partnera. 

Zobacz także: Rodzaje miłości w kulturze europejskiej, tradycji chrześcijańskiej i współczesnych teoriach

Z ludus i storge rodzi się pragma – miłość praktyczna, oparta na kalkulacji zysków i strat, gdzie partnerów łączą głównie wspólne interesy. W typologii Lee pochodną eros i storge jest miłość agape. Zgodnie z chrześcijańskim źródłosłowem, to uczucie pełne poświęcenia i troski o drugą osobę, bez oczekiwania wzajemności – co nie znaczy, że nieodwzajemnione. 

W agape dobro ukochanego człowieka przedkłada się ponad własne potrzeby. Miłość okazuje się na każdym kroku. Przebaczenie przychodzi z łatwością jako wynik głębokiego zrozumienia i akceptacji partnera. Jeśli miłość agape jest obustronna, to dwoje ludzi pozostaje w symetrycznej, zdrowej relacji, idealnej z punktu widzenia większości systemów etycznych, osadzonych w kulturze chrześcijańskiej Europy.

Zobacz film: Seksoholizm a relacje z partnerem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Panseksualizm - na czym polega? Co to jest?

Panseksualizm to orientacja psychoseksualna. Panseksualista to osoba, która odczuwa pociąg do drugiego człowieka - bez względu na płeć, orientację seksualną oraz tożsamość płciową.

Czytaj więcej
Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie

- Sprawcy przemocy czują się teraz najbardziej bezkarni, a ofiara jest odizolowana od pomocy z zewnątrz. Nie poskarży się koleżankom z pracy, bo ich nie widuje - mówi Agata Czaja-Michaud psycholog. Gdzie szukać ratunku? Poznaj tajne hasła i tajemniczy sklep internetowy, przez który ofiary przemocy domowej zamówią wizytę policji.

Czytaj więcej
Spędzisz najbliższe dwa tygodnie tylko z rodziną? Sprawdź, jak sobie poradzić z przymusową kwarantanną

Zamknięte szkoły, teatry, kina i praca w domu. Jak na nowo nauczyć się bliskości i przetrwać z rodziną czas kwarantanny czy izolacji w czasach koronawirusa? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad psychologa, dzięki którym możesz uniknąć kłótni i nieporozumień z najbliższymi osobami! 

Czytaj więcej
Jak oglądanie pornografii wpływa na osobę starszą, a jak na młodą?

Czytaj więcej
Specjalista podpowiada, jak pary - z długim stażem - mogą podkręcić atmosferę w sypialni?

Czytaj więcej
Jak zdradzają Polacy? - raport dotyczący zdrady wśród kobiet i mężczyzn

Zdrada to najczęstsza przyczyna rozstań Polaków. Towarzyszący jej żal, złość i rozczarowanie przekreślają wspólną wizję przyszłość. Jak zdradzają  Polacy? Przeczytaj wyniki najnowszego raportu.

Czytaj więcej
Jesteś po rozstaniu? Poczujesz się lepiej po 3 miesiącach

Rozpad związku to często traumatyczne przeżycie dla obojga partnerów. Często wiąże się z wyraźnymi wahaniami nastroju, utrzymującym się smutkiem, poczuciem żalu, porażki i osamotnienia. Jak przetrwać rozstanie? Przeczytaj rady Marzeny Mawricz, psycholożki. 

Czytaj więcej
Poliandria (wielomęstwo) – na czym polega i gdzie jest praktykowana?

Poliandria, zwana także wielomęstwem, to forma małżeństwa, w którym jedna kobieta ma kilku mężów jednocześnie i dla każdego z nich jest jedyną żoną. Obecnie istnienia takich związków nie dopuszcza prawo w żadnym z krajów, ale w niektórych regionach świata są nieoficjalnie praktykowane.

Czytaj więcej
Na czym polega związek kohabitacyjny? Kohabitacja a konkubinat

Związek kohabitacyjny tłumaczy się jako niezamężne pożycie z osobą przeciwnej płci i wspólne prowadzenie z nią gospodarstwa domowego. To obecnie dość często spotykana forma związku. Nie należy jej mylić z konkubinatem.

Czytaj więcej