Hipoksemia – co to jest? Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Fot: morissfoto / fotolia.com

Hipoksemia to stan niedoboru tlenu we krwi. Aby zatrzymać pogłębianie się tego stanu, konieczna jest interwencja medyczna. Tlenoterapia jest skuteczną metodą leczenia hipoksemii.

Hipoksemia ma charakterystyczne objawy, do których zalicza się m.in. duszności, przyśpieszoną akcję serca i ból w klatce piersiowej. Szybka interwencja medyczna może zapobiec obumarciu mózgu i śmierci. W leczeniu hipoksemii bardzo ważny jest czas, dlatego im wcześniej chora osoba trafi do specjalisty, tym lepiej dla jej stanu zdrowia i życia.

Hipoksemia – co to jest i na czym polega?

Hipoksemia to niedobór tlenu we krwi. Przedłużające się obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi może prowadzić do niedotlenienia tkanek, tzw. hipoksji. Natomiast stan znacznego niedotlenienia krwi to inaczej anoksemia. Hipoksemia może mieć różne przyczyny – zarówno związane z warunkami zewnętrznymi (przebywanie na dużych wysokościach), jak i wynikające ze stanu organizmu (niewydolność krążenia, niedobór hemoglobiny, zaburzenia oddychania). Hipoksemia może wynikać także z celowego działania człowieka, np. z zażywania narkotyków, prowadzącego do porażenia mięśni oddechowych i zaburzeń oddychania.

Hipoksemia może być stanem przewlekłym bądź ostrym. Powstaje na skutek niedostarczenia wystarczającej ilości powietrza do płuc, a konkretnie – pęcherzyków płucnych. To właśnie w ich ściankach tlen łączy się z przepływającą krwią, oddając jednocześnie dwutlenek węgla. Proces ten nazywamy wymianą gazową. Jeśli jednak do wymiany gazowej nie dojdzie, poziom krwi nieutlenowanej wzrasta i tak pierwszym objawem hipoksemii jest płytki oddech i zwiększenie tym samym częstotliwości oddechów. Niedobór tlenu w tkankach skutkuje charakterystycznymi objawami hipoksii. Nieleczony stan hipoksemii prowadzi do ostrej niewydolności oddechowej i w konsekwencji – do zgonu.

Jak wygląda hipoksemia? Objawy

Objawy hipoksemii i hipoksji są charakterystyczne. Zalicza się do nich m.in. duszność, zaburzenia świadomości, sinicę, gorączkę, tachykardię, kaszel, ból w klatce piersiowej, oszołomienie, senność, mrowienie wokół ust i w kończynach, zawroty głowy, omdlenie i niepokój ruchowy. Warto podkreślić, że jeśli hipoksemia trwa długo, dochodzi do obumarcia mózgu, które jest nieodwracalne.

Dlaczego występuje hipoksemia? Przyczyny

Przyczyny hipoksemii mogą być różnorodne. Do głównych zalicza się:

  • ostre stany zapalne płuc,
  • rozedmę,
  • wady serca,
  • nadciśnienie płucne,
  • odmę opłucnową,
  • obturacyjny bezdech senny,
  • zatorowość płucną,
  • stan padaczkowy,
  • uraz głowy, szyi lub klatki piersiowej,
  • niską zawartość hemoglobiny w erytrocytach,
  • zespół ostrej niewydolności płucnej (ang. acute respiratory distress syndrome – ARDS),
  • zatrucie tlenkiem węgla,
  • przebywanie na wysokościach – niskie ciśnienie parcjalne we wdychanym powietrzu skutkuje utrudnioną wymianą gazową.

Co później? Skutki hipoksemii

Hipoksemia może nieść bardzo niebezpieczne skutki dla organizmu. Już ponad pięciominutowa hipoksemia prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Ponadto skutkiem tego stanu może być ostra niewydolność serca wynikająca z zaburzeń akcji serca. Natomiast przyśpieszona częstość oddechów, tzw. tachypnoe, może prowadzić do niewydolności oddechowej. Objawem przewlekłej hipoksemii są także palce pałeczkowate, (lub inaczej nazywane: paznokcie zegarowe) Z wyglądu przypominają szkło chroniące tarczę zegarka, gdyż są zaokrąglone i wypukłe. Nieleczona hipoksemia prowadzi do obumarcia mózgu i śmierci.

Hipoksemia – leczenie

W przypadku hipoksemii należy w pierwszej kolejności wezwać pomoc medyczną i udrożnić drogi oddechowe. Aby poprawić stan osoby z hipoksemią, należy zastosować tlenoterapię. Po podaniu mieszaniny z dużą zawartością tlenu sytuacja na ogół się poprawia. Jeśli jednak nie ma zmian, czasami wdraża się leczenie stuprocentowym tlenem. Osoby, które doświadczyły hipoksemii, nierzadko wymagają także wentylacji mechanicznej płuc lub pozaustrojowego wspomagania płuc. Dzięki oksygenatorowi (tzw. sztuczne płuco) z utlenowanej krwi usuwany jest dwutlenek węgla, co umożliwia odciążenie płuc w momencie, gdy samodzielnie nie są w stanie pracować. W leczeniu hipoksemii bardzo ważne jest usunięcie przyczyny jej powstawania.

Zobacz film: Przetoczenie krwi ratunkiem zdrowia i życia. Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 26.12.2017,
Opublikowano: 07.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej