Haloperidol – działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku

Getty Images

Haloperidol to silny środek, który stosuje się między innymi w trakcie leczenia schizofrenii czy zaburzeniami zachowania. Jak konkretnie działa? Kto może po niego sięgnąć? W jakich dawkach należy go przyjmować? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Haloperidol to silny lek, który wydawany jest wyłącznie na receptę. Jest to preparat neuroleptyczny z grupy chodzenia butyrofenonu, który zapisuje się pacjentom z problemami natury psychicznej. Czynną substancja tego środka jest haloperydol. Lek dostępny jest w postaci kropli doustnych.

Haloperidol – działanie

Jak działa Haloperidol? Lek ten wykazuje działanie ośrodkowe i jest przy tym silnym antagonistą receptora dopaminowego. Rezultatem jego przyjmowania jest zmniejszenie symptomów związanych z zaburzeniami psychicznymi. Preparat ten ma też działanie przeciwwymiotne oraz zmniejsza napęd psychoruchowy.

Przeczytaj też: Czym jest schizofrenia paranoidalna? Przyczyny, objawy i leczenie

Haloperidol – wskazania

Komu powinien być przepisany Haloperidol? Wskazaniami do jego przyjmowania są: schizofrenia, psychozy paranoidalne, mania i hipomania, zaburzenia zachowania u osób upośledzonych umysłowo, a także pacjentów z ograniczonym uszkodzeniem mózgu. Do listy tej można zaliczyć również pobudzenia psychoruchowe, czkawkę odporną na leczenie, niepokój i pobudzenie u seniorów czy występowanie trików zaburzających funkcjonowanie. Dzieciom po 3. roku życia z kolei lek ten zaleca się, gdy mamy do czynienia ze schizofrenią dziecięcą, zaburzeniami zachowania czy zespołem Gillesa de la Tourette’a.

Haloperidol – dawkowanie

Preparat przyjmuje się w różnych dawkach, dlatego też konieczne jest ustalenie ich z lekarzem. Dawki te zależą od wieku, a także od ciężkości choroby. Warto jednak wiedzieć, że krople te należy rozcieńczyć w wodzie lub soku – nie wolno w kawie czy herbacie.

Przeczytaj też: Co to są zaburzenia psychiczne? Jakie są ich objawy i jak je klasyfikować?

Haloperidol – przeciwwskazania

Kto nie powinien zażywać kropli Haloperidol? Z całą pewnością wszyscy ci, u których występuje nadwrażliwość na jakikolwiek składnik tego preparatu. Ponadto zażywania tego środka powinni unikać pacjenci ze stwierdzoną chorobą Parkinsona, w śpiączce, z niewydolnością serca, po niedawno przebytym zawale, a także z hipokaliemią. Zabronione jest również przyjmowanie tego leku przez dzieci poniżej 3. roku życia oraz osoby, u których potwierdzono uszkodzenia zwojów podstawy mózgu, bradykardię i niewyrównaną niewydolność serca.

Haloperidol – działania niepożądane

Przyjmując jakikolwiek środek leczniczy należy liczyć się z ewentualnym wystąpieniem działań niepożądanych. Jakie mogą się pojawić podczas brania Haloperidolu? Do najczęściej zaobserwowanych skutków ubocznych możemy zaliczyć depresję, zaburzenia psychiczne, dystonię, dyskinezę, spowolnienie ruchowe, hipokinezę, senność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaparcia, suchość w ustach, nudności, nadmierne wydzielanie śliny, wymioty, wysypka, zatrzymanie moczu, zaburzenia erekcji czy zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała. Dodajmy, że jeśli pojawi się jakakolwiek niepożądana reakcja na ten lek, należy natychmiast go odstawić i czym prędzej skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj też: Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – porady

Zobacz też film: Schizofrenia prosta – czym się objawia i jak ją leczyć?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 07.06.2020,
Opublikowano: 07.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej