Grzybica skóry – jakie są objawy? Leczenie grzybicy skóry, domowe sposoby

Fot: frank29052515 / fotolia.com

Grzybica skóry to jedna z najczęstszych chorób skórnych. Niedoleczona grzybica ma tendencję do uporczywego nawracania. Przyczyną grzybicy skóry są infekcje spowodowane przez chorobotwórcze grzyby: dermatofity i drożdżaki.

Grzybica skóry może dotyczyć różnych obszarów ciała – jej najczęstszą odmianą jest grzybica skóry głowy, stóp i (rzadziej) dłoni, a także grzybica narządów płciowych czy jamy ustnej. Infekcja grzybicza jest często spotykana na skórze tułowia i kończyn, rzadziej występuje grzybica skóry twarzy. Powodem jest zakażenie skóry chorobotwórczymi grzybami, które następnie namnażają się w sposób nieprawidłowy, powodując dokuczliwe objawy skórne. Grzybica jest łatwa do wyleczenia preparatami stosowanymi miejscowo, ale należy przy tym pamiętać, że niedoleczona może uporczywie powracać. Ulgę przynoszą także różne domowe sposoby leczenia grzybicy.

Grzybica skóry – jak można się zarazić? Przyczyny i czynniki ryzyka

Grzybicę powodują dermatofity rodzaju trichophyton (stanowią ponad 50% wszystkich zakażeń grzybiczych), microsporum i epidermophyton. Częstą przyczyną infekcji grzybiczych są również drożdżaki lub (rzadziej) grzyby pleśniowe (powodujące tzw. pleśniawki) i grzyby geofilne, które bytują w glebie (można się nimi zarazić, wykonując prace ogrodowe). Łącznie istnieje około 200 gatunków grzybów, które mogą powodować infekcje skórne. Zakażeniom grzybiczym sprzyjają zwłaszcza wilgoć, ciepło i brak światła – ciepłe i wilgotne miejsca to „ulubione” siedliska grzybów, dlatego tak „chętnie” atakują one np. stopy, jamę ustną czy obszary narządów płciowych. Infekcją grzybiczą można się zarazić w kontakcie z zakażoną osobą, a także jej rzeczami osobistymi, na których mogą znajdować się zarodniki grzybów. Możliwe jest także zarażenie się przez kontakt ze zwierzętami domowymi lub z glebą. Do czynników ryzyka zachorowania na grzybicę skóry należą:

  • stany osłabionej odporności (ciąża, długotrwałe stosowanie antybiotyków i niektórych leków, okresy zachorowania na przeziębienie lub grypę itp.);
  • bliski kontakt z osobą zakażoną (lub zwierzęciem, zwłaszcza jeśli ma zauważalne „łyse” plamy na sierści);
  • pożyczanie (komuś lub od kogoś) rzeczy osobistych (zwłaszcza ręczników, bielizny, przyborów higienicznych) bez ich uprzedniej dezynfekcji;
  • częste korzystanie z basenów, siłowni, łaźni publicznych itp.;
  • brak zachowania odpowiedniej higieny;
  • noszenie obcisłej bielizny i ubrań z materiałów syntetycznych;
  • osobnicza skłonność do pocenia się (zwłaszcza dłoni i stóp).

Grzybica skóry: objawy

Grzybica skóry powoduje zwłaszcza zaczerwienienie, świąd, pieczenie oraz zmiany skórne na zainfekowanym obszarze:

  • czerwone plamy o wyraźnie odznaczających się brzegach;
  • zaczerwienienie (zwykle bardziej intensywne na brzegach zainfekowanego obszaru, a słabsze pośrodku);
  • wyjątkowo jasny lub ciemny odcień;
  • powstawanie pęcherzków i wysięku;
  • silne swędzenie i pieczenie;
  • łuszczenie się;
  • przy grzybicy skóry głowy: możliwe wypadanie włosów.

Grzybica skóry - możliwe postacie

Łupież pstry, wywoływany jest przez drożdżaka Malassezia furfur. Powoduje on powstawanie rdzawych lub różowych plamek na skórze oraz łuszczenie się naskórka.

Grzybica przestrzeni międzypalcowych - w przestrzeniach międzypalcowych (zwłaszcza między palcem III i IV) pojawia się maceracja naskórka, rumień i świąd skóry.

Przewlekła grzybica skóry gładkiej - pojawia się zwłaszcza u kobiet z zaburzeniami endokrynologicznymi i hormonalnymi. Jej objawem są przede wszystkim sinoczerwone, łuszczące się zmiany skórne, zwłaszcza na kończynach dolnych i pośladkach.

Grzybica skóry głowy

Grzybica owłosionej skóry głowy powoduje zwykle lekki odczyn zapalny (zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie) skóry głowy, a także objawia się nadmierną łamliwością i wypadaniem włosów osłabionych przez bytujące na nich grzyby. Grzybicę skóry głowy leczy się za pomocą specjalnych szamponów ze środkiem przeciwgrzybiczym. Szampony warto stosować również jakiś czas po zakończeniu kuracji (np. profilaktycznie raz w tygodniu), ponieważ infekcja ma tendencję do nawracania.

Leczenie grzybicy skóry

W celu zdiagnozowania grzybicy należy wykonać specjalistyczne, laboratoryjne badanie mykologiczne, które pozwala określić rodzaj chorobotwórczego grzyba i dobrać odpowiednie leczenie. Należy również wykluczyć inne schorzenia dermatologiczne, które mogą dawać podobne objawy (np. łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry). Grzybicę leczy się zwykle preparatami działającymi miejscowo (maści, kremy). Kuracja trwa zazwyczaj 10–14 dni. W niektórych wypadkach stosuje się także leczenie ogólne (doustne).

Grzybica skóry: sposoby leczenia

Grzybicę można wyleczyć wyłącznie farmakologicznie. Domowe sposoby leczenia nie są wystarczające, ale mogą złagodzić objawy i przynieść ulgę w dolegliwościach.

Do naturalnych sposobów wspomagania leczenia grzybicy należy:

  • olejek herbaciany (ma naturalne właściwości przeciwgrzybicze, należy przecierać nim zainfekowany obszar skóry 2 razy dziennie);
  • kąpiele stóp w roztworze octu (ocet mieszamy z wodą w równych proporcjach - stosujemy 3 x w tygodniu);
  • kąpiele stóp w naparze szałwi lub kory dębu (zmniejszają nadmierną potliwość towarzyszącą grzybicy);
  • Podczas kuracji trzeba również pamiętać o zachowaniu szczególnej higieny, myciu i dokładnym osuszaniu zainfekowanych miejsc.

Zobacz film: Grzybica. Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 04.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Sylvia31 27.01.2023r.

Ichtiol, mocznik, olej z czarnuszki, olej lniany, masło shea, skwalan roślinny, alantoina, pirokton olaminy, pantenol.. Dużo w tej emulsji z psorisel jest składników które mają w sumie zbadane działanie na łuszczycę.. Ciekawie, ciekawie!

amelia 06.12.2022r.

myslalam ze tez moze mam grzybice a lekarz potwierdzil luszczyce. nie wiem czy ktos kiedys u mnie chorowal na to ale w kazdym razie dotknelo mnie to. co do leczenia to nie jest to proste podobnie jak w przypadku leczenia grzybicy. u mnie to miesiace brania lekow i szukania kosmetykow. teraz jestem na lekach refundowanych ktore o dziwo cos robia i stosuje dodatkowo bez recepty dermokosmetyki psorisel. mysle ze warto sie zainteresowac jezeli ktos sie zmaga z tym co ja.

Jan58 24.08.2018r.

Nasz syn mial kiedys cos takiego, chodzil wtedy na basen i to pewnie stad. Zona robila mu oklady z cebuli i czosnku na zmiane. Dlugo to trwalo, ale w końcu mu przeszlo.

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej