Grzybica głowy – przyczyny, rodzaje i objawy. Domowe sposoby na grzybicę głowy

Fot.: Milan Lipowski / stock.adobe.com

Grzybica głowy to schorzenie owłosionej skóry głowy wywołane przez florę grzybiczą, charakteryzującą się dużą różnorodnością i zmiennością. Znaczna część przypadków wywołana jest przez dermatofity, które wykazują zdolność kolonizacji struktur zawierających keratynę.

Grzybica głowy zaliczana jest do grupy grzybic powierzchownych, które stanowią ważny, ciągle aktualny problem epidemiologiczny, terapeutyczny i społeczny. Do zakażenia dochodzi w warunkach specjalnych, związanych z osłabieniem organizmu. W ciągu ostatnich dziesięcioleci odnotowuje się stały wzrost zachorowań na grzybicę skóry owłosionej głowy, która występuje przede wszystkim u dzieci w wieku przedpokwitaniowym.

Co to jest grzybica głowy?

Za pojawienie się grzybicy głowy odpowiadają grzyby chorobotwórcze. W większości przypadków rozwija się ona na skutek działania dermatofitów, które atakują zrogowaciałe struktury naskórka, włosów i paznokci bądź grzybów drożdżopodobnych, które lokalizują się na błonach śluzowych i w fałdach skórnych, a niekiedy zajmują też narządy wewnętrzne. Infekcję dermatofitową, czyli tzw. dermatofitozę, owłosionej skóry głowy określa się mianem Tinea capitis. Schorzenie dotyka ludzi we wszystkich grupach wiekowych i znacząco wpływa na ich jakość życia, jednakże najczęściej rozwija się u dzieci.

Rodzaje grzybicy głowy

Wśród grzybic na głowie wymienia się:

  • grzybicę woszczynową (Tinea favosa) – występuje zazwyczaj u osób dorosłych; typowe są ogniska woszczyny (powstałej ze struktury grzyba, zrogowaciałych komórek naskórka, czyli tzw. tarczek woszczynowych i nadmiaru łoju), konsekwencją jest trwałe wyłysienie i blizny po leczeniu, zarodniki ułożone są nierównomiernie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz włosa czy powierzchni skóry;
  • grzybicę drobnozarodnikową powierzchowną (Tinea capitis microsporica) – włosy w obrębie ogniska ucięte są na jednakowej wysokości (zazwyczaj przy powierzchni skóry, na wysokości 1–3 mm); zarodniki położone są na zewnątrz włosa (tzw. zakażenie typu ecthothrix) i widoczne gołym okiem (mają postać drobnych, białych ziarenek); ogniska chorobowe zlokalizowane są przeważnie w okolicy skroniowej i potylicznej;
  • grzybicę strzygącą (Tinea capitis trichophitica) – może być powierzchowna lub z odczynem zapalnym; najczęściej występuje u dzieci; ma przebieg wieloletni i przewlekły; włosy w obrębie ogniska sprawiają wrażenie uciętych na różnej wysokości; jest to przeważnie zakażenie typu endothrix (zarodniki zlokalizowane są wewnątrz włosa).

Objawy grzybicy skóry głowy

Grzybica skóry głowy daje takie objawy, jak:

  • powstawanie guzów wokół mieszków włosowych, które mają skłonność do rozmiękania, wówczas wydobywa się z nich treść ropna;
  • zlewanie się pojedynczych guzów w jeden, ostro odgraniczony, żywoczerwony wykwit z luźno osadzonymi włosami;
  • wypadanie włosów, łysienie, łuszczenie skóry, bliznowacenie;
  • ból, świąd, stan zapalny;
  • zmiany chorobowe na brwiach, rzęsach i brodzie;
  • gorączka;
  • odczyny alergiczne – grudki przymieszkowe na tułowiu, rumień guzowaty, bóle stawów, rumień wielopostaciowy;
  • powiększone i bolesne węzły chłonne karku i szyi.

Czynniki predysponujące do grzybicy owłosionej skóry głowy

Do grzybicy skóry owłosionej głowy mogą predysponować czynniki:

  • o charakterze miejscowym, m.in. nadmierna potliwość, suchość skóry, zaburzenia ukrwienia, urazy, zabiegi chirurgiczne, oparzenia, maceracja tkanek;
  • o charakterze ogólnoustrojowym, m.in. nabyte i wrodzone niedobory immunologiczne, chemioterapia, radioterapia, antybiotykoterapia, stosowanie glikokortykosteroidów, ostra białaczka, choroba Hodgkina, AIDS, czynniki jatrogenne (immunosupresja), choroby endokrynologiczne (cukrzyca, zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek), niedożywienie, wyniszczenie;
  • o charakterze środowiskowym, m.in. wysoka temperatura i wilgotność powietrza, korzystanie z basenów, wspólne szczotki, grzebienie, niewłaściwa pielęgnacja.

Skąd się bierze grzybica i jak skutecznie z nią walczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Grzybica - co trzeba o niej wiedzieć? Źródło: 36,6.

    Domowe sposoby na grzybicę głowy

    W terapii grzybicy głowy zaleca się prowadzenie leczenia ogólnego, zaś leczenie miejscowe pełni funkcję wspomagającą. Leczenie specjalistyczne trwa około 6–8 tygodni. Najczęściej stosowanymi farmaceutykami są: flukonazol, terbinafina, gryzeofulwina i itrakonazol. Środki te podawane są przeważnie w postaci tabletek. Nierzadko mogą mieć formę kremów, szamponów, płynów lub płukanek. Taką terapię powinien prowadzić specjalista dermatolog.

    W leczeniu grzybicy skóry głowy mogą się sprawdzić także domowe rozwiązania. Źródłem wielu cennych substancji o działaniu terapeutycznym, stosowanych w leczeniu grzybicy skóry, są rośliny lecznicze. Doskonale sprawdzają się ziołowe płukanki. Właściwości przeciwgrzybicze wykazują m.in. koszyczki rumianku, kwiat nagietka, liście podbiału, kora dębu, liście szałwii, ziele tymianku, alantoina, koci pazur, rozmaryn, czarci pazur, olejek rumiankowy, olejek oregano i olejek miętowy. Podobne działanie wykazują czosnek, aloes i olejek z drzewa herbacianego

    Należy dbać o higienę osobistą. Ważne jest golenie i strzyżenie zmienionych chorobowo włosów tuż przy skórze głowy, średnio co 10 dni. Należy systematycznie odkażać ogniska choroby i ich otoczenie oraz często myć głowę. Na grzybicę skóry głowy stosowany jest specjalny szampon. Należy pamiętać o myciu grzebieni i szczotek do włosów w ciepłej wodzie z mydłem oraz o dezynfekcji zakażonej pościeli i czapek.

    Bibliografia:

    1. Pindycka-Piaszczyńska M., Gębska E., Filipowska B. i wsp., Grzybica owłosionej skóry głowy ze stanem zapalnym - opis przypadku, „Pediatria Polska”, 2006, 81(11), s. 854–857.

    2. Andres M., Jaworek A., Stec-Polak M., Radzimowska J., Wojas-Pelc A., Infekcje grzybicze skóry i jej przydatków – analiza wyników badań mykologicznych Pracowni Mykologicznej w latach 2010-2014, „Przegląd Lekarski”, 2015, 72(5), s. 253–256.

    3. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, W: Goździalska A., Jaśkiewicz J. (red.), Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Kraków, Oficyna Wydawnicza AFM, 2012, s. 65–73.

    4. Galęba A., Bajurna B., Grzybica skóry owłosionej, „Pielęgniarstwo Polskie”, 2014, 1(51), s. 49–53.

    5. Trzmiel D., Lis-Święty A., Bergler-Czop B., Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego – problem ciągle aktualny, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2011,17(4), s. 212–217.

    Data aktualizacji: 11.12.2018,
    Opublikowano: 12.03.2018 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

    Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

    Czytaj więcej
    Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

    Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

    Czytaj więcej
    Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

    Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

    Czytaj więcej
    Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

    Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

    Czytaj więcej
    Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

    Czytaj więcej
    Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

    Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

    Czytaj więcej
    Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

    Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

    Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

    Czytaj więcej
    Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

    Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

    Czytaj więcej