Gruszka do nosa dla dziecka – zasady stosowania

Fot. kicsiicsi / Getty Images

Gruszka do nosa jeszcze kilkanaście lat temu stanowiła podstawowy sposób radzenia sobie z katarem niemowlaka. Nadal jest używana przez wielu rodziców. Mimo iż jest nieprzyjemnym doznaniem dla niemowlęcia, przynosi mu szybką ulgę w katarze.

Katar jest częstą przyczyną niepokoju oraz głośnego płaczu niemowlaka. Nowonarodzone dziecko nie potrafi pozbyć się gęstej wydzieliny z nosa tak jak dorosły człowiek. W tym celu wymyślono gruszkę. Gruszka do nosa dla niemowlaka jest bezpieczna, jeśli stosuje się ją zgodnie z przyjętymi zasadami. Tę wiedzę rodzice mogą nabyć z poradników lub bezpośrednio od pediatry lub położnej w trakcie pobytu na oddziale położniczym i noworodkowym albo podczas wizyty patronażowej. Obecnie można kupić elektroniczne gruszki do nosa.

Skąd się bierze katar i jak go leczyć? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6

Gruszka do nosa: jak używać?

Każdy rodzic jest w stanie poradzić sobie z usunięciem kataru z nosa dziecka, jeśli dostosuje siłę naciskania gruszki do dziecka. Oczyszczanie nosa dziecka nie jest skomplikowanym procesem.

  1. Jedną z najważniejszych zasad jest ułożenie dziecka. Ważne jest, aby leżało na plecach. Najlepiej jest położyć sobie dziecko na kolanach stopami w kierunku swojego brzucha bądź położyć je wygodnie na łóżku, tak jak podczas przewijania.
  2. Należy ucisnąć gruszkę tak, aby pozbyć się powietrza z jej wnętrza.
  3. Uciśniętą gruszkę wkładamy delikatnie do nosa dziecka, pamiętając, aby nie włożyć jej zbyt głęboko.
  4. Następnie zwalniamy ucisk, trzymając dalej stabilnie gruszkę w ręce. W tym momencie gruszka zasysa zawartość nosa.
  5. Następnie te same czynności wykonujemy z drugą dziurką nosa.
  6. Niekiedy ilość wydzieliny jest na tyle obfita, iż czynność należy powtórzyć kilka razy.
  7. Po każdorazowym użyciu gruszki należy ją dokładnie umyć, wewnątrz i z zewnątrz.

Elektroniczna gruszka do nosa

Obecnie na rynku można dostać elektroniczne aspiratory do nosa. Do wyboru jest kilka rozmiarów oraz kształtów. Mają silikonowe końcówki, które nie powodują odcisków. Aplikacje mogą mieć różne charaktery zasysania. Ciągły lub przerywany. Są one łatwe w obsłudze, zarówno w montażu, demontażu, jak i w użyciu. Oczywiście są znacznie droższe od tradycyjnych gruszek. Jednak wielu rodziców z obawy przed wyrządzeniem dziecku krzywdy wybiera właśnie je.

Co zrobić, gdy gruszka jest niewystarczająca?

Jeśli wydzielina w nosie niemowlaka jest zbyt gęsta, by wyssać ją gruszką, należy użyć kropel, które rozrzedzają katar, najlepiej z solą morską przeznaczoną dla dzieci. Kiedy wydzielina będzie wystarczająco rzadka, należy użyć gruszki ponownie. Warto pamiętać, że czyszczenie noska dziecka, które nie rozumie, co się dzieje, nie należy do przyjemnych doświadczeń. Dziecko płacze, kręci się, wyrywa, dlatego aby skutecznie pozbyć się kataru, przydatna jest druga osoba, która w momencie używania gruszki przytrzyma dziecko.

Czy gruszka do nosa dla dziecka jest bezpieczna?

Wielu rodziców zastanawia się, czy stosowanie gruszki do nosa jest bezpieczne. Młodzi rodzice martwią się, że uszkadzają śluzówkę dziecka, wkładając gruszkę zbyt głęboko. Jeśli rodzice będą stosować się do przyjętych zasad, używanie gruszki do nosa będzie bezpieczne, a co ważniejsze – skuteczne. Jedynym realnym zagrożeniem jest niezachowanie odpowiedniej czystości gruszki. Jeśli nie będzie ona umyta (ze względu na kształt nie jest to łatwe), mogą namnażać się liczne patogeny, które po ponownym użyciu mogą wywołać u dziecka infekcję bakteryjną bądź grzybiczą.

Przyczyny kataru u niemowlaka

Najczęstszą przyczyną kataru u niemowlaka jest dostanie się bakterii bądź wirusów do układu oddechowego niemowlaka drogą kropelkową lub kropelkowo-powietrzną. Ze względu na nie do końca rozwinięty układ odpornościowy u noworodków lub niemowląt łatwo dochodzi do infekcji bądź zakażenia. Konieczna jest wizyta u pediatry, by wyleczyć przyczynę objawów.

Inną przyczyną zachorowań może być środowisko. Jeśli czynnikiem wywołującym katar jest zanieczyszczenie powietrza, należy zainwestować w urządzenie oczyszczające powietrze oraz ograniczyć spacery.

Przyczyną kataru może być alergia. Z roku na rok liczba dzieci cierpiących na alergię rośnie. Etiologia uczuleń jest bardzo zróżnicowana. Jednak katar w wyniku alergii wymaga konsultacji pediatrii lub alergologa, by wykluczyć bądź potwierdzić obecność alergenów.

Data aktualizacji: 23.01.2019,
Opublikowano: 23.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej