Gruczoły apokrynowe i ich funkcja w organizmie człowieka

Fot. ericsphotography / Getty Images

Gruczoły potowe to struktury odpowiedzialne za wydzielanie. Dzięki nim organizm może się schłodzić i uwolnić od niechcianych substancji. U człowieka wyróżnia się ich dwa rodzaje: gruczoły apokrynowe i ekrynowe. Różnią się wielkością, barwą oraz wonią wydzielanej substancji.

Gruczołów potowych apokrynowych nie da się dostrzec gołym okiem, ponieważ są zlokalizowane w okolicy dołów pachowych, co nie przeszkadza człowiekowi się pocić. Z ich nadmierną aktywnością borykają się częściej mężczyźni. Woń gruczołów apokrynowych jest indywidualna, bardzo często uwarunkowana pochodzeniem.

Co to są gruczoły potowe?

Gruczoły potowe to pojedyncze komórki gruczołowe pełniące funkcję wydzielniczą. Ma je większość ssaków. Są obecne także u ludzi. Zbudowane z tkanki nabłonkowej, uchodzą na powierzchni ciała lub wprost do mieszków włosowych. Wydzielają pot, czego skutkiem jest ich udział w procesie termoregulacji. Dzięki temu człowiek może ochłodzić swoje ciało i wydalić szkodliwe substancje z organizmu. Woń wydzielanego potu zależy od pochodzenia człowieka, ale też od rodzaju gruczołu, który w danej chwili jest aktywny.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o skórze:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Rodzaje gruczołów potowych

Gruczoły potowe obecne w organizmie człowieka dzieli się na dwa rodzaje:

  • gruczoły ekrynowe – człowiek ma ich około 2–3 milionów. Zlokalizowane są na całej powierzchni skóry, lecz miejsca najbardziej aktywne to czoło, dłonie oraz stopy. Gruczoły ekrynowe biorą udział w procesie termoregulacji ciała. Ich brak lub wrodzony niedobór objawia się podwyższoną temperaturą;
  • gruczoły apokrynowe – zlokalizowane we wrażliwych miejscach, takich jak: doły pachowe, okolice brodawek sutkowych, pępek, przy wzgórku łonowym oraz w okolicy narządów płciowych. Ich część wydzielnicza mieści się w warstwie głębokiej skóry właściwej, a przewód odchodzi do mieszka włosowego. W porównaniu do gruczołów ekrynowych nie mają wpływu na temperaturę ciała. Rozwijają się w okresie dojrzewania, a ich podstawową rolą jest wydzielanie potu, który u niektórych osób ma bardzo intensywny zapach. Uważa się, że jest to związane z układem hormonalnym, choć nigdy oficjalnie nie potwierdzono tej tezy.

Gruczoły różnią się wielkością oraz aktywnością, np. rozmiar oraz działanie gruczołów apokrynowych są zależne od płci i rasy. U ludzi białych są one z reguły mniejsze niż u osób czarnoskórych, z kolei większe są u mężczyzn niż u kobiet.

Wydzielanie potu przez gruczoły apokrynowe

Zasadniczą funkcją gruczołów apokrynowych jest wydzielanie potu – substancji składającej się głównie z wody, tłuszczów, kwasu moczowego, mocznika, amoniaku, węglowodanów oraz związków mineralnych. Ostateczny skład potu jest uwarunkowany czasem wydzielania. Gruczoły apokrynowe produkują pot w wyniku procesów fizjologicznych. Jego ilość nasila się pod wpływem wysiłku fizycznego lub w sytuacjach stresowych, ponieważ komórki apokrynowe są stymulowane przez hormony w momencie, gdy człowiekowi towarzyszą emocje.

Pot wydzielany przez gruczoły apokrynowe ma nieco mętną, żółtą barwę. Jest też lepki. W jego składzie znajdują się głównie: cholesterol, trójglicerydy, kwasy tłuszczowe oraz niewielkie ilości androgenów, które są hormonami płciowymi. Rozkładają się one pod wpływem bakterii bytujących na skórze. To sprawia, że wydzielina ma charakterystyczny, ostry i czasem nieprzyjemny zapach.

Polecamy: Przyczyny nadpotliwości - stres, choroby, otyłość, dieta i tarczyca. Leczenie

Jak skutecznie pozbyć się nadpotliwości? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Walka z nadpotliwością. Źródło: 36,6.

Choroby gruczołów apokrynowych

Rozwój i funkcjonowanie gruczołów apokrynowych są ściśle związane z gospodarką hormonalną, dlatego jakiekolwiek nieprawidłowości mogą skutkować stanami zapalnymi w miejscach, gdzie zlokalizowane są komórki potowe. Jednym z takich schorzeń jest choroba Fox-Fordyce’a, którą potocznie nazywa się potówkami apokrynowymi. Jej etiologia nie została do końca wyjaśniona. Wiadomo tylko, że chorują na nią kobiety w wieku rozrodczym. Przyczyną powstawania potówek jest zamknięcie światła przewodów wyprowadzających gruczoły, w wyniku czego wydzielany przez nie pot przenika do tkanki łącznej i powoduje infekcję.

Zapalenie gruczołów apokrynowych może rozpocząć się w okresie dojrzewania płciowego. Odczyn zapalny lokalizuje się zazwyczaj w obrębie dołów pachowych lub narządów płciowych. Na skórze chorego pojawiają się grudki, które łatwo pomylić z czyrakami. Choroba może pozbawiać owłosienia lub znacznie je przerzedzić. Włosy są również bardzo łamliwe. Objawy schorzenia nasilają się podczas ciąży.

Chorobie Foxa-Fordyce’a towarzyszą zaburzenia miesiączkowania i uporczywy świąd, które warto leczyć farmakologicznie. Kobieta musi stosować środki antykoncepcyjne, nierzadko sterydy przeciwzapalne i preparaty przeciwświądowe. Kluczową rolę w przebiegu tego schorzenia odgrywa stan emocjonalny chorego. Napięcie i sytuacje stresowe wzmagają bowiem uporczywe symptomy.

Wśród chorób gruczołów apokrynowych wymienia się zapalenie ropne. Choroba lokalizuje się w dołach pachowych, a jej prawdopodobną przyczyną jest zakażenie gronkowcowe. Rozwojowi zapalenia sprzyja nadmierna potliwość.

Bibliografia:

  1. Wójtowicz Z., Podstawy Anatomii Człowieka, Wyd. II zmienione, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009.
Data aktualizacji: 06.05.2019,
Opublikowano: 06.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej