Uwaga na nowe narkotyki! Potrafią spowodować zgon po jednym zażyciu

Peter Dazeley/getty images

Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.

GIS przestrzega przed śmiercionośnym narkotykiem

W ostatnim czasie w kilku krajach europejskich, tym w Polsce, pojawił się nowy narkotyk z grupy syntetycznych kannabinoidów o nazwie 4F-MDMB-BICA, który jest odpowiedzialny za przy najmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia br.

Do tej pory substancja ta była obecna na rynku w postaci pomarańczowego lub brązowo-białego proszku do przyrządzenia roztworu do nasączenia suszu lub gotowego suszu roślinnego i tytoniu.

Dlaczego środek ten stanowi ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi? GIS zaznacza, że jest on nawet 60 razy mocniejszy, niż morfina. Narkotyk ma silne właściwości toksyczne i atakuje cały organizm.

Jak podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko, dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej, narkotyk działa nie tylko na układ nerwowy, ale przede wszystkim układ oddechowy i krążenia. Substancja z grupy syntetycznych kannabinoidów jest tak silna, że potrafi zatrzymać pracę serca albo układu oddechowego. 

Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem. Chciałbym przypomnieć, że najsilniejsza ze starych narkotyków - heroina, żeby zabiła, to musiała być używana przez wiele, wiele miesięcy, a tak prawdę mówiąc, to i kilka lat - powiedział prof. Jędrzejko w Dzień dobry TVN

Przeczytaj też: Jakie są fazy uzależnienia od narkotyków? Przyczyny, skutki i objawy narkomanii

Zobacz film: Nowy śmiercionośny narkotyk w rękach nastolatków

źródło: Dzień dobry TVN

Narkotyk z grupy syntetycznych kannabinoidów jest już drugą niebezpieczną substancją, która trafiła na polski rynek w trakcie tych wakacji. W lipcu tego roku GIS przestrzegał młodzież przed szkodliwym działaniem etazanu.

Etazan - niebezpieczny narkotyk w Polsce

Etazan został znaleziony w Łodzi. Jak twierdzą pracownicy GIS, należy on do grupy opioidów. Jest to substancja bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

Narkotyk sprzedawany jest w formie tabletek, proszków, ziołowych lub plastycznych mieszanek, a także liquidów do palenia lub w formie areozolu do nosa.

Objawy zażycia narkotyków - etazanu i substancji z grupy syntetycznych kannabinoidów

Etazan wywołuje on zaburzenia świadomości. Osoba, która go zażyła, może odczuwać senność, zaburzenia oddechowe. Inne objawy to wąskie źrenice, zwolniona czynność serca (bradykardię), niskie ciśnienie tętnicze.

Objawami użycia 4F-MDMB-BICA z grupy syntetycznych kannabinoidów mogą być bóle w klatce piersiowej, duszności, przyspieszenie czynności serca, śpiączka, zaburzenia postrzegania, pobudzenie, ostra psychoza, a przy ciężkich zatruciach ostra niewydolność nerek i uszkodzenia wielonarządowe. Chociaż działanie syntetycznych kannabinoidów może być podobne do działania marihuany czy haszyszu, to z uwagi na ich zwielokrotnioną siłę oddziaływania i toksyczność, mogą powodować poważniejsze skutki psychiczne, fizyczne i zmiany w zachowaniu. Częściej występuje również ciężkie i śmiertelne zatrucie.

Jak pomóc osobie, która zażyła narkotyki?

Obecnie nie ma swoistego antidotum na zatrucia spowodowane syntetycznymi kannabinoidami oraz etazanem, a jedyną formą leczenia jest leczenie objawowe. W pierwszej kolejności należy udrożnić drogi oddechowe, położyć daną osobę w pozycji bezpiecznej (na boku) i wezwać pogotowie. Medycy powinni zabezpieczyć funkcję oddechową, podać pacjentowi nalokson, czyli odtrutkę i czym prędzej zawieźć poszkodowanego do szpitala.

Przeczytaj też: Uważaj na te produkty – mogą uzależniać jak narkotyk lub alkohol

Zobacz też film: Uzależnienie od alkoholu - alkoholizm jak rozpoznać?

Źródło: Dzień Dobry TVN

źródło:www.gov.pl

Data aktualizacji: 04.09.2020,
Opublikowano: 04.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cała prawda o lodach – fakty i mity

Lody śmietankowe, czekoladowe, owocowe, lody na patyku, amerykańskie, lodowe rożki… Te zmrożone łakocie mogą przywodzić na myśl letnie dni, beztroski urlop, poobiedni deser lub słodkie umilenie dnia. 

Czytaj więcej
Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze - jak pracować zdrowo?

Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.

Czytaj więcej
Już dzisiaj kolejny odcinek "36,6 °C". Sprawdź, co przygotowaliśmy dla ciebie tym razem

Dzisiaj o godzinie 18:00 po raz kolejny przeniesiemy cię do świata medycznych i zdrowotnych nowinek. Sprawdź, co konkretnie przygotowaliśmy!

Czytaj więcej
GIS ostrzega o bakterii w filetach śledziowych

W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia. 

Czytaj więcej
Energetyki - kto powinien o nich zapomnieć i czym można je zastapić

Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!

Czytaj więcej
Już dzisiaj pierwszy odcinek nowego sezonu "36,6"! Co dla ciebie przygotowaliśmy?

Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie! 

Czytaj więcej
Już w najbliższą sobotę rusza ósmy sezon programu "36,6". Gorąco zapraszamy!

Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć! 

Czytaj więcej
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?

Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.

Czytaj więcej
GIF wycofuje z aptek kolejny lek

O jaki produkt chodzi tym razem? Ventolin. Co to za preparat? Środek ten przepisuje się przede wszystkim astmatykom i alergikom. Ułatwia on oddychanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Czytaj więcej
Sukces polskich naukowców! "Sztuczna kość" trafia na rynek

Po 15 latach wynalazek naukowców z Lublina otrzymuje certyfikat CE. Co to oznacza? "Sztuczna kość", bo to o niej mowa, może być powszechnie wykorzystywana przez ludzi na całym świecie. Do tej pory mogła jedynie być używana na potrzeby badań eksperymentalnych.

Czytaj więcej