Gdzie zachodzi oddychanie tlenowe? Jakie ma etapy?

Fot. yodiyim / Getty Images

Oddychanie tlenowe to proces konieczny do życia. Zachodzi w każdej komórce człowieka, jeśli tylko dostępny jest tlen. Składa się z trzech etapów, w tym glikolizy, cyklu Krebsa oraz łańcucha oddechowego. 

Oddychanie wewnątrzkomórkowe to szereg przemian chemicznych zachodzących w komórkach, dzięki którym tłuszcze, białka i cukry ulegają przemianie pod wpływem różnych enzymów do dwutlenku węgla i wody. Podczas całego procesu uwalniana jest również energia w postaci adenozynotrifosforanu (ATP).

Oddychanie tlenowe – na czym polega?

Oddychanie tlenowe to wieloetapowy proces o typie reakcji redox. W wyniku oddychania tlenowego w komórkach powstaje energia gromadzona w formie ATP, która następnie może zostać spożytkowana do innych procesów istotnych dla życia komórek. W wyniku oddychania tlenowego z glukozy bądź innego substratu powstają ostatecznie woda i dwutlenek węgla. Reakcja zachodzi na kilku etapach. Wszystkie są katalizowane przez specyficzne enzymy. Oddychanie tlenowe zachodzi wewnątrz komórek, w cytoplazmie oraz w mitochondriach.

Oddychanie tlenowe – etapy

Wyróżnia się trzy zasadnicze etapy oddychania tlenowego, a mianowicie glikolizę, cykl Krebsa oraz łańcuch oddechowy. Glikoliza to proces zachodzący w cytoplazmie komórki i niewymagający udziału tlenu. Ostatecznym produktem glikolizy jest pirogronian. W warunkach dostępności tlenu przechodzi on do mitochondriów komórkowych, gdzie ulega dalszym przemianom, a mianowicie dekarboksylacji, czyli odłączeniu cząsteczki dwutlenku węgla. Powstaje ostatecznie acetylo-koenzym A, który następnie zostaje włączony w cykl Krebsa, czyli w cykl kwasu cytrynowego. W wyniku cyklu Krebsa odtwarzany jest szczawiooctan, a także powstają zredukowane nośniki wodoru w postaci NADH2 i FADH2. Nośniki te przenoszą wodór i elektrony na błony wewnętrzne mitochondriów. Tam właśnie zachodzi ostatni etap glikolizy, czyli łańcuch oddechowy.

Ostatecznie w procesie oddychania tlenowego powstaje 36 cząsteczek ATP, dwutlenek węgla i woda.

Substraty do oddychania tlenowego

Substratami do reakcji oddychania komórkowego mogą być właściwie wszystkie związki organiczne. Jednak organizm najchętniej wykorzystuje w tym procesie glukozę. Dopiero gdy tego źródła energii zabraknie, komórki korzystają z aminokwasów i kwasów tłuszczowych.

Oddychanie tlenowe a proces oddychania

Mówiąc o oddychaniu tlenowym, należy wspomnieć o jego „miejscu” w całym procesie oddychania. Otóż zasadniczo oddychanie dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Oddychanie tlenowe komórkowe zostało przedstawione powyżej. By zaszło w komórkach ciała, konieczne jest dostarczenie do nich tlenu. Może on zostać do nich przetransportowany wyłącznie drogą krwi z płuc. Oddychanie zewnętrzne dotyczy właśnie momentu wdechu i wtłoczenia bogatego w tlen powietrza. Dalej dochodzi do przejścia tlenu do krwioobiegu, do połączenia się tlenu z hemoglobiną erytrocytów (czerwonych krwinek) i jego transportu do komórek, gdzie zostaje włączony w powyższe reakcje.

Zobacz, jak pomóc dziecku, kiedy ma problemy z oddychaniem:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy zaburzeniu oddychania u dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN


Opublikowano: 13.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej