Gdzie jest najwyższy poziom smogu? Dlaczego akurat tam?

Fot.: whitelook / stock.adobe.com

W Polsce powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Wypadamy najgorzej w całej Europie! Polskie miasta, jak Kraków i Nowy Sącz, mają najgorsze powietrze w całej UE. Poziom zanieczyszczeń widoczny jest gołym okiem zwłaszcza zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy.

Polacy oddychają zanieczyszczonym powietrzem, to fakt, który potwierdzają znacznie przekroczone normy poziomu pyłów w powietrzu. Wypadamy bardzo źle w skali całej Europy. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, 33 znajdują się w Polsce (dane  opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia).

Oto lista 10 miast z największym smogiem: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina i Nowy Sącz i Niepołomice. Warszawa zajmuje 68. miejsce w niechlubnym rankingu. 

Kraków od lat próbuje walczyć ze smogiem. W tym celu zorganizowane specjalne dofinansowania dla mieszkańców, by za darmo lub za niewielką dopłatą wymienili stare piece grzewcze na nowe. Miasto pod względem zanieczyszczonego powietrza znajduje się na 403 miejscu na świecie, na 13 miejscu w Europie i na 10 miejscu w Unii Europejskiej.

Zobacz film: Kraków dusi się od smogu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Miasta w Polsce o najwyższym stężeniu rakotwórczego benzo[a]pirenu: Nowa Ruda (17 ng/m3), Nowy Targ i Opoczno (15 ng/m3), Rybnik (12 ng/m3), Sucha Beskidzka (11 ng/m3), Nowy Sącz i Proszowice (10 ng/m3). Dla przykładu poziom benzo[a]pirenu w Londynie wynosi 0,21 ng/m3. Podane dane dotyczą 2014 roku.

Miasto w Polsce o najczystszym powietrzu to Słupsk, ze stężeniem 0.99 ng/m3. 

Aktualny stan zanieczyszczeń powietrza można sprawdzić tutaj:

Za wysokie stężenie smogu odpowiada niska emisja, przemysł i spaliny samochodowe (głównie emitują je stare samochody). Nazwa niska emisja wzięła się od... niskich kominów, które emitują do atmosfery bardzo szkodliwe substancje. Ogrzewanie domów piecami bez norm emisyjnych oraz palenie materiałami nieprzystosowanymi do tego w dużej mierze powoduje, że każdy z nas przymusowo pali. Smog można bowiem porównać do dymu tytoniowego - u osób oddychających zanieczyszczonym powietrzem występują takie same choroby jak u nałogowych palaczy (POCHP, alergie, astma, infekcje układu oddechowego, nowotwory płuc).

Zobacz film: Smog - normy zanieczyszczeń powietrza. Źródło: 36,6

Aby skutecznie walczyć ze smogiem należałoby zacząć od wprowadzenia odpowiednich przepisów regulujących dopuszczone do sprzedaży piece grzewcze oraz paliwo do nich. W Polsce dostępny jest w sprzedaży muł i miał węglowy, w innych krajach traktowany jako odpad przy produkcji węgla. Mieszkańcy powinni wymienić stare kotły na nowe, najlepiej gazowe. 

Przypominamy, że smog składa się z dwóch rodzajów pyłów zawieszonych w powietrzu: PM10, PM2,5. Zawierają one metale ciężkie, dioksyny, furany oraz rakotwórczy benzo[a]piren. Są to substancje szkodliwe dla zdrowia, powodujące kaszel, zadyszkę, problemy z oddychaniem, zwiększające podatność na infekcje układu oddechowego, alergie, astmę, przyczyniające się do zawału, nowotworów oraz POCHP. Szczególnie niebezpieczne jest ich wdychanie w okresie dziecięcym oraz przez kobiety w ciąży (może to skutkować wadami płodu, przedwczesnym porodem i niską masą urodzeniową dziecka).

Zobacz film: Co to jest smog? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 24.01.2018,
Opublikowano: 20.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej